YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Gül: "BM, artık somut adım atmalı"
Cumhurbaşkanı Gül: "BM, artık somut adım atmalı"
24 Eylül 2013 08:44
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "BM'nin itibarı ve güvenililirliği için artık somut adım atılmalı" dedi.

BM Genel Kurulu toplantıları için bulunduğu New York'ta, BM Genel Sekreteri Ban ile görüşen Cumhurbaşkanı Gül, Suriye'de krizden çıkılmasını sağlayacak kapsamlı bir siyasi stratejinin belirlenmesi gerektiğinin altını çizerek, BM'nin itibarı ve güvenilirliği açısından artık somut adım atılmasının vaktinin geldiğini söyledi. Görüşmede ayrıca, Kıbrıs meselesi ve İsrail ile Filistin arasındaki görüşmeler de ele alındı.

"BM'nin itibarı ve güvenilirliği için, artık somut adımlar atılmalı"

Cumhurbaşkanı Gül, görüşmede, Suriye'deki kimyasal silahların temizlenmesine ilişkin anlaşmanın olumlu olduğunu belirtirken, meselenin sadece kimyasal silahlar olmadığını söyledi. Suriye'de krizden çıkılmasını sağlayacak kapsamlı bir siyasi stratejinin belirlenmesi gerektiğini anlatan Cumhurbaşkanı Gül, BM'nin itibarı ve güvenilirliği açısından artık somut adım atılmasının vaktinin geldiğini söyledi.

"Türkiye'nin Kıbrıs konusunda kapsamlı çözüm iradesi nettir"

Kıbrıs konusundaki görüşlerini de aktaran Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin kapsamlı çözüm iradesinin net olduğunu, bu yaklaşımın Kıbrıslı Türkler tarafından da paylaşıldığını anlattı. Cumhurbaşkanı Gül, Rum tarafının bu adımlara karşılık vermesi halinde çözüm yolunda ilerleme sağlanacağını söyledi.

"Fİilistin-İsrail arasındaki görüşmeleri destekliyoruz"

Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, Filistin ile İsrail arasındaki görüşmelere desteğini de ifade etti.

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler