YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çözüm Süreci'ne yüzde 70 destek var
Çözüm Süreci'ne yüzde 70 destek var
04 Mayıs 2013 15:52
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "çözüm sürecine destek yüzde 70'e tırmandı" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Yaptığımız anketlerde çözüm sürecine destek yüzde 58'den hamdolsun 70'e tırmanmış durumda. CHP ve MHP'ye oy vereceğini söyleyen vatandaşlarımızın dahi çözüm sürecine desteklerinin yüzde 40 ile 50 arasında olduğunu görüyoruz." dedi.

Erdoğan, Kızılcahamam'da düzenlenen AK Parti 20. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılışındaki konuşmasında, çözüm süreciyle ilgili CHP'nin yaklaşımını eleştirdi.

Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Grubu'nun süreci anlatmak için CHP'den randevu istediğini bildiren Erdoğan, "CHP Genel Başkanı kabul etmemiş. Şimdi hem bilmiyorum diye sağda solda feryat figan dolaşıyorsun hem de öğrenmek için en küçük bir gayret göstermiyor." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir televizyon programında, "Bana gelip ne bilgi vereceksin sen, vatandaşa bilgi ver." ifadesini kullandığını anlatan Erdoğan, "Sayın Kılıçdaroğlu, 'Süreci bilmiyoruz, hiçbir şey bilmiyoruz, anlamıyoruz' diyen sen değil misin? Bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır. Bizim medeniyetimizde ilim Çin'de dahi olsa gidip alacaksın. Sayın Kılıçdaroğlu, ayağına ilim getiriyoruz ama sen reddediyorsun. Çünkü bilmek insana sorumluluk yükler. Sayın Kılıçdaroğlu bu sorumluluğu üstelenecek durumda değil." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'nin çözüm süreciyle ilgili CHP'den randevu talep ettiğini ancak reddedildiğini aktaran Erdoğan, MHP'den de 3 kez görüşme isteğinde bulunduklarını bildirerek, "Üçünde de reddettiler. Bunlar konuşmaktan korkarlar. Niye? Bunların öyle bir meselesi yok. Bunların tek anladığı şey, kavga üzerinedir. Biz bunların 80 öncesini de biliyoruz." ifadelerini kullandı. Erdoğan, muhalefetin çözüm süreciyle ilgili konuşmaktan uzak durduğunu vurgulayarak, "Niye çünkü bunların helva yapmak gibi dertleri yok." görüşünü bildirdi.

" Destek yüzde 70'e tırmandı"

Akil İnsanlar Heyeti'nin, gittikleri her şehirde büyük bir misafirperverlikle karşılandığını ve dikkatle dinlendiğini aktaran Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Gerçekten son derece etkili oluyorlar. Malum medya kuruluşlarının art niyetli haberlerinin aksine, çözüm sürecine çok büyük katkı sunuyorlar.

Bizim, parti olarak yaptığımız kapsamlı çalışmaların da neticesinde, halkımız süreci, çok iyi anladı ve sürece çok büyük oranda hamdolsun destek veriyor. Yaptığımız anketlerde çözüm sürecine destek yüzde 58'den hamdolsun 70'e tırmanmış durumda. CHP ve MHP'ye oy vereceğini söyleyen vatandaşlarımızın dahi çözüm sürecine desteklerinin yüzde 40 ile 50 arasında olduğunu görüyoruz."

Başbakan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Çözüm süreci, bir pazarlık, bir al-ver süreci asla ve asla değildir. Çözüm süreci, bir taviz, bir geri adım atma süreci asla değildir. Silahın çare olmadığı görülmüştür. Şiddetin, acıdan başka hiçbir şey getirmediği anlaşılmıştır. Herkes müsterih olsun. Hiç kimsenin en ufak bir tereddütü olmasın. Bu süreç, her yönüyle, herkes için, tartışmasız hayırlı bir süreçtir ve biz bu süreci milletimiz verdiği talimat istikametinde sürdürüyoruz."

Millete ve Allah'a hesap verme şuuruyla, boyun eğmeden, eğilmeden, aldanmadan ve aldatmadan dik durmaya, doğruları savunmaya, Hakk'ın peşinden gitmeye devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, "Niyet bizedir, akıbet ise Allah'adır. Hayırlı bir niyetle yola çıktık, inşallah Rabbim, bu yolu hayırlı neticelere vasıl kılacaktır." dedi.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler