YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Ambargonun kaldırılmasından memnuniyet duyuyoruz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İran'a yönelik ambargoların kaldırılması ile ilgili değerlendirmede bulundu. Davutoğlu, İran'a yönelik ambargoların kaldırılmasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi.
Davutoğlu: Ambargonun kaldırılmasından memnuniyet duyuyoruz
17 Ocak 2016 / 18:08 Güncelleme: 18 Ocak 2016 / 07:14

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra seyehati öncesinde basın toplantısı düzenledi. İran'a yönelik ambargolar hakkında değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu şunları söyledi:

İRAN'A YÖNELİK AMBARGOLARIN KALKMASINDAN MEMNUNUZ

İran'a yönelik ambargoların kalkmış olmasından memnuniyet duyuyoruz. Özellikle bölgemizde kısıtlayıcı ambargoların bölgesel kalkınmayı da olumsuz etkilediği ve sonuç üretmediği kanaatindeyiz.

Bu bağlamda gerek nükleer anlaşmanın adım adım yürütülmesinde sağlanan gelişmeler, gerekse ambargoların kalkmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye İran ilişkilerinin de bu ambargoların kalkışıyla ekonomik alanda önemli bir ivme kazanacağına inanıyoruz.

ORTADOĞU'DA BÜTÜN ÜLKELER YAPICI KATKI'DA BULUNMALI

Hepimizin, bütün dünyanın da İran'ın da Türkiye'nin de komşu ülkeler olarak önem vermesi gereken husus, Ortadoğu bölgesinde bütün ülkelerin yapıcı katkıda bulunarak, bölgemizdeki yıkımın, bölgemizdeki şiddetin ve baskının sonunu getirecek bir perspektifle ortak çalışma yürütmek. Ümit ederiz bu gelişme böyle bir perspektifin de önünü açar.

Çünkü kendi halklarıyla ciddi gerilimler yaşayan ve 2,5 milyonu bizde olmak üzere milyonlarca Suriyelinin Suriye'yi terk etmesine yol açan zulmün karşısında da yine bölge ülkelerinin tam da bugünlerde tekrar başlayacak olan Suriye'de siyasi görüşmeler sürecine pozitif katkıları olur ve bölgede olumlu bir atmosferin şekillenmesine bu karar katkıda bulunur.

Aksi takdirde bunun üzerinden yeni gerilimlerin ortaya çıkmasını ise hiçbirimiz tasvip etmeyiz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler