YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: 10 Başlıklı eylem planı hazırlanıyor!
​Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Angela Merkel, mülteci sorununda çok duyarlı davranmıştır. Avrupa ile mülteci konusunda 10 maddede oluşturduğumuz bir yol planı var" dedi.
Davutoğlu: 10 Başlıklı eylem planı hazırlanıyor!
08 Şubat 2016 / 14:29 Güncelleme: 08 Şubat 2016 / 15:12

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Alman mevkidaşı Merkel ile ortak basın toplantısı düzenledi.

TÜRKİYE MÜLTECİ KONUSUNU TEK BAŞINA ÜSTLENEMEZ

Kimse, 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor' diyerek açık bir etnik kıyım anlamına gelecek şekilde sürmekte olan Rus hava saldırılarını mazur göremez, ona tolerans gösteremez. Hiç kimse, 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor ve bütün yükü üstleniyor' diye Türkiye'den mülteciler konusunu tek başına üstlenmesini bekleyemez.

10 MADDELİK YOL PLANI OLUŞTURDUK

Kimse Türkiye'den mülteci sorununu tek başına yüklenmesini beklemesin. Sorun Avrupa ve dünyanın sorunudur. Angela Merkel, mülteci sorununda çok duyarlı davranmıştır. Avrupa ile mülteci konusunda 10 maddede oluşturduğumuz bir yol planı var. 

Halep'e yönelik bu saldırıların sonlandırılması hepimizin gayesidir. Sayın Şansölye, sınırda bulunan mültecilere yardım etmek için gereken adımların atılacağını söyledi. 

Son günlerde sahte can yeleği ve bot satan insafsız insanlar ve işletmelere yönelik operasyonlar yaptık ve seri bir şekilde devam edecek. 

YUNANİSTAN'LA İLE ADIMLAR ATILACAK

Suriyeli mültecilere yardım etmek için hazırlanan 3 milyar euroluk paranın kullanılması için projelerimizi Avrupa Birliği'ne ileteceğiz. Türkiye Göç İdaresi Başkanımız, Yunanistan'a gidecek ve atılacak adımlar kararlaştırılacak. 

HALEP'E DÖNÜK SALDIRILAR BİR AN ÖNCE BİTMELİDİR

Halep'e dönük saldırı bir an önce bitmelidir. Şu anda Türkiye-Suriye sınırında bulunan mültecilere yardım konusunda birlikte adım atılması konusunda mutabakat var.

Bu konuda kuruluşlarımız bir araya gelecek. İnsan kaçakçılarına karşı ciddi mücadele yürütülmesi konusunda yoğun bir çalışma yapılıyor. Kaçakçılara yönelik operasyonlar devam edecek. Almanya ile birlikte illegal geçişlerle ilgili ortak çalışmaları artıracağız.

İNSAN KAÇAKÇILIĞININ HER TÜRLÜSÜ TERÖRLE EŞ SUÇTUR

Biz, insan kaçakçılığının her türlüsünü, her zaman insanlık suçu olarak, terörle eş bir suç olarak görüyoruz. Masum insanların beklentilerini, ümitlerini istismar ederek onları bilinmez, meçhule doğru götürmek, olabilecek en büyük insanlık suçlarından biridir. Bugün dahi Edremit açıklarında yine acı bir insani trajediyle karşı karşıya kaldık.

NATO TOPLANTISINDA ALMANYA İLE MÜLTECİ KONUSUNU GÜNDEME TAŞIYACAĞIZ

Perşembe günü NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Suriye'den gelen mülteci akınının bütün sonuçları konusunda NATO'nun da devreye girmesi hususunda Türkiye ve Almanya birlikte bunu bir gündem maddesi olarak NATO'ya tavsiye edecek ve özellikle de NATO'nun da izleme, gözetleme mekanizmalarının sınırda ve Ege'de etkin şekilde kullanılması konusunda ortak çaba sarf edeceğiz.

RESMİ OLARAK YAYINLANMAYAN HABERLERE İTİBAR ETMEYİN

Dün çıkan haberlerle ilgili olarak, resmi olarak bizim tarafımızdan yayınlanmamış, teyit edilmemiş hiçbir habere itibar edilmemesi lazım. Bu sabah Şırnak Valiliğimizce bir açıklama yapıldı, sadece ona itibar edilsin.

Öyle bir intiba oluşturuluyor ki sanki bir binada çok sayıda yaralı vardı ve oraya yapılan operasyonla çok sayıda ölüm olayı gerçekleşti. Böyle bir durum, yaralıların mevcudiyeti anlamında da bir durum teyit edilmedi.

ALGI OPERASYONLARINA DİKKAT EDİLMELİ

Önümüzdeki kısa bir süre içerisinde inşallah Cizre'de operasyon tamamlanacak. Türkiye'de her mücadele, demokratik hukuk kuralları içerisinde, şeffaf bir şekilde yürütülmektedir. Herhangi bir şekilde, kamuoyunu olumsuz şekilde etkileyecek algı operasyonlarına dikkat edilmesi gerekir.

Bu sabah Valiliğimizin yaptığı açıklama, bu anlamda temel referans olarak alınmalıdır, diğer haberlerin bir kısmı önemli ölçüde spekülatif nitelik taşıyabilir. Bu konularda da kamuoyumuzun dikkatli olması icap eder.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ AVRUPA STANDARTLARINDA BİR DEMOKRASİDİR

Bilinsin ki Türkiye Cumhuriyeti devleti Avrupa standartlarında bir demokrasidir. Avrupa standartlarında bir demokrasi teröre karşı hangi tedbirleri alıyorsa biz o tedbirleri alırız.

Bu konuda gelecek eleştirileri dinleriz ama bizim için en kutsal şey, vatandaşlarımızın can, mal, namus ve genel insan hak ve özgürlüklerini korumaktır.

Cizre ve Silopi'de yürüyen operasyonlar, yanı başında hiçbir devlet otoritesi kalmamış bir bölgeden sızan teröristlere karşı yürüyen faaliyetlerdir.

Dünyanın hiçbir yerinde, demokratik bir ülke, halkına hesap veren bir ülke, ülkesinin bir bölgesinde, bir başka silahlı grubun bulunmasına müsamaha göstermez. Demokrasilerde güç kullanma yetkisi, sadece ve sadece halka hesap vermek durumunda olan meşru güvenlik güçlerindedir.

VATANDAŞLARIMIN CAN GÜVENLİĞİ TERÖRİSTLERDEN ÖNEMLİDİR!

Benim vatandaşlarımın can güvenliği, teröristlerin özgürlük alanlarından daha önceliklidir. Bu, Fransa için nasıl doğruysa Türkiye için o kadar doğrudur. Fransız ordusu Fransa'nın başkenti Paris'e kendi halkını korumak için teröristlere karşı gerekli güvenlik desteğini sağlamışsa biz de silah deposu haline getirilen Cizre'de, Silopi'de, Sur'da kendi vatandaşlarımızın hayatını korumak için her türlü tedbiri alırız. Bunun demokrasi ile ve sivil özgürlüklerle ilgili hiçbir aykırı yönü yoktur.

MERKEL: ALMANYA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAKTIR

Mültecilere yönelik Londra'da çok başarılı bir toplantı yaptık. Son zamanlarda binlerce insan acı içerisinde kıvranıyor.

Almanya'ya mülteci konusunda üstüne düşeni yapacaktır. Türkiye ve Yunanistan arasında yasa dışı göçler yaşanıyor. Türk Sahil Kuvvetlerini nasıl destekleyebiliriz? Ortak bir müdahele olur mu? bunları konuştuk. İzleme ve denetleme konusunda Türk Sahil Kuvvetleri'nin desteklenmesi lazım.

Yasal yönden de göç imkanlarınıa izin vermek istiyoruz. Türkiye ve Yunanistan arasındaki geri kabul anlaşmalarınıda desteklemek istiyoruz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler