YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çözüm süreci pazarlık süreci...
Çözüm süreci pazarlık süreci...
23 Mart 2013 17:15
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, çözüm sürecine destek isteyerek, “Çözüm süreci pazarlık süreci değildir” dedi.

AK Parti Çorlu İlçe Teşkilatı’nca düzenlenen Siyaset Akademisi’ne katılmak üzere Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine gelen Bakan Bağış, ilk olarak esnafı ziyaret etti. Daha sonra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çorlu Şubesi’ni ziyaret eden Bakan Bağış, çözüm sürecine destek isteyerek, “Bu çözüm sürecinde bazılarının yanlış bir takım aksettirmeler yapma çabalarına da buradan gazilerimizle birlikte cevap vermek istiyorum. Çözüm süreci herhangi bir kesim için herhangi bir bölge için çözüm süreci değildir. Çözüm süreci bir pazarlık süreci hiç değildir. Çözüm süreci bu ülkede her bir vatandaşımızın anayasa karşısında olduğu gibi devlet nezdindeki uygulamalarda da eşit birey olmasını sağlama sürecidir” diye konuştu.

Çözüm süreci derken her kesimin sorunlarının üzerine eğilme, herkesin eşit vatandaş olmasını sağlamak üzerine kurulu adımlar atıldığını ifade eden Bağış, “Bundan 20 yıl evvel insanlar bu ülkede Kürdüm demeye korkardı. Bugün devletin televizyonu Kürtçe yayın yapıyor. Bu ülkede Roman vatandaşlarımıza karşı ayrımcılık söz konusuydu, bugün 20 bin Roman vatandaşıyla kucaklaşan Başbakanımız yeni konut projelerini ilan ediyor, yeni meslek edindirme projelerini ilan ediyor. Bu ülkede katsayı denen insanlık dışı bir uygulama vardı. Bu ülkenin meslek liselerinde okuyan çocuklara adeta alenen ayrımcılık yapılıyordu. Bu ülkede Alevi vatandaşlarımız Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir Başbakan ile Muharrem iftarında aynı sofrayı paylaştılar. İlk defa Atatürk`ten sonra cemevine giden bir Cumhurbaşkanı gördük. İlk defa bu ülkenin Ermeni vatandaşları 112 yıl aradan sonra Akdamar’da kendi inançlarını yaşayabildiler. Ortodoks vatandaşları Sümela'da 88 yıl aradan sonra kendi inançları çerçevesinde ibadet edebildiler. Bu ülkede çözüm süreci derken bir kesim için değil, her kesim için herkesin sorunlarının üzerine eğilme, bu ülkede herkesin eşit vatandaş olmasını sağlamak üzerine kurulu adımlar atılıyor” şeklinde konuştu.

Bakan Bağış, “Biz hiçbir zaman şehitlerimizin kemiğini sızlatacak, gazilerimizi üzecek bir davranış içerisine girmedik, girmeyiz de. Bunun en büyük güvencesi Sayın Başbakanımızdır. Başbakanımız her gittiği yerde gazilerle bir araya geliyor, bize de her gittiğimiz yerde sizlerle bir araya gelme talimatını veriyor. Bu ülkede maalesef terör belasından çok acılar çektik. 300 milyar doların üzerinde belki devletin kaybı oldu. 300 milyar dolarla neler yapılmazdı bu ülkede. 150 tane Boğaz Köprüsü yapılırdı. Belki 300 tane havaalanı yapılırdı. 600 kilometreden fazla otoban yapılırdı. Bu ülke gerçekten uçardı. Ama inşallah biz artık terör belasını başımızdan def edeceğiz. Şartlarımız nedir, silahlar duracak ve bu ülkede silah sesi değil fikir sesi ortaya çıkacak. Silahlar sussun, fikirler konuşsun. Fikri olan varsa gelsin bunu demokratik ortamlarda dile getirsin. İşte böyle bir sürecin içerisinden geçerken tabi birileri maalesef sürece çomak sokmaya çalışıyor. Neden, çünkü onların rantları kesiliyor. Kiminin ekonomik rantı, çünkü yıllarca terör adı altında uyuşturucu kaçakçılığı yapmışlar, insan kaçakçılığı yapmışlar, muazzam rantlar elde etmişler. Kimilerinin de siyasi rantları elden gidiyor. Çünkü milleti istismar etmişler. Kardeşi kardeşe bileyerek aradan kendilerine siyasi prim çıkarmışlar. Onlar da bitiyor, kimilerinin de sosyal rantları bitiyor. Onlar da kendilerine toplumda bir yer edinmek için bu sürecin ajitasyonunu kullanmışlar. Ama Allah`ın izniyle bu ülkede hep birlikte gerekli adımları atıyoruz” dedi.
Bakan Bağış, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İşte o dik duruşla, o prensipli duruşla nelerin gerçekleşebileceğini dün İsrail`in yaptığı açıklamalardan hep beraber gördük. İsrail kendi tarihinde ilk defa bir ülkeden özür diledi. Kurulduğu günden bu yana ilk defa bir İsrail Başbakanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanını arayarak, İsrail’in 9 kardeşimizin şehit edildiği Marmara olayındaki hatalı tutumundan dolayı yaptıkları yanlışları dile getirerek özür diledi. Bununla da yetinmedik, çünkü bizim 3 şartımız vardı. Biz dedik ki İsrail özür dileyecek, o 9 kardeşimizin ailelerine tazminat ödenecek ve Gazze'de ambargolar altında inleyen Filistinli kardeşlerimize uygulanan o haksız, kanunsuz uygulamalar da son bulacak. Filistin için hayırlı bir dönem de başlıyor, İsrail onu da açıkladı. Hem bizim 9 kardeşimizin yakınlarına tazminatlar ödenecek hem de Filistin halkına uygulanan ambargonun kalkması için teknik çalışmanın başladığını ilan ettiler.

Bunlar hayırlı gelişmeler. Bizim derdimiz bağcı dövmek değil, bizim derdimiz üzüm yemek, bizim derdimiz bölgede bir an evvel huzurun yaşanabilmesi. Biz hiç kimsenin sıkıntı yaşamasını istemeyiz. Hiçbir komşumuzun, savaş yaşamasını istemeyiz, fakirlik çekmesini istemeyiz. Ama biz nasıl Balkanlar’da huzuru önemsiyorsak, Orta Doğu’da huzuru önemsiyorsak, Kafkaslar’da huzuru önemsiyorsak kendi ülkemizin içindeki huzuru da önemsemek durumundayız. Kendi ülkemizin içindeki kardeşlik dokusunu da güçlendirmek durumundayız. Bu ülkede maalesef kardeşliğin önünü engelleyen kalleşlikle mücadele etmek durumundayız. Onun için bu çözüm sürecini engellemek isteyenlere, çomak sokmak isteyenlere hep beraber askeri ile sivili ile, Çorlulusuyla, Şırnaklısıyla, kadınıyla erkeğiyle, Pomağıyla, Arnavutuyla, Kürdüyle, Lazıyla Boşnağı ile Zazası ile Çerkezi ile Türkü ile Sünnisi ile Alevisiyle ülkenin bütün vatandaşlarının tek yumruk olması lazım. Bizim farklılıklarımız bizi zayıflatmaz tam aksine bizi güçlendirir. Hiçbir ülkeyi kardeşlik bölmez, kardeşlik güçlendirir. Biz bu yüzden kardeşliği güçlendireceğiz, kalleşliğe de inşallah zemin tanımayacağız. Bu süreçte gazilerimiz başta olmak üzere bu milletin bütün fertlerinin yanımızda olduğunu bilmek bize güç veriyor. Desteğiniz için teşekkür ediyorum.”

Konuşmasının ardından esnaf ziyaretlerine devam eden Bakan Bağış, Gaziler Derneği Parkı’nda simit satan bir esnafın tezgahının başına geçti. Bakan Bağış tezgahta bulunan simitleri partililerine ve kendisini takip eden basın mensuplarına dağıttı. Bakan Bağış ve beraberindekiler yenilen yemeğin ardından Siyaset Akademisi programına katıldı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler