YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cezaevi arkadaşı aday adayı oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pınarhisar Cezaevinde kaldığı dönemde yakın korumalığını yapan endüstri mühendisi Mehmet Rüştü Karabıyık, AK parti'den aday adayı oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cezaevi arkadaşı aday adayı oldu
04 Eylül 2015 / 21:03 Güncelleme: 04 Eylül 2015 / 21:05

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cezaevi arkadaşı Vanlı Mehmet Rüştü Karabıyık, AK Parti'den aday adayı oldu. Karabıyık, "Delikanlı zamanlarımın en gurur verici hatırası Pınarhisar Cezaevi'de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a bizzat yanında bulunarak hizmet etmek oldu" diyerek, cezaevi günlerini unutmadığını söyledi.

O günlerin hayatının en gurur verici dönemi olduğunu kaydeden Karabıyık, “Biz çocukluğumuzdan beri kendisine reis diyorduk, şimdi hamdolsun cumhurun reisi. 'Muhtar bile olamaz' dendiği dönemde biz aile dostları, en yakınında olmanın gereğini yaptık. Delikanlı zamanlarımın en gurur verici hatırası Pınarhisar Cezaevi'nde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a bizzat yanında bulunarak hizmet etmek oldu” dedi.

Van'a dair hayallerim çok

Vanlı bir ailenin çocuğu olan Karabıyık, aynı zamanda Van Platformunun da başkanlığını yürütüyor. Ülkemizin çok kritik bir dönemden geçtiğini belirten Karabıyık, şöyle konuştu: "Güzel ülkem yine ateşin içine çekilmeye çalışılıyor. İçim yanıyor ve ben kendime hep şu soruyu soruyorum, ne yapmalıyım? Yapılacak kesinlikle bir şeyler olmalı diyorum kendi kendime. Memleketim ve ülkem için hayallerim var ve bunu gerçekleştirmek istiyorum. İşte bu nedenle bu yola çıkmaya karar verdim. Van'a dair de hayallerim çok."
 
Mehmet Rüştü Karabıyık
Genç yaşta babasının da etkisiyle siyasetin içinde kendini bulan Karabıyık, 20'li yaşlarda cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde belediyede önemli görevler üstlendi. Van'ın Ertoşi Aşiretine mensup olan Karabıyık'ın babası Abdülalim Karabıyık da Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde bürokratları arasında yer aldı, İSFALT ve İSTAÇ Genel Müdürlüğü görevlerini yaptı. Halen İBB Mahalli İdareler Başkanvekilliğini yürüten Abdülalim Karabıyık'ın kardeşi Cüneyt Karabıyık da AK Parti'den 22. Dönem Van Milletvekilliği yaptı.
Mehmet Rüştü Karabıyık'ın büyük dedesi Miralay Mehmet Said Efendi ise, Sultan İkinci Abdülhamid'in kurduğu Hamidiye Alaylarının Komutanlarından biriydi. Said Efendi; İran, Irak ve Suriye cephelerinde bulundu, Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık mücadelesinde önemli görevler üstlendi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler