YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanlığı'na halk turu bu tarihte başlıyor
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, gazetecileri konuk etti. Basın mensupları, 1150 odanın 1024'ünü gezdi ve yöneticilerden bilgi aldı. En son teknolojiyle donatılan ve farklı mimari tarzların sentezlendiği Saray, en geç 1.5 aya kadar, kapılarını halka da açacak.
Cumhurbaşkanlığı'na halk turu bu tarihte başlıyor
05 Temmuz 2015 / 09:32 Güncelleme: 05 Temmuz 2015 / 09:41

Cumhurbaşkanlığı, Saray üzerinden uzun süredir yapılan algı operasyonlarına, Saray'ı basın mensuplarına açarak yanıt verdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, önceki gün gerçekleştirilen tanıtım gezisiyle Cumhurbaşkanlığı muhabirlerine kapılarını açtı. 1150 odanın 1024'ü basın mensupları tarafından incelendi. Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş başkanlığında gerçekleştirilen tanıtım gezisinde kuzey ve güney idare binaları tanıtılırken, başkanlıklar hakkında da bilgilendirme yapıldı.

foto-247.jpg

'SANAL TUR'DA MÜMKÜN

Göktaş, geçtiğimiz günlerde külliyenin "sanal tur"a eklendiğini, bu hafta da Cumhurbaşkanlığı muhabirlerine tanıtımının yapılmasını kararlaştırdıklarını söyledi. Tanıtımın iki aşamalı olacağını dile getiren Göktaş, ikinci aşamayı ise önümüzdeki hafta gerçekleştirmeyi planladıklarını bildirdi. Gazetecilere külliye hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanlığı protokol görevlisi Fatih Gürkan da külliye içinde bin 150 oda bulunduğunu ve bu odaların bin 24'ünün Kuzey ve güney idare binalarında yer aldığını, koridor uzunluklarınınsa 185'er metre olduğunu söyledi. Külliyenin 750 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulduğunu ve bu alanın 200 bin metrekarelik bölümünün halka açık olduğunu söyleyen Gürkan, halka açık bölümde caminin yer aldığını, yapımı bittiğinde ise kütüphane ve konferans merkezinin olacağını bildirdi. Gürkan, külliyenin, mevcut durumda 5 giriş kapısının bulunduğunu, kütüphanenin tamamlanmasıyla kapı sayısının 6 olacağını dile getirdi.

MİNİMUM YER, AZAMİ ALAN

Gazetecilere külliyenin mimari yapısı hakkında bilgilendirme yapan Mimar Can Gökoğuz ise binaların Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk dönem yapılarının bir sentezi olduğunu belirterek binaların "E form" şeklinde yapılmasının "maksimum kullanım alanını minimum yerde çözme amaçlı" olduğunu söyledi. Gökoğuz, bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın külliyenin mimarisine ilişkin herhangi bir müdahalesinin olmadığını dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanı İlker Astarcı da en önemli görevlerinin, vatandaşlardan gelen talepleri alıp değerlendirmek olduğunu kaydetti.

EN ÇOK FOTOĞRAF İSTİYORLAR

Vatandaşların internet ya da başvuru ofisi üzerinden taleplerini ilettiğini anlatan Astarcı, günlük yaklaşık bin 500 civarı talep aldıklarını ve bu taleplerin, en çok sevgi ifadelerini içeren mektupların olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafının istendiğini kaydetti. Sivil toplum kuruluşları ve üniversiteleri, resmi başvurularının ardından külliyede misafir ettiklerini anlatan İlker Astarcı, bireysel anlamda başvuruları ise 1-1.5 ay içerisinde almayı planladıklarını, bu başvurular sonrasında da vatandaşları gruplar halinde konuk etmeyi hedeflediklerini söyledi. Güvenlik Daire Başkanlığı ise kurduğu sistem ile Saray çevresinde kuş uçurtmazken, tüm çevreyi ve içi çok sayıda kamera ile takip ediyor.

AKILLI BİNA KONSEPTİ

Cumhurbaşkanlığı'ndaki tüm yazışmalar, gizli açık bilgilerin güvenliği Bilgi Teknolojileri Başkanlığı'na emanet... Birim başkanı Ali Taha Koç, külliyenin aydınlatma, otomasyon ve bilgi teknolojileri altyapısının belli merkezlerden kontrol edildiğini ve binaların "akıllı" olduğunu bildirdi. Bütün sistemlerin bilgi güvenliğinden sorumlu olduklarını aktaran Koç, "Çankaya Köşkü ile burayı karşılaştırırsak orada bütünleşik bir yapı yoktu, her binanın altında kendine ait bir sistemleri vardı, burada tamamen bütünleşik bir yapı var" diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı için gereken bütün yazılımları kendilerinin hazırladığını anlatan Koç, yakın zamanda "Sanal Tur"u hizmete açtıklarını hatırlattı. Koç, bu doğrultuda Beştepe Millet Camisi'nin tura ekleneceğini ayrıca tüm sanal gezinin android işletim sistemine uygun hale getirileceğini söyledi.

OFİSLERDE BM STANDARDI...

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, başdanışman, danışman, başkanlılar, Başyaverlik ve Muhafız Alayı'nın kullanımında toplam 1024 oda bulunuyor. Diğer odalar ise MGK, heyetler arası toplantılar ve resmi karşılama salonları ile misafir salonlarının bulunduğu ana binada yer alıyor. Binaların her birinde bin kişinin çalışabileceği makam, 2'şer ve 4'er kişilik 500 oda, toplantı salonları bulunuyor. Odalar BM ofis standartlarına uygun tasarlandı.

KALAN YEMEKLER HAYVANLARA

Külliye alanında 5 bin 600 yetişkin, 72 bin de çalı ve fidan grubu dikildiği ifade edildi. 3 tane de anıt ağaç bulunuyor. Doğa ile barışık tasarım, sadece peyzajda değil binaların içinde de dikkat çekiyor. Her bina içinde 3'er bahçe mevcut. Yağmur suları ve kullanılan suların bir kısmı belli alanlarda depolanıyor, arıtılıyor ve sulamada yeniden kullanılıyor. Her bina altında bulunan 500'er kişilik yemekhanelerde çıkan yemeklerin artanları ise hayvan barınaklarına gönderiliyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler