YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu, Alevi STK temsilcileriyle buluştu
Davutoğlu, Alevi STK temsilcileriyle buluştu
22 Mart 2015 09:40
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Alevi sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantı sona erdi.

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde yaklaşık 2,5 saat süren toplantının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Doğan, yemeğin tanışma mahiyetinde olduğunu söyledi. Genel olarak Alevilerin sorunlarının tartışıldığını belirten Doğan, bağlayıcı olmayan fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Başbakan Davutoğlu'nun olumlu konuşmalar yaptığını dile getiren Doğan, "AİHM'in verdiği karara önem verdiklerini söylediler. Mahkeme çünkü orada cemevlerinin yasal statüsünü belirledi ve 'Cemevleri Aleviler açısından mabettir' dedi. Bunun gereği yasalarda birtakım değişiklikler gerekecek. Tahmin ediyorum o konularda danışmanlarıyla çalışacaklardır. Ama bu sadece olayın bir parçası. Başbakan genel olarak Alevilerin sorunlarının çözümüyle ilgili olarak belki birkaç toplantı daha yapacak gibi izlenim verdi. Yasal düzenlemelerle ilgili 'Sayın Başbakan, seçimden sonra olacaksa hiç konuşmasak da olur ama seçimden önce bir şey yapılacaksa gereken desteği veririz' dedim. Aleviler artık seçim sonrasına atılacak vaatlerden bıkmış durumdalar" diye konuştu.

- "Alevilerin genel sorunları konuşuldu"

Baba Mansur Ocağı Başkanı Hızır Düzgün de görüşmede Alevilerin genel sorunlarının tespit edildiğini dile getirerek, çözümler konusunda fikir alışverişinde bulunulduğunu aktardı. Alevilerin en temel sorununun cemevlerinin statüsü olduğunu ifade eden Düzgün, "Din dersleriyle ilgili konular, devletin bütçesinden Alevilere pay ayrılması gibi temel sorunlar görüşüldü. Başbakan çok olumu bakıyor, zaten olumlu baktığını da gösterdi. İnşallah bir sonuç alacağız. Çalışmaların devam ettiğine dair cevaplar aldık" diye konuştu.

Su TV Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Özdemir de toplantının mahiyetinin Alevi örgütlerinin taleplerinin dinlenmesi olduğunu söyledi. Madımak'ın müze yapılması ve zorunlu din dersi gibi konuların görüşüldüğünü vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti:

"Cami-cemevi projesiyle ilgili paralel yapı konuşuldu. Paralel örgütlenmede bu konuyla ilgili olarak cemevleri ve cami projesinin Türkiye için tehlikeli bir proje olduğu konuşuldu. Bu tabii Başbakan tarafından dillendirilmiş bir şey değil. Bunun yanı sıra Alevilerin cemevlerinin yasallaşması görüşüldü."

Özdemir, Alevilerin ibadet yaptığı yerlere müze gibi ücretle girdiğini belirterek, tekke ve zaviyelerin tamiratı ve tadilatının yapılacağının Başbakan Davutoğlu tarafından dillendirildiğini söyledi.

Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu da toplantıda Alevilerin sorunlarını konuştuklarını aktardı.

Alevilerin taleplerinin belli olduğunu kaydeden Eroğlu, "Cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşturulması, zorunlu din derslerinin kaldırılması gibi taleplerimiz var. Başbakan olumluydu. Bir dahaki sefer umarım çözülür. Eğer çözülmezse biz mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

- "Fikir alışverişinde bulunduk"

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Fevzi Gümüş de Alevilerin yıllardır çözüm bekleyen sorunları olduğunu ve bu sorunlara kısa sürede çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Sorunların demokratik bir ortamda çözülmesi gerektiğini belirten Gümüş, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar oluşmuş bu sorunların çözümü noktasında Başbakan bizimle fikir alışverişinde bulundu. Ama anlayabildiğim kadarıyla siyasi iktidarın şu anki iradesi bu sorunları somut olarak çözme yönünde değil. Cemevlerinin bugünden yarına çözülebilecek özellikle CHP tarafından meclise verilmiş yasa önergeleri bulunduğunu, çok hızlı bir yasama faaliyetiyle bu sorunun çözülebileceğini ifade ettik. Yine AİHM'in zorunlu din dersleriyle ilgili olarak verdiği iki karar var. Bu karar, uygulamanın zorunlu olmaktan çıkarılması gerektiğine işaret ediyor. Aynı şekilde meclise verilmiş teklifler var. Bunların sahiplenilmesini ve sorunun çözülmesini istedik. Bir iyi niyet ve temenniden öte somut bir gelişmenin sağlanmayacağı izlenimini bıraktı bende."

Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut ise toplantıda Alevilerin sorunlarıyla ilgili talepleri gündeme getirdiklerini bildirdi.

Akbulut, "Ben de diğer başkanlarımıza katılıyorum. Seçim öncesi çözülecek bir sorunumuzun olduğunu sanmıyorum. Çünkü tereddütler var. Nedir  Çözüm getirilirse belki birtakım oy kaybı olabilir veya seçim malzemesi yapılır diye düşünülebilir. O tereddütleri gidermek için seçim sonrasına kaldı diye düşünüyorum. Taleplerimiz de belli, cemevlerin yasal statüye kavuşturulması, zorunlu din derslerinin kaldırılması, AİHM kararlarının uygulanması. Bunların acilen uygulanması lazım. İyi niyetli bir bakışla dinledi Başbakanımız. Umarız iyi bir sonuç çıkar" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler