YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbelere Meclis araştırması istemi
Darbelere Meclis araştırması istemi
11 Nisan 2012 15:39
CHP, ''sivil ve askeri darbeler ile sonrası uygulamaların'' araştırılması ve sorumluların tespit edilmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekilleri Emine Ülker Tarhan, Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce'nin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan önergenin gerekçesinde, Türkiye'de yaşanmış tüm askeri ve sivil darbeler ile bunlara zemin hazırlayan girişimlerin ve bu girişimlerde bulunanların tespitinin, bir daha aynı olayların yaşanmaması için önem taşıdığı belirtildi.

Gerekçede, askeri ve sivil darbeleri önceleyen olayların yanı sıra darbeler sonrasında Türkiye'nin sürüklendiği mecranın ve bu sürecin aktörlerinin de belirlenmesi, gerçeklerin ortaya çıkarılması noktasında önem taşıdığı vurgulandı.

Önergede, ''Ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasına yönelik tüm eylem ve işlemler ile demokrasiyi kesintiye uğratan tamamlanmış ve girişim niteliğindeki sivil ve askeri darbeler ile sonrası uygulamaların; demokrasi dışı toplumu terörize eden tüm vesayet sistemlerinin ve bunları önceleyen olay ve olguların araştırılması ve sorumlularının tespiti'' amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi. (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler