YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: 78 Milyon vatandaşımızın hepsi Kızılay neferidir
Davutoğlu: 78 Milyon vatandaşımızın hepsi Kızılay neferidir
04 Nisan 2016 16:29
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "78 milyon vatandaşımızın herbiri Kızılay neferidir. Hem böyle bir şefkat vardı milletimizde, hem kudret vardı devletimizde" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kızılay Genel Kurulu'nda konuştu.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

KIZILAY BİR TEMSİL HAREKETİDİR

Kızılay bir temsil hareketidir. Tarihin derinliklerinden yürüyüp gelen köklü bir milletin, dünya üzerindeki her millete temsil mesajı ileten bir harekettir. Sizler dünyanın her yerinde bizleri temsil ettiniz. 

Kızılay profesyonelce çalışması gereken, disiplin içinde hareket etmesi gereken bir sivil toplum hareketidir. Elinizde imkan, gücünüz, kuvvetiniz yoksa bu boyutları harekete geçirmek mümkün olmaz. 

İSLAM DÜNYASINDA BÜYÜK BİR HAREKETE ZEMİN OLUŞTURDU

Bütün bu yönleriyle baktığımızda Kızılayımız, çok değişik aşamalarda geçerek bu günlere geldi. 1877'de Sultan Abdülhamit'in fermanıyla Kızılay kuruldu.

Zorlu süreçlerden geçildi. Trablusgarb'a gidip oradaki askerlerimizin yarasını sarmak üzere koşan Hilal-i Ahmer mensupları, bütün İslam dünyasında büyük bir harekete zemin oluşturdular. 

HİLAL-İ AHMER BÜTÜN MAZLUMLARIN SANCAĞI HALİNE GELDİ

Hilal-i Ahmer bütün mazlum milletlerin sancağı haline geldi. Onun en asli unsuru olarak kadınların harekete geçmesi gerekti. İstiklal Harbi'nde, Çanakkale Savaşı sırasında Hilal-i Ahmer cepheden cepheye koştu. Bütün emeği geçenleri rahmetle anıyoruz. 

Harpler, zorluklar milletleri zorluklar karşı karşıya bırakır. Zamanla Türkiye'nin ekonomik imkanları daraldıkça, bu kurumun özünü dokuyan vicdan, muhabbet, temsil ve gönül boyutu zayıfladıkça Kızılay itibar kaybetti. Marmara Depremi sırasında nasıl zaaflarla karşı karşıya konulduğunu ortaya koydu. 

AK PARTİ İKTİDARI KIZILAY'I ASLİ MİSYONUNA KAVUŞTURDU

Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğünde başlayan AK Parti iktidarı Kızılay'ı asli misyonuna, asli gücüne kavuşturdu. 13 yılda öylesine derlendi, toparlandı ki bugün artık dünyanın gıpta ile takip ettiği bir Kızılayımız var. Hilal varsa şefkat var, hilal varsa kudret var... Aşkla çalışan Kızılay kadroları var, Kızılay kadrolarını donatan Türkiye Cumhuriyeti hükümeti var. 

78 MİLYON VATANDAŞIMIZIN HEPSİ KIZILAY NEFERİDİR

Körfez Savaşı esnasında bir gecede 500 bin kardeşimiz Irak'tan geldiğinde zaafiyetimize bakın, bir de 3 milyon mültecinin geldiği Türkiye'ye bakın, aradaki farkı görürsünüz.

Mülteci hareketleri karşısında 78 milyon vatandaşımız, bir ensar olarak mültecileri bağrına bastı. 78 milyon vatandaşımızın herbiri Kızılay neferidir. Hem böyle bir şefkat vardı milletimizde, hem kudret vardı devletimizde. 

GÖNÜL COĞRAFYAMIZIN HER KÖŞESİNDE KIZILAY VAR

Suriye söz konusu olduğunda Kızılay oradaydı. Kamplarda Kızılay oradaydı. Gönül coğrafyamızın her köşesinde Kızılay var. Kızılay hep var, hep var olacak. Kızılay 2020 vizyonunda büyük hedefleri aldığınızı biliyoruz. Kızılay'a her şey yakışır, en çok da bu hilaldir. Bu bayrak en ileri uçlara taşınacaktır.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler