YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayram namazı sonrası açıklama yaptı. Erdoğan, "Tüm İslam alemine kardeşlik getirmesini diliyorum.Bir dayanışmanın başlangıcı olsun. Bu Kurban Bayramı'na çok sıkıntılı bir süreçte girmiş bulunuyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı
24 Eylül 2015 / 08:20 Güncelleme: 24 Eylül 2015 / 09:18

İşte Erdoğan'ın o açıklamaları:

Tüm İslam dünyasının kurban bayramını tebrik ediyorum. Şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerime aynı şekilde rabbimden şifalar diliyorum. Bu bayramın tüm İslam dünyası için birliğe beraberliğe vesile olmasını diliyorum. Bir dayanışmanın başlangıcı olsun. Her bayram bir diriliştir.

Bu Kurban Bayramı'na çok sıkıntılı bir süreçte girmiş bulunuyoruz. Bu sıkıntılı sürecin ardından da malum 1 Kasım'da Türkiye bir genel seçim yaşayacak. Bu bir tekrar seçimdir, bir erken seçimdir ve bu seçimde milletimiz ferasetini ortaya koymak suretiyle inşallah bu sıkıntıları aşacak, güven ve istikrarı sağlayacak bir adımın kararını verir diye düşünüyorum ve milletimin tekrar bu dini bayramını, Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum

1 Kasım'da erken seçime gidecektir. Milletimiz ferasetini ortaya koyarak istikrara kavuşur.

 - Türkiye Rusya'nın Esed'e verdiği destek için rahatsız olduğunu söyledi. Dün neler konuşuldu?
Rusya ziyaretimiz Moskova Camii'yle alakakalıydı. Burada sayın Putin'in himayesi ve Diyanet İşleri Başkanlığmızın katısı oldu.

Abbas'la görüşmemizde. Kudüs'te olan hadiseleri konuştuk .

Ardından Putin'le dar kapsamlı bir konuşma yaptık. Suriye ve çevre ülkelerde yaşanan olayları konuştuk. Kudüs'te olan olayları masaya yatırdık.
Rusya'nın Suriye'ye bakışında bir netlik göremiyorum. Dışişleri Bakanlarımızın yeni bir çalışma yapmasını söyledik.

Rusya, İran, ABD ve Türkiye'nin katılacağı bir çalışma yapalım. Burada Esed'siz bir süreç olmalı. Belki geçiş sürecinde Esed'le bir şeyler olabilir.

350 bin kişinin ölümüne sebebiyet veren birini kabul etmek mümkün değil. Rusya ve İran'ın Esed'e verdiği destekler gizli değil.

Dün yaptığımız görüşmede kendisine söyledim. Esed kendine butik bir Suriye kurmak istiyor. Şam , Hama ve Humus. Böyle bir yapı kurmak istiyor.

Ülkedeki güçler buna ne kadar müsade edecek? IŞİD ülkeyi yüzde 35 işgal etmiş durumda. Biz Suriye'yi ortak olarak görüyoruz. Biz güvenli bölgeyi istiyoruz.

2 milyon mülteci var. Bu insanların ülkelerine dönme talebi var. Sayın Putin'e de bunu ilettim.

- AB parlemantosunda Türkiye'ye yardım kararı çıktı. 1 milyar Euro gibi bir rakam. Edirne ve İstanbul Otogar'da yaşanan durum için neler diyeceksiniz?

Bu ne zaman uygulamaya girer bilemem. Ama önemli bir adım. Bu sadece Türkiye'nin değil dünyanın sorunu. Biz icrayı görelim.

Biz başka ülkelerin yaptığı zulmü yapmak istemiyoruz.  

- Cizre'de YSK bazı yerlerde sandıkların taşınmasına karar verildi.

Taşımalı sistemle karıştırmayalım. Birleştirmedir.

- ABD YPG'yi terör örgütü olarak görmediğini söyledi. Neler söyleyeceksiniz?

Bunu çok yanlış buluyorum. Bedel ödeyen biziz. DAIŞ, YPG, PYD bunların hepsi terör örgütüdür. ABD'nin bu yaklaşımı bizi üzmektedir. Biz bu terör örgütlerinin elinde onların silahını görünce rahatsız oluyoruz. Sayın Başbakan'ın ABD'de bu konuda görüşmeleri olacak.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler