YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Danıştay kararından utanıyorum''
AK Parti Grup Başkanvekili Bozdağ: Danıştay'ın verdiği karardan utanıyorum.
''Danıştay kararından utanıyorum''
12 Şubat 2010 / 17:51 Güncelleme: 12 Şubat 2010 / 17:57

AK Parti Grup Başkanvekili, Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Danıştay'ın vermiş olduğu karardan hukukçu olarak atandığını söyledi.

Danıştay'ın iptal ettiği katsayı konusunda değerlendirme yapan Bozdağ, "Danıştay, bu konuda kendisini YÖK'ün yerine koymuştur. Nasıl bir hukuk anlayışıdır ki hukukun bütün ilkelerini çiğneyen bir kararın altına imza konabiliyor. Ben bunu milletin takdirine bırakıyorum." dedi.

Bozdağ, Yozgat Esnaf Odaları Birliği'ni ziyareti sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Danıştay'ın katsayı kararı maalesef bir haksızlığı, hukuksuzluğu katmerli hale getirmiştir. Anayasaya, Açık Öğretim Yasası'na, Milli Eğitim Temel Kanunu'na ve Danıştay'ın daha önceki oluşturduğu içtihatlara aykırı bir karardır.
Haksızlığı ve hukuksuzluğu pekiştiren, adaletsizliği içtihatla ayakta tutan bir karardır. Bu kararla öğreticiler arasındaki haksızlık daha kötü bir hale gelmiştir. Ama şunu herkesin bilmesi lazım, hiçbir haksızlık mahkeme karar verdi diye haklı hale gelmez. Hiçbir hukuksuzluk, mahkeme karar verdi diye hukuki hale gelmez. Hiçbir yanlışlık mahkeme kararı diye doğru hale gelmez. Şu anda Danıştay'ın verdiği karar haksız ve hukuksuz bir karardır. Anayasaya ve yasalara aykırı bir karardır."

Danıştay'ın verdiği kararın idarenin yetkisini ortadan kaldırdığına işaret eden Bozdağ, "Danıştay bu kararıyla kendini YÖK'ün yerine koymuştur. Bugüne kadar 'ben bilmem bu konu YÖK'ün takdiridir ve YÖK bilir' diyen Danıştay bugün maalesef hukuki olmayan bir kararla bunu 'YÖK bilmez ben bilirim, bu benim yetkimdedir' demiştir. Danıştay mahkeme kararıyla kendini YÖK'ün yerine koymuştur. Yerindelik denetimi yapmıştır. Bu yönüyle de anayasaya aykırıdır. Bunu bütün öğrencilerimizin bilmesinde fayda var. Hiçbir haksızlık, hukuksuzluk ve adaletsizlik eşitsizlik uzun süre kalamaz devam edemez. Mahkeme kararları olsa dahi haksızlıklar, hukuksuzluklar uzun süre varlığını sürdüremez, bu da sürdürmeyecektir." şeklinde konuştu. CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler