YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Cumhurbaşkanlığı yeminini edeceği gün kaza olur!"
"Cumhurbaşkanlığı yeminini edeceği gün kaza olur!"
"Cumhurbaşkanlığı yeminini edeceği gün kaza olur!"
26 Şubat 2008 / 09:22 Güncelleme: 27 Şubat 2008 / 00:00

Gazeteci Şamil Tayyar tarafından açıklanan ve "Abdullah Gül’e, cumhurbaşkanı seçildiği takdirde suikast düzenleneceğini ileri sürdüğü söylenen esrarengiz kişinin" konuşması youtube sitesine düştü.


Youtube, YÖK eski başkanı Erdoğan Teziç’in resmini arkaplana koyarak yayınladığı ses kaydında, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt’a yönelik de ciddi iddialar gündeme getiriliyor.


 


Cumhurbaşkanlığı yolunda kaza olur


"O bildiri orada duruyor, açıp okuyun onu. Tank yürütmeye lüzum var mı? Hadi bakalım (Tayyip Erdoğan) Çankaya'ya, birini bindirsin arabaya da yemin ettirip göndermeye kalksın. Yolda kaza olur, elektrik kesilir, neler olur. Olmaz, (e-muhtıra) olmayacağını gösteriyor. Yani yapamazsın bunu..."


Esrarengiz kişi, e-muhtırayla ilgili sevincini de şu sözlerle dile getiriyor: 


'Bir şey kesmez bizi, yüzde 40 yüzde 70, çıksın isterse. Çıkabildi mi sanki yukarıya? Oylamadan bir gün önce Genelkurmay iki satır yazdı. Ohhh!. O akşam oh demeyen var mı? Telefonlar susmadı, bu gece rahat bir uyku uyuyacağız hocam diye. Vallahi ben de çekildim oturdum. Nasıl gergindim biliyor musun..Oh!.. (27 Nisan) Biraz bir şeyler var onlara bakarken bir son dakika, alttan kırmızı şerit geçiyor. Genelkurmay açıklaması deyince, oturdum. Sonra ooooo telefonlar başladı. Saat 2,5 -3'e geliyordu, çektim fişini telefonun kapattım. 'Oooh!' dedim yattım.'


 


CHP'ye Cumhurbaşkanı seçiminde 367 önerisini de kendisinin götürdüğünü söyleyen esrarengiz yetkili, “Hukukçuları gelir görüşürüz. Ben 367 de, konuyu anlattım kavradı. 'Yabana atmayın, bu kurtarıcı bir madde. 102'nci maddeye sarılmazsanız tepe taklak olursunuz, parti de gider' dedim. 2-3 defa hukukçuları geldi gitti... Ben yoklamayı yaparım diyor, yaptın ne oldu? Yüzüne gözüne bulaştırdın.”


 


MUMCU’YA AĞIR İTHAMLAR


Sohbet sırasında, Erkan Mumcu'nun Cumhurbaşkanlığı seçim sürecindeki politikasını da eleştiren esrarengiz kişi, “'Bu Erkan Mumcu'nun ne yapacağını bilemezsin, dansöz kerata. Kayar boyuna… bak kaydı… kendi de kaydı gitti sonunda... Türkiye 2.5 parti sistemiyle bu parlemento döneminde biraz şeyi sağlayabilir, tehlikeyi önler. AKP, CHP, MHP. Bağımsızlara oy ver falan diyorlar, bağımsıza verilecek oy AKP'ye verilecek oy demektir.”


 


REKTÖRÜN CANINA OKURUZ


Cumhurbaşkanı Gül'ün Bilkent Üniversitesi'nden mezun olan kızının diploma töreni için de konuşan esrarengiz kişi, “Vakıf üniversitesisin, bir devlet üniversitesinde olsa biz o rektörün canına okuruz. Ondan sonra tabi baba Doğramacı üzülüyor, ediyor falan. Elini öptürüyorsun ya maskara karı. Cumhurbaşkanı adayının meydan okumasına aracı olma.'


Konuşmanın akışından esrarengiz kişiyi dinleyenlerin rektörler olduğu anlaşılıyor: “Kolordu komutanını ziyarete gittiğim zaman fişek gibi gözleri. Hiç taviz vermiyorlar, hiç! Rektörler niye rahat ediyor? Onlarla bağlantıları hep sağlıklı...Ve siz bir şey konuştuğunuz zaman hemen saygı gösterirler. En öncelikli, saygı gösterdikleri, validen önce sizsiniz.”


 


 “O rektörün (İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu) orda ne yapacağı belli olmaz. Onun için oraya kadro vermedik. PKK'lıları doldurur sonra. Mardinli kendisi, karısı da Mardin'li. Pek çaktırmıyor ama kolluyor, fırsatını kolluyor.”


 


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt' hakkında ise şu ifadeleri kullanıyor:


“Büyükanıt öyle bir adam değil o. Ne yapar taban onu biliyor musunuz, tabanı tutmak orda çok zor olur. Yüzbaşısı, binbaşısı çıkıverir tanklarına Allah korusun, daha büyük badire olur. Onun için çıkmaması da en iyisidir. Ama çıkabilmek şeyi.. düşüncesi de yeter bunlara. 28 Şubat'ı biliyorsunuz.”


 


Cumhurbaşkanı olmasaydı Büyükanıt gitmişti. Türkiye’de bütün krizler çoğunluğun olduğu zaman çıkmıştır. Koalisyon dönemlerinde kriz çıkmaz.


YÖK eski Başkanı Erdoğan Teziç, gazetecilerin sorusu üzerine, konuşanın kendisi olduğu iddiasını cevapsız bıraktı.


  

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler