YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: "PYD bizim için terör örgütüdür"
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı’nın faaliyetleri ve gündemdeki gelişmeler hakkında bilgi vermek üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: "PYD bizim için terör örgütüdür"
23 Şubat 2015 / 13:55 Güncelleme: 23 Şubat 2015 / 13:58

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Şah Fırat Operasyonu sürecinde YPG, IŞİD ya da ABD ile temas olup olmadığının sorulması üzerine şöyle konuştu:

"Diğer örgütlerle herhangi bir temas, söz konusu değildir"

"Sayın Başbakanıımızın dün açıkladığı gibi operasyonun selameti açısından müttefiklerimize bilgi verilmiş, Suriye rejimine de bir nota verilmiştir. Fakat bahsettiğiniz diğer örgütlerle herhangi bir temas, koordinasyon, yardımlaşma söz konusu değildir. Bu operasyonun tamamı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kendi kararıdır ve kendi imkan ve kabiliyetleriyle hayata geçirilmiş bir operasyondur" dedi.

"PYD bizim için bir terör örgütüdür"

"PYD bizim için bir terör örgütüdür. Suriye'deki son derece kırılgan güvenlik yapısı içinde, 'şu örgüt şu bölgeye hakim, şu grup şu bölgeye hakim demek' bile oldukça zordur, farazi olmaktan öteye geçmez. Bunlar her gün değişir, değişebilir, dinamikler çok hızlı bir şekilde değişiyor sahada. Fakat bizim Suriye Eşmesi olarak belirlediğimiz sınırımıza yakın noktadaki yer, Türkiye Cumhuriyeti'nin koruması altındadır. Burada, biz herhangi bir sorun, herhangi bir çatışma ihtimali görmüyoruz."

"Ne bölgede ne uluslararası hukukta, herhangi bir meşruiyeti kalmamıştır"

 "(Suriyeli Bakanın Şah Fırat Operasyonuna ilişkin açıklamaları) Meşruiyetini yitirmiş, 300 binden fazla insanın ölümüne sebep olmuş, milyonlarca vatandaşını mülteci haline getirmiş bir rejimin, ne bölgede ne uluslararası hukukta, herhangi bir meşruiyeti kalmamıştır. Dolayısıyla yaptıkları bu açıklamanın ne bizim açımızdan ne müttefiklerimiz açısından bir karşılığı söz konusu değildir."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler