YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD yanlış yerde duruyor
Diyarbakır'da konuşan Cumrubaşkanı Erdoğan, 'YPG'ye destek veren ABD'yi kınıyorum. Yanlış yerde duruyorlar' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD yanlış yerde duruyor
28 Mayıs 2016 / 14:19 Güncelleme: 28 Mayıs 2016 / 15:39

Cumhurbaşkan Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, 116 projenin açılışını yapmak üzere bulunduğu Diyarbakır'da teröre karşı sert mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında ABD'ye sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Şu anda Amerika'nın YPG, PYD'ye vermiş olduğu desteği kınıyorum. Bize verilen söz bu değil. Ben siyasetin dürüst yapılacağını düşünürüm. Bizimle NATO'da beraber olan, kendi askerini YPG'nin işaretiyle Suriye'ye göndermemeli" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

Açılışını yaptığımız 230 trilyon liralık bir yatırım olan Diyarbakır Havaalanı Terminal Binası'nın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 5 milyon yolcu kapasiteli bu tesisin sosyal hayatin canlanmasında ciddi katkısı olacağına inanıyorum. Diyarbakır'a Ankara'ya, İstanbul'a, İzmir'e ve dünyaya adeta bir adım mesafesinde yakınlaştıran yeni terminal binasının hayırlı olmasını diliyorum. 558 trilyon lirayı geçiyor yapacağımız açılışların toplamı. Eğitimen sağlığa atacağımız birçok adımla Diyarbakır yeni bir dönüşüm yaşıyor. 

Biz bütünleştirmek için varız. Onun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. 

Gençlik ve sporda, çeşitli spor tesislerinin çeşitli açılışlarını yapıyoruz. TOKİ'nin bin 24 adet konut ve sosyal tesisin açılışını yapıyoruz. Ağız ve diş sağlığı merkezi ile bir devlet hastanesini açıyoruz. Çok sayıda tarımsal destekleme ve hibe projesine imza atıldı. 

Nerden nereye geldik...

Biz geldiğimiz zaman 37 kilometre yol varken, onu 10 katına katladık. Niye onlar yıkar, biz yaparız farkımız bu. Ey benim Diyarbakırlı, Kürt kardeşim; bunlar sana bugüne kadar ne hizmet verdi? Bunlar yakıp, yıkmaktan başka ne yaptılar? Kardeşlerimi şehit etmekten, öldürmekten başka ne yaptılar? Bunlar öldürmek için, şehit etmek için var. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. 

Ben Diyarbakır'a yaptığımız hizmetleri size anlatacak değilim. 2003-2014 yılları arası yaptığımız yatırımların tutarı 24 kattrilyon lira. Son 1,5 yılda bu terör belası sebebiyle ilavelerle 30 kattrilyon. Bu yatırımlar devam ediyor.

Onlar yıkar biz yaparız

Bunlar camilerimizi yakmadılar, yıkmadılar mı; bunlar Ateist, Zerdüşt. Bunlar bizim değerlerimizle hareket etmiyorlar. Er veya geç Diyarbakırlı, Şırnaklı kardeşlerim bunların ne olduğuna inanacak. Er veya geç bunlara gereken dersi sandıkta verecek. Biz sandıkla hareket ediyoruz. Bunlar ise Kandil'le hareket ediyorlar. Biz gücümüzü halktan ve Hak'tan alıyoruz, farkımız bu. 

20 kilometre ötemizde Dürümlü mezrası var. Bölücü terör örgütü mensupları 15 ton bomba yüklü kamyonu patlatarak 16 kardeşimizin ölmesine yol açtılar mı? PKK'nın desteklemiş olduğu bir parti şu anda parlamentoda mı? Onlar PKK adına parlamentoda. Şimdi milletimiz 'Bizim vergilerimizle onlar maaş almamalı' diyor. Dokunulmazlık parlamentodan geçti, şimdi tutuştular. Şimdi yurt dışına kaçmaya başladılar, niye kaçıyorsunuz? Aynen paralel devlet yapılanması neyse aynen o. Onlar da, bunlar da kaçıyor. 

Silahı gömecekler!

Kuru kuruya silah bırakmak değil, gömecek ve betonlayacak ve bunların koordinatları da verilecek. Yoksa bunlar bu işe çok alışıktır. Yoksa bırakırlar bir süre sonra gelir alırlar.

Diyarbakırlı işadamlarımızın bu ilanlar örnektir. Memnuniyetle ben de bunu okudu. Bölge halkının açık tavır almasıyla örgütün imkanını kaybedeceğine inanıyorum. Masum insanları paramparça ederek katleden bir örgüt ne bu toprakların, ne bu ülkenin bir parçası olamaz. İnsanların yaşadıkları evleri bombalarla tuzaklayan bir örgütle bölge halkının en küçük bir ilişkisi olamaz. Vatandaşlarımızın sokakları, dükkanları, araçları tahrip eden, yolları keserek TIR'ları yakıp yıkanları insanlıkla yan yana düşünmek mümkün değil.

Kuranı yaktılar

Terör örgütünün asıl hesaplaşması bölge halkının inancı, kitabı, tarihi, kültürüyledir. Örgütün infaz ettiği kendi militanlarının sayısı devletin operasyonlarında ölenlerinden çok daha fazladır. Geçmişteki faili meçhullerinden söz ederler. Örgütün faili belli cinayetlerine tavır koymadıkça samimi olamazlar. Biz hakikatlerle yüzleşmekten çekinmedik. Biz geçmişte darbecilere, vesayet odaklarına karşı verdiğimiz mücadelede ne kadar samimiysek terörle mücadelede de o kadar samimiyiz. Bir canavara dönüşen bu örgütün tüm unsurlarıyla ülkemizden uzaklaştırılması şarttır. Bu operasyonlar sonuna kadar bunun için yapılıyor. Benim Diyarbakırlı, Şırnaklı, Vanlı kardeşim huzur bulana kadar devam edecek. 

Nerede olursa olsun, elinde silahla çıkan herkes karşısında güvenlik güçlerimizi bulur. Biz en başından beri demokrasi, refah, çoğulculuk, özgürlük gibi ilkeler içinde çözme gayreti içinde olduk. 

ABD'yi kınıyorum

ABD'nin YPG'ye vermiş olduğu desteği kınıyorum. Bize verilen söz bu değil. Ben siyasetin dürüst yapılacağına inanan birisiyim. Dolayısıyla bize dost olanlar, bizimle NATO'da beraber olanlar kalkıp da kendi askerini YPG'nin işaretleriyle Suriye'ye göndermemeli gönderemez. Hala YPG'ye biz destek vermeye devam edeceğiz,  o PKK değildir diyenler lütfen gel de bunun bizden dersini al. Yanlış yerde duruyorsunuz. Bizzat terör örgütüyle ilgili bütün belgeleri veriyoruz. Ama attıkları adımlar yanlış.

Başbakan Binali Yıldırım Diyarbakır'da konuştu.

Konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Biz Silvan'la, Diyarbakır'la gurur duyuyoruz, Türkiye ile al yıldızlı bayrağımızla gurur duyuyoruz. Bu bayrak şehitlerimizin kanıyla bu hale geldi. 

Bugün Diyarbakırlı kardeşlerimizle kucaklaşmak için buradayız. Bundan sadece 10 gün önce Diyarbakır'a geldim. Diyarbakır'ın Tanışık köyüne, Dürümlü mezrasına gittim. Orada tonlarca patlayıcıyla 16 kardeşimizi kalleşçe katleden terör örgütünün o çirkin yüzünü bütün dünyaya göstermek için oradaydık. 

Bu terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkarmaya azmettik, inşallah Türkiye terör belasından kurtulacak, Diyarbakırımız da geleceğe emin adımlarla yürüyecek. PKK terör örgütünün Kürtler diye bir sorunu yok. Sizin sorununuz, Türkiye'nin sorunu, PKK terör örgütüdür. Bu sorunu Türkiye'nin gündeminden çıkarmaya ahdettik. Ekmeğimizi böleriz, Türkiye'yi böldürtmeyiz. Yolları böleriz, ülkeyi böldürtmeyiz. 

Bugün Diyarbakır'da 600 trilyona varan eserlerin açılışını yapıyoruz. En büyüğü, en önemlisi Diyarbakır Uluslararası Havaalanıdır. Yaklaşık 270 trilyona var olmuş ve Güneydoğu'nun körüklü köprülü tek havaalanıdır. Milletimize hayırlı olsun. Diyarbakır Havaalanı artık uluslararası havaalanı oldu. Erbil'e ve Kıbrıs'a seferler başladı. Önümüzdeki günlerde Diyarbakır'dan yurt dışına farklı noktalara seferler başlayacak. Çukurlar kazanlar bu yaptıklarından bir kez daha pişman olacak.
Yaptıklarımız bununla sınırlı değil. Diyarbakır'a bugüne kadar son 14 yıl içerisinde yaptığımız hizmetlerin tutarı 25 kattrilyondur. Diyarbakır'a helal olsun. Diyarbakır'da, her alanda birçok hizmeti vatandaşımızın ayağına getirdik.

Diyarbakır'ın 2002 yılında bölünmüş yolu, 37 kilometre. Koca Diyarbakır'da 30 kilometre bölünmüş yol. 14 yılda biz AK Parti iktidarı olarak 350 kilometre yol yaptık. Diyarbakır'ı Mardin'e, Elazığ'a, Batman'a, Siirt'e, Şanlıurfa'ya bölünmüş yolla bağladık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Milleti birleştirdik, kardeş yaptık, gönüldaş yaptık. 

Eğitimde Diyarbakır çok büyük ilerleme katetti. Selahattin Eyyubi Üniversitesi'ni, 10 bin 500 kapasiteli yurdu, 4 bin 660 yeni sınıfı Diyarbakır'a kazandırdık. Tarımda Diyarbakır destekler aldı. Yapılan barajlarla, sulama göletleriyle Diyarbakır'da 204 bin dönüm araziyi suyla buluşturduk. Diyarbakır'ın içme suyu problemi vardı. Diyarbakır'ın belediye başkanı terör örgütüne destek vererek sizin paralarınızı, kaynaklarınızı terör örgütüne aktardılar. Bunu biliyoruz, gereğini de yapacağız. Her kuruşun size hizmet olarak geri dönmesi için ne gerekirse yapacağız. TOKİ 13 bin 400 konutu hak sahiplerine teslim ediyor. Tarım desteği 3,5 milyonu aştı. Diyarbakır daha fazlasına layık. Diyarbakır'a 24 milyon fidan diktik, onlar gencecik fidanları indiriyor, biz diyoruz.

Diyarbakır demek kardeşlik demektir, Türkiye demektir. Diyarbakır Türkiye'nin özetidir. Diyarbakır'ın bereketli topraklarının tamamını suyla buluşturmak var gündemimizde. Terör örgütü Silvan Barajı'nı yaptırmamak için elinden geleni yapıyor. Her türlü engeli çıkarıyor. Ama onlar ne yaparsa yapsın, Diyarbakır bunlara papuç bırakır mı? Silvan Barajı'nı suyla buluşturacağız. Toprakları bolluğa berekete kavuşturacağız. Onlar biliyorlar ki, Silvan Barajı demek Diyarbakır'ın zenginleşmesi demek, bölünmüş yollar demek, Diyarbakır'ın medeniyet yolunda emin adımlarla ilerliyor demektir. Havaalanı demek Diyarbakır'ın dünyayla buluşması demek. 

Ne yaparsanız yapın, çukur açın, askerlerimizi şehit edin, sivil vatandaşlarımızı katledin başaramayacaksınız. Siz de, iç ve dış uzantılarınız da asla başaramayacak. Bu millet kadim bir gelenekten geliyor. 

 

 

 // adl
Boş ver reis onlar Nerede dürüRSA dursun bizi sağlam durduk ca onlar bize dış geciremez...
28 Mayıs 2016 15:42
 // agl
Onlar ppk ve yandaşları kurt halkının insanca yaşamasına karşılar onlarda yakarlar...
28 Mayıs 2016 15:32
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler