YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyet seçkin sermaye çevrelerinin değil
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 5. İzmir İktisat Kongresi'nde konuştu.
Cumhuriyet seçkin sermaye çevrelerinin değil
30 Ekim 2013 / 13:40 Güncelleme: 30 Ekim 2013 / 13:41

Başbakan Erdoğan, "Cumhuriyet, sermayeyi renklere ayıran, tasnif ve tefrik eden değil ekonominin tüm taraflarını bir ve beraber gören bir anlayışı egemen kılmıştır. Sermayeyi renklere ayırmak, tasnif etmek, makbul ve makbul olmayan iş adamları ayrımı yapmak kesinlikle bir Cumhuriyet anlayışı değildir. Cumhuriyet nasıl ki sadece seçkinlerin Cumhuriyeti değilse seçkin sermaye çevrelerinin de Cumhuriyeti değildir" dedi.

Erdoğan, Cumhuriyet'in ilk yıllarında uluslararası sermayeye kapı aralandığını, yabancıların mülk edinmesinin önünün Gazi Mustafa Kemal döneminde açıldığını ve yabancılara toprak satıldığını vurgulayarak, "Cumhuriyet tarihimizle ilgili olarak iktisatta, dış politikada, siyasi hayatta, demokraside kuruluş dönemiyle sonrasının, özellikle 1940'lı yıllar ve müdahale dönemlerinin, birbirinden çok farklı olduğunu herkesin bilmesi gerekir" dedi.

"Anadolu sermayaesini itip kakmak Cumhuriyet'in iktisat politikası değildir"

Başbakan Erdoğan, "Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerin büyük sermayedarlarına öz evlat muamelesi yapıp, Anadolu sermayesini horlamak, itip kakmak asla ve asla Cumhuriyetin iktisat politikası değildir" dedi.

Erdoğan, "Cumhuriyet nasıl ki 76 milyonun cumhuriyetiyse Cumhuriyet'in kazanımları da eşit derecede 76 milyonun kazanımlarıdır. Cumhuriyetimize yapılmış her hizmet, ortaya konulmuş her eser belli bir zümrenin değil topyekun milletçe hepimizin gurur duyacağı eserlerdir" dedi.

Ankara - İstanbul hızlı tren hattı ne zaman açılacak?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hızlı tren hatlarının yapımıyla ilgili bilgi verirken, "Ankara-Eskişehir arasını bitirdik inşallah yılbaşına kadar İstanbul etabını bitireceğiz" dedi.

"AB önce kendi üyelerine baksın"

Başbakan Erdoğan: "AB'nin önce kendi üyelerine bir bakması lazım, özelleştirmede rekortmen Türkiye'dir. Kendi üyelerini iyi incelemiyor. Özelleştirmeyi en başarılı şekilde yürüten ülke şu anda Türkiye'dir ve bizim iktidarımızdır"

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler