YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Daha çok zam göreceksiniz"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "Kira geliri ile maaş geliri eskiden birleştirilmeden vergileniyordu, şimdi ikisini birleştirecekler, daha yüksek gelir dilimlerinden vergilendirecekler. Bu daha başlangıç. 2013'te daha çok zam göreceksiniz." dedi.
"Daha çok zam göreceksiniz"
21 Aralık 2012 / 15:13 Güncelleme: 21 Aralık 2012 / 15:19

 

Faik Öztrak, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ekonomik göstergeleri değerlendirdi.
 
2012 yılının üçüncü üç ayında ekonomide ciddi bir daralma yaşandığını belirten Öztrak, "Yumuşak inişi gerçekleştireceğiz diye başladığımız 2012 yılını ekonomide oldukça sert ve kontrolsüz inişle kapatacağımız anlaşılıyor." dedi. Ekonomideki yavaşlamanın, vatandaşın son üç yılda hızla artan borçlarının altında ezilmesine neden olduğunu kaydetti.
 
Bu yılın ilk 10 ayında, cari açığın 41.1 milyar dolara gerilediğini hatırlatan Öztrak, "Ekonomideki kontrolsüz yavaşlama ve altın oyunu sonucunda cari açığın tahminlerin altında kalması muhtemel. Buna rağmen, Türkiye, dünyada en fazla cari açık veren ilk on ekonomi arasındaki yerini koruyacak." diye konuştu. Cari açığın sıcak para ile kapatıldığını ifade eden Öztrak, Peterson Enstitüsü tarafından hazırlanan çalışmaya göre, değeri en çok şişen para birimine sahip ülkenin Türkiye olduğunu savundu.
 
 
"Millet inim inim inliyor"
 
 
Öztrak, "Milletin sırtına borcu yıktınız, millet şimdi inim inim inliyor. Kasadaki döviz rezervleri milletin ise verin bakalım millete de rehat bir nefes alsın. Ama siz bunu millete vermezsiniz Sayın Başbakan. Çünkü bu rezervleri sıcak paracılar size verdiği dış borcu geri isterse ödeyebilirim diye tutuyorsunuz." dedi. Türkiye'nin 2013'e yavaşlayan bir ekonomi ile girdiğini söyleyen Öztrak, "Bunun sonucunda artan işsizlik, borç yükü altında ezilen vatandaşlar, artan bütçe açıkları, kontrol altına alınamamış bir cari açık, sıcak paraya artan bağımlılık ve azalmaya devam eden rekabet gücü ile yeni yıla giriyoruz." şeklinde konuştu.
 
 
"Hükümet sıcak paraya sırtını dayamıştır"
 
 
Öztrak, ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. "Yeni yılla birlikte yeni bir vergi söz konusu. Değerlendirmeniz nedir?" sorusu üzerine Öztrak, "Bu hükümet, sırtını sıcak paraya, vergiye yaslayacak demiştim. İşte başladılar. Kira geliri ile maaş geliri eskiden birleştirilmeden vergileniyordu, şimdi ikisini birleştirecekler, daha yüksek gelir dilimlerinden vergilendirecekler. Bu, daha başlangıç. 2013'te daha çok zam göreceksiniz. Bu ekonomi yönetiminin bir şeyler üretmeye, kalıcı gelirler oluşturmaya takati kalmamıştır. Bambaşka ufuklarda geziyorlar." cevabını verdi.
 
CHA
 
Etiketler: , ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler