YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: AB ile anlaşmaya vardık
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Junker ve Tusk ile düzenlediği basın toplantısında, Bugün iki sebepten dolayı tarihi bir gün. İlk olarak bugün Türkiye'de Şehitler Günü. Bugün tarihi bir gün, çünkü Türkiye ve AB arasında bir anlaşmaya vardık" dedi.
Davutoğlu: AB ile anlaşmaya vardık
18 Mart 2016 / 18:36 Güncelleme: 19 Mart 2016 / 09:43

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Junker ve Tusk ile ortak basın açıklaması yaptı.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

TÜRKİYE İLE AB'NİN ORTAK KADERİ VARDIR

Verimli bir görüşme oldu. Türkiye ile AB'nin ortak kaderi vardır. 3 milyar avro önümüzdeki hafta kullanılmaya başlanacak. Bu para Suriyeli mülteciler için kullanılacak.

BUGÜN TARİHİ BİR GÜN

Bugün iki sebepten dolayı tarihi bir gün. İlk olarak bugün Türkiye'de Şehitler Günü. Bugün tarihi bir gün, çünkü Türkiye ve AB arasında bir anlaşmaya vardık.

BİZ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

Bizim için önemli olan konulardan birisi de vize serbestliği. Biz üzerimize düşeni yapacağız ve AB'nin de üzerine düşeni yapmasını bekleyeceğiz. 3 koşul Mayıs'a kadar bitecek. Bütün gelişmeler AB'siz bir Türkiye'nin olamayacağını Türkiye'siz de bir AB olamayacağını gösteriyor.

TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA AYRIM YAPILMAMALI

Terör örgütleri arasında fark gözetmememiz gerekiyor. 72 milyon Ankara'daki saldırının kurbanlarının yasını tutarken, aynı terör örgütünün buraya çok yakın bir yerde sembolleriyle terör eylemlerini destekleme şansını bulmasından dolayı hayal kırıklığımı dile getirdim. Terör örgütleri arasında ayrım yapılmamalı.

TERÖRE KARŞI DAYANIŞMA ÇOK ÖNEMLİ

Teröre karşı dayanışma konusu da çok önemli. Terör nereden gelirse gelsin beraber çalışmak zorundayız. Yalnız şunu da belirtmek isterim. Bu binanın dışında terörizmi destekleyen bayraklar sallanıyor. Ayrım yapmamalıyız. DAEŞ, PKK aynıdır. Kurbanları aynıdır.

DERS ALMAK İSTEYEN BİZDEN FAYDALANABİLİR

Türkiye'nin göçmenlere karşı tavrına dair olumsuz bir yanıt almadık. Bu benim için gurur verici bir şey.  Dünya bunu takdir ediyor. Yüzde 10 işsizlik olan bir ülkede halkımız kamplara karşı çıkmadı. Suriyeli olmayanlar için geri kabul merkezleri oluşturulmalı. Göçmenlere bir maceracı gibi davranmamalıyız. Ders almak isteyen bizden faydalanabilir. Türkiye'deki mülteci sayısı değişmeyecek. Bloke edilen fasılların açılması hızlanacak.

GÖÇMENLERE YEM ATAR GİBİ PARA ATTILAR

Bazı Avrupalılar göçmenlere kuşlara yem atar gibi para atıyorlardı. Avrupa gerçeğinin öbür yüzünü de eleştireceğiz. Biz kendi halkımız için yas tutarken terör örgütleri Avrupa'da eylem yaptı. 

no ab
 // osman
türkbirligi kursaniz ya ab ye boyun egeceginize türkün türkden başka dostu yokdur ne dinleri nede kültürleri bize benziyor türk birligi tek care baska yol yok bize....
18 Mart 2016 23:33
 // Gurbetçi
Vizeyi sallasinlar kardeş. Zaten avrupada hiç bir değer kalmadı. Ne iş nede insanlık....
18 Mart 2016 20:56
bize
 // my
Vizeği sallayacaklar...
18 Mart 2016 19:27
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler