YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu açıkladı: Turizme 255 milyon lira hibe desteği!
Başbakan Ahmet Davutoğlu Turizm sektörünün zarar görmemesi için büyük bir hassasiyet gösterildiğini ifade ederek, "Bugün açıkladığımız eylem paketiyle sektörümüze doğrudan 255 milyon Türk lirası bir hibe desteği sağlıyoruz" dedi.
Davutoğlu açıkladı: Turizme 255 milyon lira hibe desteği!
22 Şubat 2016 / 10:08 Güncelleme: 22 Şubat 2016 / 11:03

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2016 turizm eylem planını açıkladı.

İÇE KAPANMAYACAĞIZ, DÜNYAYLA BÜTÜNLEŞECEĞİZ

Dünyanın 17’inci büyük ekonomisiyiz. Kimse, etrafımızdaki ateş çemberi dolayısıyla içe kapanacağımızı, kendi içimizde devinim yaşayacağımızı düşünmesin ve beklemesin, içe kapanmayacağız, dünyaya daha çok açılacak, dünyayla daha çok bütünleşeceğiz.

Kimse Türkiye’nin eksenini değiştireceğini beklemesin. Türkiye, dünyaya açık bir ülkedir. Gücümüzün ve potansiyelimizin farkındayız.

NE BADİRELER ATLATTIK, BUNLARI DA ATLATACAĞIZ

Evet terör kalleşçe saldırılarını sürdürüyor, evet ciğerimize ateş düşüyor ama Türkiye büyük bir devlet, milletimiz büyük bir millettir. Ne badireler atlattık, elbette bunu da atlatacağız. Terörle mücadeledeki kararlılığımız sürüyor. İçeride ya da dışarıda farketmez, hak edene hak ettiği cevabı veriyoruz, vermeye devam edeceğiz.

TURİZMİ YAPTIRIM OLARAK KULLANMAK DOĞRU DEĞİLDİR

Turizm çok önemli sektörlerden biridir. Her zaman onarıcı bir etkiye sahiptir. Turizmi yaptırım olarak kullanmak doğru değildir. AK Parti olarak bu sektöre hak ettiği önemi verdik. Geçen yıl 40 milyon turisti ağırladık.

Dünyanın en fazla turist çeken 6. ülkesi, Avrupa'nın 4. ülkeyiz. Muhteşem doğamız, tarihimiz, modern konaklama yerlerimiz de en büyük rekabet üstünlüklerimiz. Zaman içinde tedbir almak da kaçınılmaz.

BÖLÜCÜ, YIKICI VE PARALEL ÖRGÜTLER MURADINA EREMEYECEK

Gücümüzün ve potansiyelimizin farkındayız. Türkiye'ye karşı yürütülen kirli kampanyayı dikkatle izliyoruz. Türkiye'yi küçük düşürmeye çalışan, Türkiye'nin zarar görmesinden kendileri için medet uman bölücü, yıkıcı ve paralel örgütler muratlarına eremeyeceklerdir. Türkiye'nin imajını, uluslararası toplum nezdindeki algısını negatif yönde değiştirmek isteyenler tarih ve millet önünde mahçup olacaklardır.

BAŞKA ÜLKELERİN MİKROFONUNA ÜLKEMİZİ KÖTÜLEMEK KABUL EDLİLEMEZ

Yurt dışında her gün belli mihraklarca doğrudan Türkiye'ye ve Türkiye'nin turizmine dönük açık bir kara propaganda yürütülmektedir. Maalesef içeride de onların değirmenine su taşıyan çevrelerin olduğunu dehşetle izliyoruz. Muhalefet etmek herkes için demokratik haktır ancak hükümete, AK Parti'ye muhalefet edeceğim diye, başka ülkelerin mikrofonlarında, ekranlarında ülkemizi kötülemek kabul edilebilir bir durum değildir.

TURİZM SEKTÖRÜNÜN HERHANGİ BİR ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN HASSASİYET GÖSTERİYORUZ

Hükümetimiz, turizm sektörünü bir çözüm ortağı olarak görmekte, sektörün herhangi bir zarar görmemesi için büyük bir hassasiyet sergilemektedir. Bu çerçevede bugün açıkladığımız eylem paketiyle sektörümüze doğrudan 255 milyon Türk lirası bir destek, hibe desteği sağlıyoruz ayrıca sektörün 288 milyon Türk liralık ödemelerini de erteliyoruz ve üç yıla yayılmış şekilde ödeme kolaylığı getiriyoruz.

Maliyetleri zikrettim; 255 milyon Türk lirası civarında bir hibe desteği, 288 milyon Türk lirası civarında diğer destekler söz konusu, bunlar Maliye yedek ödenekten karşılanacak ve herhangi bir şekilde ekonomiye bir yük teşkil etmeyecek."

BU GÜZEL VE GÜVENLİ ÜLKEYE GÖNÜL RAHATLIĞIYLA GELEBİLİRSİNİZ

Buradan bütün dünyaya, Türkiye'de ağırlamayı arzu ettiğimiz bütün insanlara seslenmek istiyorum; Türkiye evinizdir. Bu güzel ve güvenli ülkeye gönül rahatlığıyla gelebilir, tatilinizi geçirebilir, bu ülkenin derin tarihinden, güzel doğasından istifade edebilirsiniz. Bugüne kadar yaşadığınız efsanevi misafirperverliğimizle yine sizi misafir etmeye hazırız.

A GRUBU SEYAHAT ACENTASINA 6 BİN DOLAR DESTEK VERİLECEK

Birincisi; tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı destek vereceğiz. 1 Nisan- 31 Mayıs arasında tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı 6 bin dolar destek vereceğiz.

Destek verecek havalimanları Alanya Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Bodrum, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya  için sadece 8 ülke için kullanmıştık. Zafer Havalimanı'nı da ekledik, tüm dünyadan gelecek olan turistlere uyguluyoruz.

KREDİ GARANTİ FONU

İkincisi; Türkiye'ye turist getiren A Grubu seyahat acentalarına kredi garanti fonu teminatı ile kredi kullanma imkanı getiriyoruz.

Bu destekten yararlanan firmalar için turist getirecek ülke 13'ken 26'ya çıkardık. En az 400 bin turist getiren seyahat acentalarına 100 bin TL'ye kadar kredi kullanma hakkı çıkmıştır.

YENİDEN YAPILANDIRILMAYA GİDİLECEK

İhtiyaç durumunda düzenleme ve denetleme kurulu tarafından kurul kararı alınması olacaktır. Kredilerin geri dönüşünde sorun olursa yeniden yapılandırılmaya gidilecektir.

DENİZ TURİZMİ TESİSLERİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan onaylı deniz turizmi tesislerini Ekonomi Bakanlığı'ndan destekliyoruz. Yat limanları, rıhtım iskeleler için yasal düzenlemeyi daha işler hale getiriyoruz. Konaklama tesisleri gibi yararlanacaklar. 

Konaklama ile deniz turizmi tesislerinden bir önceki yıl 750 bin dolar döviz getirenler ihracatçı sayılacaklar. 1 milyon dolar şartını 750 bin dolara indiriyoruz. Ayrıca deniz turizmi tesisleri de yararlanacak. Yurt dışı fuarlara katılım desteğinden istifade edecekler.

Çevreye duyarlı tesislere su, atık su, katı atık bedelleri en düşük tarifeden uygulanacak, aradaki farkı hazine karşılayacak. Bakanlık tahsisli konaklama tesislerinden alınan kira bedelleri 2016 yılı ödemeleri ertelenmesi 3 eşit taksit şekilde ödenmesi şeklinde yardımcı olunacaktır.

KİRA BEDELLERİ ERTELENECEK

Sekincisi ise kira bedelleri 2016 yılı ödemeleri ertelenmesi ve 3 eşit taksitte ödenmesidir. Acil Eylem Planı Destek Paketi hızlıca hayata geçirilecektir. 

Bu destek paketi telafi edilecek tedbirler geçirecektir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığımız yapısal tedbirler üzerine de çalışmaktadır.

Sektörümüze 255 milyon destek sağlıyoruz. 288 milyon TL'lik ödemelerini de erteliyoruz ve 3 yıla yayılmış bir şekilde düzenliyoruz."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler