YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çözüm süreci Türkiye'nin bütünleşme sürecidir"
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Çözüm süreci milli bir süreçtir. Bölünme değil, Türkiye'nin bütünleşme sürecidir. İnşallah çözüm sürecini başarıyla tamamlayacağız" dedi.
"Çözüm süreci Türkiye'nin bütünleşme sürecidir"
06 Aralık 2014 / 22:00 Güncelleme: 06 Aralık 2014 / 23:01

Kurtulmuş "Çözüm süreci, Türkiye'ye dikte edilmiş bir süreç değildir. Çözüm süreci, Türkiye'nin milli bir projesidir. Terörün Türkiye'ye 30 yıl içerisindeki minimum kaybı ve maliyeti 1.2 trilyon dolardır. Türkiye'de bu 30 yıllık süre içindeki insani kayıp yaklaşık 35 bin kişidir. 7 bini şehitlerimiz. İki yolu vardı; elinde silahı olanın silahını alacaksınız ya da silahlarını bırakmalarını sağlayacaksınız. Buradan asla biz siyasi rant elde etme peşinde olmadık. Bir insanın hayatını kurtarmak, bütün siyasi kazanımlardan çok daha büyük kazanımdır." dedi.

Türkiye'nin çözüm sürecinde kendi iç barışını sağlamasının önemli bir adım olduğunu belirten Kurtulmuş, Kürtçe kasetlerin yasak olduğu dönemleri hatırlattı. Sürece darbe vurmak isteyenler olduğunu da dile getiren Kurtulmuş, 6-7 Ekim olaylarından bahsetti.

Günümüzde insanların kendi ana dillerinde konuşabildiklerini, bireysel hakların verildiğini ifade eden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"İnşallah çözüm sürecini başarıyla tamamlayacağız. Şundan hiç şüpheniz olmasın. Hiçbir taviz vermeden. Türkiye, 30 yıldır devam eden prangalarını çözüp atacak. Bir daha inşallah insanlar hayatlarını kaybetmeyecek. Milli bir süreçtir. Bölünme değil, Türkiye'nin bütünleşme sürecidir. Türkiye ne terörün karanlık yollarına geri dönecek ne aynı zamanda insan haklarının ihlal edildiği, insanlara dışkı yedirildiği, dillerinden ve renklerinden dolayı birtakım hakaretlerin yapıldığı haksız uygulamalara bir daha müsaade etmeyecek. En kısa zamanda bu süreç sonlanacak."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler