YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çözüm sürecini millet dayatıyor"
"Çözüm sürecini millet dayatıyor"
18 Mayıs 2013 16:23
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "Bugün çözüm sürecini isteyen, destekleyen ve dayatan milletin kendisidir" dedi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 10. Bölge Müdürlüğü Tesisleri'nde sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelen Soylu, burada yaptığı konuşmada, çözüm sürecine değinerek, bunun zorluklarına dikkati çekti.

Siyasi partiler, siyaset adamları veya siyasetçilerin, toplumun rızası, beklentisi, talebi, diretmesi ve desteği olmadan bir şeyin yapmasının mümkün olamayacağını kaydeden Soylu, şunları söyledi:

"Bugün çözüm sürecini isteyen, destekleyen ve dayatan milletin kendisidir. Biz kendimize göre rolleri çıkartıp anlatabiliyoruz. Bu rolleri çıkartırken, anlatırken, adımlar atarken eğer bunun destekçisi olmadan, millet 'artık bu işin zamanıdır' demese, siyasetin veya toplumun diğer unsurlarının bunu gerçekleştirebilme şansı yoktur. Bu tamamen milletin talebi, arzusu ile gerçekleşir. Millet bunu daha önce istemiyor muydu  Millet bunu neden istesin  Millet olgunlaştığı zaman bunu ister. Millet kaostan, tartışmadan, yüksek sesli konuşmalardan sesini duyuramıyordu. Sesini duyurabilecek siyasi ortamlar ve çeşitli zeminler bulmaktan yoksundu."

Tarihin temposuna ayak uydurmak istediklerini ifade eden Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yıllardan beri biz gerileme döneminin içerisindeydik. 300 yılı aşkındır hiç aşamadık bu süreci. İlk kez bu ülkede, toplumumuz, milletimiz, iş adamımız, sanayicimiz ve toplumumuzun bütün unsurları ilerlemeye ve yükselmeye yönelik adım atmaktadırlar. Biz buna bir yükselme dönemi diyebiliriz. Bulunduğumuz tarihten, olayları değerlendirmeyin. 50, 100 veya 150 yıl sonra dönüp bizi değerlendirdiklerinde 'evet, bizim temel çıkışımız 21. asrın başında başladı' diyecekler. Tarih buna katkı sunan herkesi şükranla ve minnetle yad edecektir."

Medeniyetimize yakışanı yapmamız gerektiğini belirten Soylu, "Bugün yakışanı yapan, kendi tarihine milli birliğine, benliğine gelenek ve göreneklerine tam anlamıyla örtüşen, bir anlayışı gerçekleştiriyoruz. Hafif kuvvetlendik. Hafif bir şekilde kendi kendimizi değerlendirmeye başladık. Hafif etrafımızı görmeye başladık. Hafif birbirimizi anlamayı ve tanımaya başladık. Rahat bir şekilde adım atmayı gerçekleştirmeye başladık" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler