YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çözüm Süreci'nde artık ikinci aşamadayız"
"Çözüm Süreci'nde artık ikinci aşamadayız"
09 Ağustos 2013 16:30
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, BDP il teşkilatı ve vatandaşlarla bayramlaştı.

Şırnak BDP il teşkilatının bayramını kutladıktan sonra Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Geliş, KESK, Şırnak Toplumsal Çalışmalar Derneği'ne bayram ziyaretlerinde bulundu. Kaplan, bayramlaşmanın ardından yaptığı açıklamada, Suriye'de yapılan katliamların sadece Kürtlere yönelik değil, bütün İslam dinine karşı olduğunu söyledi.

"Çözüm Süreci'nde artık ikinci aşamadayız"

BDP’li Hasip Kaplan, "7 aya aşkın bir çatışma yaşanmıyor artık. Özellikle Şırnak’ta geçen bayram bile cenaze kaldırdık. Taziyeler kuruldu. Ama bugün farklı bir çözüm sürecindeyiz. Çözüm sürecinin getirdiği bir hava var. Umutlarımız var. Ve ikinci aşamadayız.

Ancak Suriye’nin kuzeyinden gelen katliam haberleri bu sevincimizi doğrusu buruklaştırıyor. Orada İslamiyet adına dışarıdan gelen bir kaç çetelerin yaptığı katliam sadece Kürt halkına değil aynı zamanda İslam dinine karşı da yapılan bir katliamdır. Ne Kur'an’da ne Allah’ın emrinde hiçbir yerde böyle bir kural yoktur. İkincisi artık çözüm sürecinin meyvelerini vermesi gerekiyor. Bu çözüm sürecinin meyvelerini vermesinin koşulu demokrasi pakettir, yeni anayasadır.

Biz meclisin açılması gerektiğini, kapanmaması gerektiğini söylemiştik ve Başbakan da dün bir açıklamada, meclis açılabilir dedi. Yeni bir anayasa yapacaksak başka zaman yok, demokrasi paketi çıkacaksa başka bir zaman yok bunun mutlaka çıkması lazım. Meclisinde kısa bir süre içerisinde açılması gerekir ki bunlar tamamlansın." dedi.

Deniz Gezmiş döneminden bu yana özel yetkili mahkemelerin adalet dağıtmadığını savunan Kaplan, "Artık Şırnak’tayız, parlamenterimiz tutuklu. Şırnak Belediye Başkanımız, encümenlerimiz, belediye başkanlarımız hepsi tutuklu. Bu tutuklamayı yapan özel yetkili mahkemeler, olağanüstü mahkemeler. Bu özel mahkemeler yüce divanda 1960 iktidarından tutun Deniz Gezmiş’i asan sıkıyönetimlere 12 Eylül Sıkı yönetiminden tutun devlet güvenlik mahkemelerine bu günkü yönetimin özel yetkili mahkemelerin hiç biriside adalet dağıtmamıştır, normal mahkeme değildir. Bu mahkemeleri biz parti olarak kabul etmiyoruz. Ne 60’ın mahkemelerini, ne 70’in mahkemelerini ne 80’nin mahkemelerini kabul etmiyoruz. Biz bağımsız, tarafsız bir adil yargılanmanın artık zamanı geldiğini düşünüyoruz. Bu çerçevede bu özel yetkili mahkemelerin tamamen kapatılması gerektiğini buradan ifade etmek istiyorum. İnşallah bu bayram vesilesiyle barışçıl çabalarımız gelişecektir." diye konuştu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler