YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe girişiminin bir numarası tespit edildi
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, FETÖ'nün darbe girişiminde Türkiye'deki 1 numarasının sivil olduğunun tahmin edildiğini söyledi.
Darbe girişiminin bir numarası tespit edildi
28 Temmuz 2016 / 16:35 Güncelleme: 28 Temmuz 2016 / 16:41

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Bu örgütün elebaşı bildiğiniz gibi Pensilvanya'da. Bu darbe girişiminin Türkiye'deki 1 numarası şu anki bilgilere göre TSK'da bir isim var. ama onun da üzerinde başka bir kişi var mı göreceğiz. Eğer varsa o 1 numara sivildir. Pensilvanya'dakinin yerine Türkiye'deki 1 numaranın bir sivil olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

Askeri okullar kapanacak mı sorusuna Canikli şöyle cevap verdi:

"TSK'nın tüzel kişiliği zedelenmemeli. Askeri okullar ile ilgili gereği neyse o yapılacak. Olağan dışı dönemler için hukukun içerisinde kalarak hızlı bir şekilde sonlandıracağız. Rehavet ya da ona benzer bir tavır içinde olmamız mümkün değil. OHAL olmasa 15 yılda temizleyemezdik. FETÖ temizliğinin siyasi ve sivil boyutu da var.

Gözaltıların ardından çözülmeye başladılar. İfadeler ortaya çıktıkça her şey ortaya çıkacak. Bu yapıları çözmek kolay değil ama hamdolsun çözülüyorlar. Çok çocuksu alelacele davranışlar içerisine giriyor. Ama şunu söyleyeyim hiçbir şey gizli kalmayacak."

KILIÇDAROĞLU'NUN TEKLİFİNE CEVAP

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun davalar canlı yayınlansın teklifi sorulunca Canikli; "Bu soruşturmalar gizlidir. Evrensel hukuk çerçevesinde bu böyledir. Şu anda zaten avukatları bulundurma zorunluluğu nedeniyle hiçbir şey gizli kalmıyor. Davaların canlı yayınlanması sürecin objektifliğini zedeler. Bu bir ihalenin açık olarak yayınlanması gibi bir şey değil. Yargılamaları etkiler" ifadelerini kullandı.

Ciddi mağduriyetler meydana geldi. Ergenekon davalarında haksız yargılamalar ile ilgili gerekli değerlendiriyoruz. Muhalefetle bu konuları görüşebiliriz. Şimdi ilişkilerimiz iyi. 15 Temmuz'un ardından Türk siyasetinde bir barış havası esiyor. Sayın Kılıçdaroğlu'nun ve CHP'nin bu önerisini oturup konuşacağız. Bir noktada buluşma imkanı olacağını tahmin ediyoruz.

DARBE GİRİŞİMİNİN 1 NUMARASI SİVİL

ABD'nin bütün bu olaylardan sonra bu örgütün elebaşını başka bir ülkeye göndereceklerini düşünmüyorum. Aramızda bir anlaşma var. Suçluların iadesiyle alakalı. Hal böyle iken ABD'nin Gülen'i başka bir ülkeye göndermesi başka anlamlara gelir.

Örgütün elemanları büyük oranda tasfiye edildi. Sistematikleri dağıtıldı. Emniyet ve yargı içerisindeki elebaşları tasfiye edildi. 17 ve 25 'teki darbe girişimlerini emniyet ve yargı içindeki örgüt elemanları ile yaptılar.

Bu örgütün elebaşı bildiğiniz gibi Pensilvanya'da. Bu darbe girişiminin Türkiye'deki 1 numarası şu anki bilgilere göre TSK'da bir isim var. ama onun da üzerinde başka bir kişi var mı göreceğiz. Eğer varsa o 1 numara sivildir.Pensilvanya'dakinin yerine Türkiye'deki 1 numaranın bir sivil olduğunu tahmin ediyoruz.

OHAL'in uzatılmamasını istiyoruz. Belki tamamını bile kullanmak zorunda kalmayabiliriz. Türkiye'de her alanda normale dönmemiz gerekiyor. Sermaye çıkışları olmadı. Sermaye girişleri hala devam ediyor. Yatırımcılar açısında da bu darbe girişiminin olumlu etkileri oldu. Çünkü bu teşebbüsün halk tarafından bertaraf edilmesi onlar için de olumlu karşılandı."

Ne yapalım, editörümüz cimri :)-3
 // Rasim DUMAN
AB Süreci, TÜRKİYE'nin vesâyet sisteminden ve bu sistemin tehditlerinden kurtulması için "gerekli" idi, ve TÜRKİYE bu sürecin hakikaten faydasını da gördü. Batılılar, bu süreç vesilesi ile, toplumumuzun hızlı bir kültürel dönüşümle, kendi saflarına kayacağını zânnettiler ve TÜRKİYE'ye destek oldular. 2012'ye kadar da bu destekleri devam etti. Lâkin, işlerin onların planladığı gibi gitmediğini gördüler ve 2012 başlarında TÜRKİYE'ye karşı pozisyon aldılar. Sonrası mâlûm......
28 Temmuz 2016 Perşembe 22:38
Ne yapalım, editörümüz cimri :)-2
 // Rasim DUMAN
Sizi ve bu sitede yorum yazan diğer kıymetli kardeşlerimi tenzih ediyorum ve "en bilgili benim" iddiasında da asla değilim; burada yorum yazan bütün kardeşlerimin yazdığı şeylerden istifâde ediyorum. Şunu arzetmek istiyorum : Yaşadığımız hâdiseleri iyi değerlendirmek, arka planını görebilmek, iyi "okuyabilmek", teşhis koyabilmek, tâhlil ve terkip yapabilmek için, en azından "iyi derecede" siyâset ve târih ilimlerine vâkıf olmak gerekiyor, ve bu sözüm, benim için de geçerli....
28 Temmuz 2016 Perşembe 22:30
Ne yapalım, editörümüz cimri :)
 // Rasim DUMAN
Muhterem İsmail Emre bey kardeşim, suâllerine cevâbım var; lâkin, geçenlerde sen de "500 karakter yazı kâfi gelmiyor" diye editörümüze sitemde bulunmuştun. Bazı şeylerin cevâbını tam verebilmek için, en az 10 X 500 karakter yazı yazmak lâzım, ki, böyle uzun yorumlar yazarak, bu sayfaları okuyan kardeşlerimize eziyet vermiş olmaktan korkuyorum. ...
28 Temmuz 2016 Perşembe 22:21
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler