YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çözüm Süreci Avrupalı Türklere de anlatılacak
AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'li 23 milletvekilinin Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla buluşacakları ziyaret programıhakkında bilgi verdi.
Çözüm Süreci Avrupalı Türklere de anlatılacak
10 Nisan 2013 / 11:45 Güncelleme: 10 Nisan 2013 / 11:54

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk, partilerinden 23 milletvekilinin Avrupa'da temaslar gerçekleştireceğini belirterek, "10 yılda Türkiye nereden nereye geldi, çözüm sürecinde neyi hedefliyoruz, Türkiye 2023'te nerede olacak, 2023'teki Türkiye'ye yürüyebilmek için 10 yılda neler yapıldığı, önümüzdeki on yılda neler yapılacak bunların hepsi paylaşılacak" ifadelerini kullandı.

Milletvekillerinin her birinin Avrupa'da Türk nüfusunun yoğun yaşadığı farklı şehirlere yapacakları ziyaretlerin 12-13-14 Nisan tarihlerinde gerçekleşeceğini dile getiren Külünk, parti genel merkezinde 23 milletvekilinin de bulunduğu bir istişare toplantısı gerçekleştirdiklerini anlattı.

Sadece Almanya'da 800 bine yakın Türkiye kökenli Alman vatandaşının yaşadığını ifade eden Külünk, "Göçle, gurbetçilikle başlayan bu hikaye artık Avrupalı Türk, Avrupalı Müslüman kavramını üretmiştir. Dolayısıyla bir başarı hikayesidir aslında'' dedi.

Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının akıl ve fikir üreten bir toplum haline geldiğini anlatan Külünk, bu gelişimin problemleri ve sıkıntıları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Külünk, parti olarak iç meselelere gösterdikleri duyarlılığı yurt dışındaki vatandaşların sıkıntıları için de gösterdiklerini ifade etti.

Program çerçevesinde Avrupa'da kurulan sivil toplum kuruluşlarını ziyaret edeceklerini belirten Külünk, Avrupa Türk Demokratlar Birliği yöneticilerinin eşlik edeceklerini kaydetti.

Külünk, program kapsamında ziyaret edilecek cezaevlerindeki vatandaşların problemlerinin dinlenileceğini ve çözümü için gayret edileceğini bildirdi.

Ailelerinden alınan çocuklar

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Külünk, ailelerinden alınan çocuklar ve koruyucu ailelerle ilgili bir soru üzerine, binlerce çocuğun ailelerden alınarak koruyucu ailelere verildiğini hatırlattı. Konuyla ilgili ciddi bir hukuk mücadelesi sürdüğünü belirten Külünk, temaslarda çocukları alınmış ailelerin de ziyaret edilerek yapılabilecekler konusunda adım atılacağını dile getirdi.

Çözüm süreci

Çözüm sürecinin temaslar sırasında vatandaşlarla paylaşılıp paylaşılmayacağı yönündeki soru üzerine ise Külünk, "Bu komplike bir çalışma. Türkiye'nin on yılda geldiği nokta, çözüm süreci, sosyal problemler hepsine dair milletvekili arkadaşlarımız gittikleri yerlerde 10 yılda Türkiye nereden nereye geldi, çözüm sürecinde neyi hedefliyoruz, Türkiye 2023'te nerede olacak, 2023'teki Türkiye'ye yürüyebilmek için 10 yılda neler yapıldı, önümüzdeki on yılda neler yapılacak bunların hepsi paylaşılacak" görüşüne yer verdi.

Türk evlerindeki yangınlar

Avrupa'daki yangınlarda hayatını kaybeden vatandaşlarla ilgili soru üzerine, konuyla ilgili hassasiyetlerinin çok yüksek olduğunu dile getiren Külünk, "Artık açıkça söylüyoruz, Almanya'da artık prizler gece vakti sadece Türklerin evinde bozulmasın ya da elektrik sadece Türklerin evinde gece vakti kontak yapmasın. Bu konuda Avrupa'daki sivil toplum kuruluşlarımız da son derece hassas" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler