YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu AB'ye sunulan o teklifi açıkladı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Ege Denizi'nde illegal geçişlerin azaltılabilmesi ve mümkünse tümüyle ortadan kaldırılabilmesi için Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu" dedi.
Davutoğlu AB'ye sunulan o teklifi açıkladı
15 Mart 2016 / 20:56 Güncelleme: 15 Mart 2016 / 21:23

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Tusk ile ortak basın toplantısında konuştu.

İşte Davutoğlu ve Tusk'un açıklamalarından satır başları:

TERÖR BÜTÜN DÜNYA İÇİN TEHDİTTİR

Terör bütün dünya için tehdittir. Brüksel zirvesinde bizim ilettiğimiz bir istek oldu; daha fazla insanın Ege'de hayatını kaybetmemesi. Suriye krizini biz çıkarmadık. İnsani krizin azaltılması için en büyük çabayı Türkiye gösteriyor.

TÜRKİYE AHLAKİ SORUMLULUK ÇERÇEVESİNDE TEKLİFTE BULUNDU

Brüksel Zirvesi'nde ilettiğimiz teklifi bir kez daha hem Türk kamuoyuna hem de Avrupa kamuoyuna iletmek istiyorum. Bu teklifin esası insani boyutudur. Daha fazla insanın hayatını Ege Denizi'nde kaybetmemesi ve mümkün olduğu kadar illegal geçişlerin azaltılabilmesi ve mümkünse tümüyle ortadan kaldırılabilmesi için Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu.

VİZE MUAFİYETİNİN HAZİRAN'A ALINMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Türkiye - Avrupa Birliği ilişkilerinin derinleştirilmesi için vize muafiyeti için çalışmalara devam ediyoruz.  Vize muafiyetinin hazirana alınması için çalışıyoruz. Geri kabulle birlikte vize muafiyeti devreye girmeli. Buradan bir kez daha muhalefete sesleniyorum. Vize muafiyeti için gerekli yasaları vatandaşlarımız istekleri için bir an önce çıkarmalıyız.

BİZ MÜLTECİLERİ HİÇBİR ZAMAN MADDİ OLARAK DÜŞÜNMEDİK

Üç milyar avro olarak deklare edilen daha sonra üç yıl için 6 milyar avroya çıkartılması planlanan bu konuları da zirvede ele alınacak maddi külfet paylaşımı konusunda da Türkiye'nin pozisyonu açıktır. Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Hiçbir şekilde bu meseleyi maddi bir mesele olarak görmedik. Bu mesele insani bir meseledir.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler