YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çözüm süreci tasarısı TBMM'de
Çözüm süreci tasarısı TBMM'de.Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay konuyla ilgili; " Süreci, Türkiye kendisi yürütüyor, uluslararası aracı yok, kendimiz direkt görüşüyoruz, yöntemimiz bu, bundan sonra da böyle yapacağız" dedi.
Çözüm süreci tasarısı TBMM'de
09 Temmuz 2014 / 02:33 Güncelleme: 09 Temmuz 2014 / 02:46

TBMM Genel Kurulu'nda, 6 maddeden oluşan Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın ilk 2 maddesi kabul edildi.

Tasarının görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Atalay, uyuşturucuya karşı büyük mücadele verdiklerini söyledi. Atalay, İçişleri Bakanlığı döneminde, daha önce ve sonrasında, Türkiye'nin yürüttüğü en önemli ve sonuç aldığı çalışmalardan biri olduğunu kaydederek, "Doğudan gelen uyuşturucu, Türkiye üzerinden Avrupa tarafına gidiyordu, çok büyük mücadele yapıldı, kuzeye doğru kaydı, Ukrayna tarafına. Türkiye mücadelesini hala sürdürüyor" dedi

Atalay, bu yasaya kendilerinin ihtiyacı olduğunu dile getirerek, çok uzun süredir bundan söz ettiklerini, seçimden sonra da Diyarbakır'daki çalıştayda da açıkladıklarını anlattı. Atalay, şunları kaydetti:

"Bilmem kim süre vermiş, hükümet yerine getiriyor değerlendirmesini yapanlar, sanki hükümetin çalışmalarını bilmeyenler. Çalışmaları gizli yürütmüyoruz. Bu sorunları çözmek için çalışıyoruz. Bütün bunları ülkemizin selameti, milletimizin geleceği için yapıyoruz. Yürüttüğümüz süreci, Türkiye kendisi yürütüyor, uluslararası aracı yok, kendimiz direkt görüşüyoruz, yöntemimiz bu, bundan sonra da böyle yapacağız. Uluslararası mekanizmayı bu çalışmalarda devreye koymadık, koymayacağız. Gelişmelerden de milleti, Meclis'i bilgilendireceğiz. Hükümet olduğumuzdan beri izlediğimiz politika var, doğru çizgi üzerindeyiz, o çalışmamızı yürütüyoruz."

Tasarının "amaç ve kapsam" başlıklı 1. ile "uygulama, izleme ve koordinasyon" başlıklı 2. maddeleri kabul edildi.

Bu arada MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın tutumuna dair usül tartışması açılmasını istedi. Vural, bunun kapalı oturumda olmasına dair önerge verdi. Bunun üzerine yeminli stenograflar, kavaslar ve görevliler dışındakiler, Genel Kurul Salonu dışına çıkarıldı.

Görüşmenin ardından TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, birleşimi saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler