YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Darbe anayasası tarih olsun"
Başbakan Erdoğan, Sultanbeyli Merkez Camisi'nde kıldığı bayram namazı sonrası vatandaşlara hitap etti. 3 gün sonra anayasa değişikliğini oylayacaklarını söyleyen Erdoğan"Darbe anayasasını ayaklar altına alalım"dedi.
"Darbe anayasası tarih olsun"
09 Eylül 2010 / 08:52 Güncelleme: 09 Eylül 2010 / 09:31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ramazan Bayramı'nın ülkemiz, milletimiz, İslam dünyası için kardeşliğe, birliğe, beraberliğe, tüm insanlık için barışa vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum'' dedi.

Erdoğan, Sultanbeyli Merkez Camisi'nde kıldığı bayram namazının ardından AK Parti'ye ait otobüse geçerek, meydanda kendisini bekleyen halka hitap etti.

Başbakan Erdoğan, ''Ramazan Bayramı'nın, ülkemiz, milletimiz, İslam dünyası için kardeşliğe, birliğe, beraberliğe, tüm insanlık için barışa vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum'' dedi.

Uzun zamandır Sultanbeyli'ye uğrayamadığını ifade eden Erdoğan, ''Bu bir anlamlı buluşma. Bu anlamlı buluşmanın en önemli yanı 3 gün sonra ülkemizde anayasa değişikliği paketiyle ilgili bir halk oylaması yapılacak. Biliyorum ki Türkiye'de ilçeler arasında rekoru Sultanbeyli elinde bulunduracak'' diye konuştu.

Ülkede özgürlükler noktasında bir adım atıldığını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

''Ülkede darbeci zihniyetin Sultanbeyli'ye neler çektirdiğini Sultanbeyli bilir. Dolayısıyla bu atılacak adım çok önemli. İşte artık darbe anayasaları ayaklar altına alınsın ve bu ülkede milletin anayasası egemen olsun istiyoruz. Milletin anayasasında haklar var, özgürlükler var, milletin anayasasında kadınlarımızın haklarının anayasal güvence altına alınması var. Çocuklarımızın istismarının önüne geçilmesi var. Değerli kardeşlerimizin, şehitlerimizin, dul ve yetimlerimizin anayasal teminat altına alınan hakları var. İşçimizin çift sendikaya üye olma imkanı var. Memurlarımızın toplu iş sözleşmesi yapabilme imkanı var. Aynı haklardan emekli memurlarımızın, aynı haklardan aynı anda istifade etmeleriyle maaşlarının artmasının yolunun açılması var.''

"KURDUKLARI SALTANAT ZİNCİRİ BOZULUYOR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz birilerinin saltanatını korumak için buralara gelmedik. Biz milletin iktidarı için buradayız. Bizim için önemli olan bu. Biz bunu yapacağız'' dedi.

Erdoğan, Sultanbeyli'de yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliğinde üstünlerin hukukundan, hukukun üstünlüğüne geçişin var olduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Zira, bu ülke bu üstünlerden çok çekti. Kimdir bu üstünler? Bunlar darbe anayasasından yana olan zihniyettir. Bunlar bu millete 'göbeğini kaşıyan adamlar' diyenlerdir. Bunlar benim milletime 'bidon kafalı' diye hitap eden zihniyettir. Bunlar statükodan yana olanlardır. Bunlar kurdukları o saltanat zincirinin yıkılmasından endişe edenlerdir.

Fakat artık bu milletin evlatları, tüm bu Anadolu topraklarına, bu vatanlarına sahip oluyor. Ayrılıkları ortadan kaldırıyoruz.''

Gelirken yolda bir pankart gördüğünü ve pankartta ''bölünmeye hayır'' denildiğini ifade eden Erdoğan, ''Biz birliğe, beraberliğe, bütünlüğe 'evet' diyoruz, bölünmeye 'hayır' diyenler 'evet' diyorlar. Eleştirdikleri o Silopi'dekilerle şimdi beraber hareket ediyorlar'' dedi.

''Hayır cephesinde CHP, MHP, BDP, YARSAV, TKP, İşçi Partisi ve çeteler var'' diyen Erdoğan, ''Bayramın bu anlamlı gününde tabii ki sizlerin bu isyanını dile getirmenizi istemem. İstiyorum ki bunlar pazar günü sandıklarda 'evet' olarak dile gelsin'' şeklinde konuştu.

Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın yeniden şekillenmeye gittiğini de ifade eden Erdoğan, ''Bunlar rahatsız. Niye? Kurdukları saltanat zinciri bozuluyor'' dedi.

Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin yapılanmasında TBMM'nin iradesinin var olmadığını anımsatarak, anayasa değişikliğindeki getirilmek istenenleri anlattı.

Bu değişikliklere ''İstemezuk'' denildiğini de ifade eden Erdoğan, ''Biz birilerinin saltanatını korumak için buralara gelmedik. Biz milletin iktidarı için buradayız. Bizim için önemli olan bu. Biz bunu yapacağız'' şeklinde konuştu.

Erdoğan, halkı aldatmadıklarını, iktidara geldiklerinden bu yana Türkiye'de büyük değişiklikler olduğunu da anlatarak, bayram sohbetlerinde herkesin bildiklerini, duyduklarını birbirlerine anlatmalarını da istedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını, ''Sevgili kardeşlerim, sevelim, sevilelim. Dünya kimseye kalmaz. Bu birliğimizi, beraberliğimizi, bütünlüğümüzü zedelemek isteyenlere pazar günü sandıklarda 'evet' diye cevap vermeye hazır mıyız? Ramazan Bayramınız mübarek olsun. Allah kardeşliğinizi, birliğinizi, beraberliğinizi daim etsin'' diye tamamladı.

Erdoğan, daha sonra otobüsten halkı selamladı.
AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler