YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Darbe yapanlar akıllarını başlarına alsın!"
"Darbe yapanlar akıllarını başlarına alsın!"
15 Ağustos 2013 09:22
Mehmet Ali Şahin, darbecilerin akıttıkları kanda boğulacağını belirterek, “Bir an önce Mısır’da darbe yapanlar, akıllarını başlarına almalı' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, darbecilerin akıttıkları kanda boğulacağını belirterek, “Bir an önce Mısır’da darbe yapanlar, akıllarını başlarına almalı, durum değerlendirmesi yapmalı, görevden uzaklaştırdıklarını yeniden göreve davet etmelidirler” dedi.

AK Parti Karabük İl Başkanlığı tarafından Tüccarlar Kooperatifi Düğün Salonu'nda gerçekleşen 12. yıl kutlama programına katılan Mehmet Ali Şahin, Mısır’da yaşanan darbeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Şahin, “Türkiye’de eskiden olduğu gibi hükümetlerin ensesinde kimse boza pişiremeyecek, bu milletin ensesinde kimse boza pişiremeyecek. Bütün bunları anayasal değişikliklerle güvence altına aldık. Yanlış yapanlar yargıda hesabını verir, nitekim veriyorlar. Bundan sonra kimsenin aklından darbe geçmesin, bunlar artık geride kaldı. Bizim geçmişte yaşadığımız bu sıkıntıları kardeş Mısır halkı yaşıyor. Bir sene kadar önce Mısır’da serbest seçimler yapıldı, Mısır halkı bir cumhurbaşkanı seçti, bir siyasi partiye daha fazla oy vererek onu iktidara getirdi, bir sene geçmeden askeri darbe oldu. Bir senede büyük sıkıntılar içerisinde olan ülkede bir iktidarın işleri düzeltmesi beklenebilir mi? Şimdi ne oluyor Mısır’da? Kan akıyor.

En son yüzlerce Mısırlı, darbeci askerlerin, evlerin damlarına yerleşmiş olan nişancıların kurşunlarıyla şehit oldular. El Baradey istifa etmiş, inanıyorum ki, Mısır’da dökülen bu kan darbecileri boğacaktır. Darbeciler bir an önce akıllarını başlarına almalıdır. Mısır halkı oyuna, tercihine sahip çıkıyor, Mısır halkının bu tercihine saygı duyuyoruz ve destek veriyoruz. Ölüm pahasına oyuna, tercihine sahip çıkan halka ancak saygı duyulur. Bir an önce Mısır’da darbe yapanlar, akıllarını başlarına almalı, durum değerlendirmesi yapmalı, görevden uzaklaştırdıklarını yeniden göreve davet etmelidirler. Eğer bunu gururlarına yediremiyorlarsa başta Mursi olmak üzere tüm siyasileri serbest bırakmalılar, Mısır halkını seçime götürmeliler. Dünyanın demokrasi denilince mangalda kül bırakmayan ülkeleri, kim demokrasi sınavında samimi kim değil, ortaya koymuşturlar. Daha önce 60 civarında Mısırlı insan şehit edilmişti, şu anda tam sayıyı bilmiyoruz. Bu Mısırlıların katili sadece darbeciler değil, doğrudan veya dolaylı yoldan destek veren ülkeler ve onların yöneticileridir” dedi.

“Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler olduğunu göstermelidir”

Şahin, açıklamalarına şöyle devam etti: “Darbelerden çok çekmiş bir ülkenin bireyi olarak, darbelerden çok kayıplar vermiş olan bir ülkenin bir ferdi olarak bir an önce Mısırlı kardeşlerimizin normal bir demokratik hayata dönmesini tercih ediyorum. Bu konuda BM, Arap Ligi özellikle AB olmak üzere, üzerlerine düşeni yapmalıdır. Birleşmiş Milletler ne güne duruyor? Siz ne için birleştiniz? Dünyada insanlığın refahı için bir araya gelinmedi mi? Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler olduğunu göstermelidir. Özellikle BM’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Fransa ve Çin olmak üzere ağırlığınızı daha fazla koymalısınız. Mısır’da daha fazla kan akmasını önleyici tedbirler almalısınız. Türkiye Mısırlı kardeşlerinin yanındadır, bundan sonra da olmaya devam edecektir. Bundan sonra bu akan kanın durması için atılacak adımların yanında olacaktır.”

“AK Parti tam 10 yıl 8 ay 13 gündür iktidarda”

AK Parti’nin dünyada örneği olmadığını kaydeden Mehmet Ali Şahin, “İki sinevizyonda 12 yılın gözümüzün önünden film şeridi gibi geçmesi 2000’li yıllara götürdü. AK Parti’nin bugün kuruluşunun 12. yıldönümünü kutluyoruz. 12 yaşındaki AK Parti tam 10 yıl 8 ay 13 gündür iktidarda. Kurulduğu günden 14 ay 19 gün sonra iktidara gelmiş bir siyasi parti. Dünya siyasi parti tarihinde böyle başarılı olmuş başka bir örnek var mı? Türk siyasi tarihinde böyle bir örnek yok bunu biliyoruz. Nedir bunun sebebi? Siyasi analistler, siyasi partileri iki kategoride değerlendirirler; tavandan gelen tabandan gelen siyasi partiler, halkı yönlendirmeye çalışan, halkın yönlendirdiği siyasi partiler. AK Parti tavandan değil, tabandan gelen siyasi parti, AK Parti halkı yönlendirmek için değil, halkın yönlendirdiği, halkın rotasını çizmiş bir parti oldu. Halkımız aziz milletimiz AK Parti’nin kuruluşunu önce kalbinde gerçekleştirdi.

Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarına ‘biz gönlümüzde parti kurduk, gidin tabelalarınızı asın’ diye görevlendirdi. AK Parti’yi bu millet kurmuştur. AK Parti’nin kurulmasını isteyerek, destekleyerek, dualarıyla oylarıyla bu millet ne bekliyordu AK Parti’den? Bu sorunun cevabını öğrenebilmek için AK Parti’nin kuruluş yıllarına gitmeniz gerekiyor. İkna odalarında bu ülkenin kızları baskıya maruz kalmıştır. Türkiye’de yaşanan bu baskıların son bulmasını istiyordu millet ve AK Parti kadrolarından bunları bekliyordu. Bu aziz millet demokrasiden asla vazgeçmedi. 3 Kasım 2002 seçimlerine giderken, genel başkanın milletvekili adayı gösterilmediği, birinci parti seçilse bile başbakan olamayacak olmasına rağmen bu millet bizlere oy vermiştir” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin kurucuları arasında olmaktan gurur duyduğunu kaydeden Şahin, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu partinin kurucularından olmaktan büyük onur duyuyorum. Özellikle AK Parti'nin grup başkanvekillerinden biri olmaktan gurur duyuyorum. AK Partimiz milletimize hizmet yolunda emin adımlarla geleceğe yürüyecektir, milletimizin hayır duası arkasında olduğu sürece bu aziz millete hizmet etmeye devam edecektir.”

Mehmet Ali Şahin konuşmasının ardından, Necip Fazıl Kısakürek'in, Başbakan Erdoğan'ın üzerinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün üzerinde, diğer arkadaşlarının da üzerinde büyük etkileri olduğunu belirterek, Necip Fazıl’ın "Zindandan Mehmet'e Mektup" şiirinin son dizelerini okudu.

Necip Fazıl Kısakürek'in o şiirinin son dizeleri ise şöyle:

"Mehmed'im sevinin başlar yüksekte
Ölsek de sevinin, eve dönsek de
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte
Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir
Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir"

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler