YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Danıştan saldırısını, kimin yaptığını bilmek isti
"Danıştan saldırısını, kimin yaptığını bilmek isti
"Danıştan saldırısını, kimin yaptığını bilmek isti
15 Temmuz 2008 / 15:23 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Partisinin grup toplantısındaki açıklamalarına hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek başlayan CHP lideri Deniz Baykal, kredi kartı borçlarını ödeyemeyenlerin ve kara listeye giren kartzede sayısının 802 binli rakamlara ulaştığını söyledi.


Bu oranın dünyanın hiçbir ülkesinde bu denli yüksek seviyelerde olmadığını ifade eden Baykal'ın açıklamaları şöyle;


Ekonomik istikrarsızlık: Türkiye'ye gelen doğrudan yatırımcı oranı yüzde elli azalmıştır. Bu oran Ocak ayından itibaren kendini göstermiştir ve aynen devam etmektedir. Öte yandan, Türkiye'ye portföy yatırımı olarak Türkiye'ye gelen para, doğrudan çıkış yapmaktadır. Bunun oranı ise 1,5 milyar dolardır. Hükümet dünyanın en yüksek faizini vererek getirmeye çalıştığı portföy yatırımları da artık gitmeye başlamış "sahte cennet" foyaları ortaya çıkmıştır.


Özelleştirme eleştirisi: Son beş yılda, Türkiye dışarıya 25 milyar dolar kaynak göndermiştir. Bu paranın bir bölümü kar payı olarak dışarıya çıkmıştır. Hükümetin özelleştirme yoluyla sattığı tesislerden yabancılar, para kazanmaya başlamıştır ve Türkiye son olarak 7,5 milyar dolar kar göndermiştir. Çünkü Türkiye, altın yumurtlayan tavuklarını satmıştır. 


Ergenekon iddianamesi: İddianamenin ilk taksidi ile ilgili genel bir çerçeve açıklaması yapıldı. İddianame henüz ortaya çıkmış değil, mahkemenin kabul edip etmediği henüz belli olmadı. Onbeş gün içerisinde bir karar verilecek ve kamuoyuna yansıyacaktır.  Açıklanan iddianameyle ilgili ilk taksit bile önemli ipuçları verdi.


-Bir defa şunu hemen söylemeliyim ki yapılan açıklamadan öğreniyoruz; iddianame bir darbe iddianamesi değil bir terör iddianamesidir.


-Neymiş Ayışığı, Sarıkız, Eldiven... Hep bu bekleyişlere girdik. Buna inanan iyi niyetli insanlar, demokratlar aydınlar bu bekleyiş içerisinde iddianame hazırlığı karşısında olumlu bir tutum sergilemiştir. Türkiye darbecilikle hesaplaşacak iddialarıyla, bazı şeylerin üzerinde bilerek durulmadı. Pekala ne çıktı ortaya? Darbe iddianamesi bitmiş, iddianame terör iddianamesine dönmüştür.


-Bu özel bir terörmüş. Bu teröre de Öcalan maddesi uygulanmıştır. Terör hangi yolla çıkarsa çıksın da bir an önce aydınlatılsın. Terörist başı da baş teröristte ya da eş teröristler ortaya çıksın (gülüyor). Bunları da bir adaya koyalım isterseniz... (Baykal'ın konuşması partililerin alışkışlarıyla kesiliyor) En iyisi biz bunları Yassıadaya koyalım, anlamlı olur. Yok derlerse İmralı'ya koyarız...


Sinan Aygün'ün tahliyesi: Sinan Aygün'ün tahliyesinden dolayı çok mutlu oldum. Bu konuda Sayın Hisarcıklıoğlu ve Aygün'ü de kutluyorum. Özellikle Hisarcıklıoğlu'nu kutluyorum, başkan yardımcısına güvendi. Keşke Sayın Hisarcıklıoğlu diğer sanıklarla da ilgilense belki yararı olur. Bu ricamı kendisine görünce ileteceğim. Bunlar işin şakası tabi ama bir gerçek var ki o da bu iddianame Başbakan'ın tezini doğrulayan bir tezdir.


Erdoğan'a cevap verdi: Savcı olmak istemiş doğal karşılıyorum. Ancak savcıların önünde biliyorsunuz ki bir ibare vardır, Cumhuriyet... Yani Cumhuriyet savcısı... Ama sen bunu yapamassın! Başbakanlık ayrı iş savcılık ayrı iş. Zaten sen bunların ikisini birbirine karıştırdığıni için işler buraya geldi. Bunlar olmaz! Başbakan kafasında bunu netleştirmesi gerekiyor. Ben bunu söylerken başbakanın ruh halini yansıttım.


Medya eleştirisi: UYAP'la bu konuyu iliştirdiğinizde ilginç bir şey ortaya çıkıyor. UYAP'ın şifreleri savcılarda var birde kimde? Bilinmiyor tabi bunlar. Bir bakıyorsunuz, mahkemeyi de bilgisayar belirlemiş. Bilgisayarın arkasında birileri var tabi o bilgisayarın arkasında da birileri. Yani program... Şimdi birşey var, tutuklamaları yapan mahkeme ile iddianamenin gönderildiği mahkeme aynı. Keşke aynı olmasaydı yani eski usülle belirlenmeydi.


Danıştay saldırısı: Ben, Danıştay Saldırısı'nı kimin yaptığını, bilmek istiyorum. Eğer bu saldırıyı, paşalar yaptıysa açıklansın; yok eğer Mustafa Balbay yaptıysa ya da İlhan Selçuk yaptıysa söylensin. Bunların delilleri ortaya konulsun, bizim Türk adalet sistemine güvenimiz sonsuz. Yok eğer koyamıyorsanız, ortaya çıkaramıyorsanız; bir saniye bile orada durmayın, ayrılın.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler