YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kırım mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kırım mesajı
18 Mayıs 2015 14:49
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye, Kırım Tatar kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, Kırım Tatarlarının refah ve güvenlik içinde anavatanlarında yaşamalarını temin etmeye yönelik mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini bildirdi.

Erdoğan, Kırım Tatar Türklerinin anavatanları Kırım’dan sürgün edilmelerinin 71. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 71 yıl önce bugün anavatanlarından kopartılmış Kırım Tatar Türklerinin, baskı ve şiddet kullanılarak sürgüne gönderildiğini hatırlattı.

Mesajında, sürgünde, en zor şartlar altında hayatta kalma mücadelesi veren Kırım Tatarlarının yarısının hayatlarını kaybederek büyük bir kıyıma uğradıklarını vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"18 Mayıs 1944 günü ve sonrasında yaşananlar, tarihe utanç verici, kara bir leke olarak geçmiştir. Bu gayri insani sürgünün yol açtığı zulmü ve acıyı, akıl ve vicdan sahibi hiç kimse asla unutmayacaktır. Bu matem gününün 71. sene-i devriyesinde sürgünde şehit olan, vatan hasretiyle gözlerini yuman tüm Kırım Tatarı kardeşlerimi rahmetle yad ediyorum. Onların aziz hatıralarına sahip çıkmak, Kırım Tatar Türklerine yönelik insanlık vazifemiz ve gönül borcumuzdur."

Erdoğan, Kırım Tatarlarının son yıllarda anavatanlarına dönüş umudu ve sevincini yaşamaktayken, sürgünden tam 70 yıl sonra, geçmiş travmaları hatırlatan yeni bir döneme girdiklerine dikkati çekerek, "Kırım, 2014 yılında, uluslararası hukuk hiçe sayılarak ilhak edilmiş, bölgede hak ihlalleri yeniden başlamıştır. Bu, kabul edilemez bir durumdur" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, Kırım Tatarlarının refah ve güvenlik içinde anavatanlarında yaşamalarını temin etmeye yönelik mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini bildirerek, şunları kaydetti:

"Ayrımcılığa ve haksızlıklara uğramalarına rağmen, onur ve vakarla demokratik yöntemleri kullanarak haklarını savunmaya devam eden Kırım Tatarlarını yürekten selamlıyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye, Kırım Tatar kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıraları önünde hürmetle eğiliyorum."

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler