YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Cumhurbaşkanı yasakları savunamaz"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, internet düzenlemesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Gül’ün özgürlükten yana tavır koyması gerektiğini belirterek, “Cumhurbaşkanı anayasaya sadakat yemini içmiştir, onun gereğini yapmalıdır. Yasakları savunamaz” dedi.
"Cumhurbaşkanı yasakları savunamaz"
07 Şubat 2014 / 13:51 Güncelleme: 07 Şubat 2014 / 14:07

Kılıçdaroğlu, The Grand Tarabya Hotel’de “Kuvvetler Ayrımı, Yargı Bağımsızlığı ve Yargı Yüksek Kurulları” konulu uluslararası sempozyuma katıldı.

Sempozyumun ardından gazetecileirin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, internet düzenlemesiyle ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu, “Demokrasisini geliştirmeye çalışan hiçbir ülke yasaklara sığınmamıştır. İnternet yasağı getirmek 21. yüzyılda doğru değildir.

Yasaklarla neyi sınırlandıracaksınız? İstedikleri kadar yasak getirsinler, insanlar bu yasağı kıracaktır. Bazı bilgilerin kamuoyuna yansımasını engellemek istiyor. Bu nedenle yasak getiriyor. Ama yasalarla hiçbir yasak sürekli kılınmamıştır. Kenan Evren denedi olmadı, 12 Mart’ta denendi olmadı, şimdi apoletsiz bir diktatör bu yasakları getirmek istiyor, bu da olmayacak” dedi.

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili bir soru üzerine ise Kılıçdaroğlu, “Özel yetkili mahkemeler kaldırılmasını defalarca istedik. En son açıkladığımız özgürlük ve demokrasi bildirgesinde özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve bu mahkemelerde görülen davaların mutlaka normal mahkemelerde görülmesini istedik.

AK Parti daha sonra bizim bu talebimizi uygun gördü. Sayın Başbakan biz de özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını istiyorsanız, davalar yeniden açılmalı’ dedi. Hiçbir sorunumuz yok. Kanun teklifimizi verdik. Samimilerse getirirler, özel yetkili mahkemeleri kaldırırız, davalar yeniden açılmış olur. Biz ne kadar samimi ve ne kadar dürüst davranıyoruz, ikiyüzlü davranmıyoruz. Özel yetkili mahkemeleri kaldırılsın diye ilk söyleyen biziz” diye konuştu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, seçim anketleriyle ilgili soru üzerine de anketlere öteden beri güven duymadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi; “Bir ülkenin Başbakanı doğrudan medyaya müdahale ediyor, anket sonuçlarına müdahale ediyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın o koltukta oturmaması lazım. Hala o koltukta oturuyorsa yüzsüzlüğünden oturuyordur. İnsan biraz utanır. Bu konumda bu başbakan bu koltukta oturamaz. Türkiye’nin temiz siyasete ihtiyacı var. Türkiye’nin medyaya müdahale etmeye değil, medyanın eleştirilerine ihtiyaç duyduğu bir politikaya ihtiyaç var. Toplumu yalan söylem üzerine kandırmaya çalışıyorlar. Bir başbakan kandırmaz, topluma gerçekleri söyler. Sürekli yalan söyleyen bir kişiden başbakan olmaz.”

İnternet düzenlemesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Gül’ün özgürlükten ve demokrasiden yana tavır koyması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Sayın cumhurbaşkanının tarafsızlığı başka bir anlamdadır. ‘Anayasaya aykırı düzenlemeler gelir, açık açık ben bunu görürüm, ben tarafsızım bunu imzalarım’ demek cumhurbaşkanlığı makamını yıpratır.

Cumhurbaşkanı anayasaya sadakat yemini içmiştir, onun gereğini yapmalıdır. Yasakları savunamaz bir ülkenin cumhurbaşkanı. Özgürlükleri kısıtlayacağım diye gelen bir hükümetin getirdiği yasal düzenlemeleri savunamaz bir cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanının tarafsızlığı onun bağımsızlığı ve gücünü anayasadan aldığı konumunu cumhurbaşkanının unutmaması gerekir” dedi.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin sınırdışı edilmesi yönündeki soru üzerine, “Bir politikacının en çok eleştiriye ihtiyacı vardır, pohpohlanmaya değil. Eleştiriden ders almayan bir politikacı ülkeyi sağlıklı yönetemez. Medya halk adına sorar, biz de cevap veririz.

Medya çalışanları, kişisel çıkar peşinde değildirler, onlar halkın çıkarlarını, demokrasiyi, özgürlüğü savunurlar. Sayın Başbakan’ın beğenmediği bir twit yüzünden eğer bir gazeteci yurt dışına gönderiliyorsa, bu o gazetecinin cesur olduğunu gösterir, onu yurt dışına çıkartan siyasetin de korkak olduğunu gösterir. Gazeteciyi hapse atsanız da sorun çözülmez, yurt dışına gönderseniz de çözülmez. Sorun önce insanların kafasında çözülecek” şeklinde konuştu.

Başbakan’a yönelik eleştirilerini sürdüren Kılıçdaroğlu, “Düne kadar bir diktatörden söz ediyorduk. Şimdi bir sahtekar diktatörden söz ediyoruz. Doğrudan anketlere müdahale ediyor, bu sahtekarlıktır. Yargıçlar beraber hareket etmeli, bölünmemeli, savcılar beraber hareket etmeli. Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını hep beraber savunmalıyız” dedi.

Bugüne kadar
 // sadık
Başörtüsü yasaklarını savundular, din yasaklarını savundular, şimdi sefihlere konulan yasaklarını savunuyorlar.....
07 Şubat 2014 Cuma 19:25
16:06
 // Mesut
Herşey bir yana başbakana hayranız ya. O da milletine vatanına hizmet aşkıyka gecesini gündüzüne katmış çalışıyor. Ee daha ne olsun çok şükür....
07 Şubat 2014 16:06
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler