YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Darbe girişiminin bilançosu: 161 şehit, bin 440 yaralı, 2 bin 839 gözaltı
Başbakan Binali Yıldırım darbe girişiminin bilançosunu açıkladı. Yıldırım 161 kişinin şehit olduğunu, bin 440 kişinin yaralandığı söyledi. Yıldırım ayrıca, çeşitli rütbelerde toplam 2 bin 839 askerin gözaltına alındığını belirtti.
Darbe girişiminin bilançosu: 161 şehit, bin 440 yaralı, 2 bin 839 gözaltı
16 Temmuz 2016 / 12:18 Güncelleme: 16 Temmuz 2016 / 12:54

Binali Yıldırım: "Milletimin bütün fertlerinin, bayraklarıyla meydanlara koşan, bu paralel terör örgütü çetesine karşı dimdik ayakta duran bütün vatandaşlarımın alnından öpüyorum" dedi.

Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı olmuştur. Bu darbe girişiminde hayatını kaybeden güvenlik güçlerimiz, polisimiz, sivil vatandaşlarımızı rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

EMİR KOMUTA HİYERARŞİSİ YOK

Kahramanca savaşan güvenlik güçlerimizin alnından öpüyorum. Milletimizle beraber büyük bir belayı Allah'a şükür defettik. Tabii sevindirici olan, bu kalkışma Türk Silahla Kuvvetlerinin emir kumanda hiyerarşisiyle olan bir kalkışma değil, Silahlı Kuvvetler içerisindeki paralel terör yapılanmasının bir kalkışmasıdır. Bu vesileyle vatanını, milletini, bayrağını seven ve bu alçakça girişime asla prim vermeyen değerli komutanlarımızı, subaylarımızı tebrik ediyorum.

Olayın olduğu ilk andan itibaren meydanları dolduran, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlarımız, siyasi parti taraftarlarına da teşekkür ediyorum. Kahramanca çarpışarak, bu belayı defeden, özel polisimizi, tüm emniyet mensuplarımızı yürekten kutluyorum, milletimiz adına şükran duygularımı sunuyorum.

PARALEL ÇETE TÜRK ADALETİNİN ELİNDEDİR

Bu paralel çete mensupları artık yüce Türk adaletinin elindedir. Müstahak oldukları her türlü cezayı, karşılığı göreceklerdir. Milletimiz bu olayda çok büyük bir basiret göstermiştir ve bu basiret Türkiye'de milli iradenin kesintiye uğramasının önüne geçmiştir. Bu kalkışmayı yapanlar bir kez daha şu gerçeği anlamalıdır; hiç kimse bu büyük milletin iradesiyle oyun oynayamaz, demokrasi aşkıyla özgürlük umdesiyle asla ve asla boy ölçüşemez.

161 ŞEHİT, 1.440 YARALI, 2 BİN 839 GÖZALTI

Bu kalkışma bastırılmıştır ancak şehitlerimiz, toplam 161 şehidimiz, şu ana kadar bin 440 yaralımız vardır. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Üst düzey rütbeliler de mevcuttur.

MİLLETİMİZ ASLA UNUTMAYACAK

Yaşadığımız olay bir şeyi ortaya koymuştur. Türk milletinin demokrasi konusunda ne kadar engin bir tecrübeye sahip olduğunu, demokrasinin ve milli iradenin ne kadar ülkemizin bağımsızlığı için önemli olduğunu bir kez daha bütün dünya gördü. Hele hele köprüyü kesen, yolları kesen, binalara girmeye çalışan tankların elinde bayrakla önüne yatan, o tankların üzerine çıkan o aziz vatandaşlarımız, canını bu uğurda veren o şehitlerimizi bu büyük millet asla ve asla unutmayacak.

FETÖ PKK'DAN DAHA AŞAĞILIK BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Vatandaşlarımızın bugün normal hayata dönmüş olması erdeminin bir göstergesidir. Devletin silahıyla, parasıyla, tankıyla, bombasıyla, uçağıyla, helikopteriyle bu ülkenin vatandaşlarının üzerine ateş açanlar PKK teröründen daha da aşağılık bir terör örgütüdür. Asla ve asla bu millet bu hain çeteyi unutmayacaktır. Bazı dostlarımız bizim bu konuda başından beri gösterdiğimiz hassasiyeti anlamakta zorluk çekiyorlardı ama anlamalarının bize çok büyük maliyeti oldu.

Olayın başından beri Başkomutanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu o memleket sevdası ve basiretiyle bütün hükümetimizin üyeleri ve vatansever komutanlarımızla birlikte halkımızla bir olarak, beraber olarak kenetlenerek bu belanın üstesinden geldik. Belki dünya tarihinde, emsali bu kadar orantısız güce karşılık emsali görülmeyecek büyük bir başarıyı, bu milletime yaşatan Rabbime hamdediyorum.

BASIN KURULUŞLARINA TEŞEKKÜR

Basın kuruluşlarımız, yazılı, görsel, sosyal medya kuruluşlarımız bu olayda çok büyük bir vatanseverlik ve basiret örneği ortaya koymuşlardır. Başından beri çetelerden yana değil ülkeden, milletten yana net bir tutum almışlar ve halkımızın anında, en doğru şekilde bilgilendirilmesini sağlamışlardır. Ayrıca başta siyasi parti liderleri olmak üzere bütün siyasi parti taraftarları da, sivil toplum kuruluşları da görüş farklılıklarını bir tarafa bırakarak meydanlara akmış ve ay yıldızlı bayrağı tankların tepesine dikmeyi başarmıştır.

BİRİNCİ SAFHA SONA ERDİ

İşin birinci safhası burada sona ermiştir. Bundan sonraki yapılacak çalışmalarda, bir yandan vatandaşlarımız normal hayatını sürdürürken, bir yandan da ülkemizi ve milletimizi dünya ülkeleri arasında itibarsızlaştırmaya çalışan bu güruhlara karşı her türlü işlem gecikmeden, misliyle yapılacaktır. Biz yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Bütün milletimize geçmiş olsun diyor, demokrasi bayramımız 15 Temmuz, ülkemize, milletimize hayırlı olsun diyorum.

DURUM KONTROL ALTINDA

Komutanlarımızla ilgili herhangi bir endişe edilecek durum yok. Durum tamamen kontrol altına alınmıştır. Kısa süre içerisinde komutanlarımız da normal sürece geçeceklerdir. Görevlerinin başındadır.

İDAM EDİLECEKLER Mİ?

Bilindiği gibi idam cezası Türk anayasasından, Türk hukuk sisteminden çıkarılmıştır. Bugün yüce Meclisimiz toplanacak ve burada ülkenin bu ve buna benzer çılgınlıklarla karşı karşıya kalmaması için ilave ne gibi tedbirler alınacaksa, hukuki düzenlemeler yapılacaksa bunları da diğer partilerimizle, parti liderleriyle değerlendireceğiz, üzerinde çalışacağız.

FAHRİ KASIRGA'NIN DURUMU

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri şu anda evine gitmek üzere yoldadır, herhangi bir sıkıntılı durum yok.

FETULLAH GÜLEN...

Dün akşam yaşanan olaydan sonra bu şahsın (Fetullah Gülen), bu adamın arkasında, bu çete liderinin, bu terör örgütü başının arkasında duracak ülke göremiyorum. Bunun arkasında duracak ülke, Türkiye'ye dost değildir, Türkiye'ye karşı ciddi bir savaşın içindedir.

SÖZDE YURTTA SULH KOMİTESİNDEN GÖZALTINA ALINANLAR OLUP OLMADIĞI SORUSU ÜZERİNE

Çok fazlalar. Görevden alınanlar var, gözaltına alınanlar var, alınmakta olanlar var, arananlar var. Aşağı yukarı işin omurgasını, beynini oluşturan bütün isimler alınmıştır, kontrol altındadır.

HAİNİN RÜTBESİ OLMAZ

Bu hain girişime, kalkışmaya karışanların artık generalliği, amiralliği söz konusu değildir. Rütbesi ne olursa olsun bunlar haindir. Hainin de rütbesi olmaz.

HESABI SORULACAK

Paralel terör çetesi, bölücü teröristler, bu ülkenin bölünmesi, parçalanması, birliğinin beraberliğinin zarar görmesi adına kim ne faaliyette bulunmuşsa, bunların hepsinin hesabı sorulacak. Bunların hepsi biliniyor, gereği de gecikmeden yapılacaktır.

 

 // 46 ede
Dünyada kendi kendini kurtaran tek şehir vardı; "KahramanMaraş" adında. Artık bu kutlu kurtuluşa birde ülke eklendi; "KahramanTürkiye" adinda.
Gaza bizim,Zafer ALLAHINDIR !!!...
16 Temmuz 2016 15:53
 // Akif
Idam...
16 Temmuz 2016 12:54
 // Mutlu
En ağır cezayı görecekler denilen şey şimdiki duruma göre müebbet hapis cezasıdır.Yani bu şerefsiz kanı bozukları bir de ömür boyu besleyeceğiz.Kesinlikle ve de kesinlikle idam gelmelidir. Dünyanın en büyük 2 ülkesinde ABD ve Çin'de idam varsa, bu çok da kötü birşey olamaz,tam tersine, faydalıdır demek ki....
16 Temmuz 2016 12:43
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler