YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyet Savcılığı Adana'daki seçimlere el attı
Oy sandıklarının tutanaklarında oynandığı iddiası üzerine savcılık soruşturma başlattı
Cumhuriyet Savcılığı Adana'daki seçimlere el attı
07 Nisan 2009 / 15:06 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Adana'da, AK Parti ve CHP'nin yerel seçimlerde oy sandıklarının tutanaklarında oynandığı iddiası üzerine Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatıldı.


Alınan bilgiye göre, Cumhuriyet Savcılığı, AK Parti ve CHP'nin, 29 Mart yerel seçimlerinde, Seyhan 4. İlçe Seçim Kurulu'nun bulunduğu Adliye binasına sandıkların kapanmasından sonra oy torbalarının getirilişi sırasında ''tutanaklarda oynandığı'' iddialarını değerlendirmeye aldı.


Adana Cumhuriyet Savcısı Hüsnü Sarıkaya, itirazlar doğrultusunda, oy tutanaklarında oynanma olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Adliye binasının girişi ve koridorlarında bulunan kameralarca kaydedilen görüntüleri incelemeye aldı. Yapılan inceleme sonucunda iddialarla ilgili bulguya rastlanılması halinde, ''seçim suçu'' kapsamında işlem yapılabileceği öğrenildi.


Bu arada, AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Sağlam ve CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ümit Özgümüş de Cumhuriyet Savcısı Sarıkaya ile görüştü.


Mehmet Sağlam, adliyeden ayrılırken açıklama yapmazken, Ümit Özgümüş ise konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyeceklerini söyledi.


Öte yandan, Cumhuriyet Savcılığının, yerel ve bazı ulusal gazetelerde çıkan, ''Adana'daki seçim kurulu görevli iki kişiye Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve MHP adayı Aytaç Durak tarafından önceki seçimler sonrasında çay bahçesi işletmesinin verildiği'' yönündeki haberleri de ihbar olarak kabul ederek incelemeye aldığı bildirildi.


AA


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler