YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çözüm Süreci askıya mı alınacak?
Kalkınma Bakanı ve Diyarbakır milletvekili adayı Cevdet Yılmaz, “CHP, MHP, HDP, Paralel Yapı da dahil, AK Parti 7 düvele karşı mücadele ediyor. AK Parti’ye karşı olanlar çözüm sürecine de karşılar. Biz Çözümde kararlıyız” dedi.
Çözüm Süreci askıya mı alınacak?
31 Mayıs 2015 / 09:06 Güncelleme: 31 Mayıs 2015 / 09:45

HDP’nin seçim öncesi düğün ve cenazeleri istismar ettiği yeni bir durum değil. Her şeyi siyasallaştırıyorlar. Her şeyin bir yeri vardır. Geçmişte bir cenazede siyaset konuşmak ayıp sayılırdı. Bunlar toplumsal dokuyu tahrip eden şeyler. Ortak sevinç ve acılarımızı siyasallaştırırsak birbirimizle konuşacak zeminimiz kalmaz. Taziyede siyaset yapılmaz. Toplum bunu yadırgar. Ölümler siyasetin konusu yapılmamalı. Düğünlerin siyasi programlara çevrilmesi yanlıştır. HDP bunu yapıyor. Bunlar toplumsal dokuyu tahrip eden hareketler.

Biz konuya böyle bakıyoruz. PKK Kürt halkının yaşam tarzını tahrip etti. Geleneklerimizin, tolumdaki dayanışma ve güzelliklerin yeni nesillere aktarılma mekanizmalarını tahrip etti. Bu sadece siyaset için değil toplum için de ifsat edici etkiler doğuruyor. Geçmişte Hizbullah da düğünleri böyle kullanırdı. Kutuplaşmanın önlenmesi ve diyalog zeminini kaybetmemek açısından böyle şeylere müsaade etmememiz lazım.

6-8 Ekim halkta travma yarattı

Fiili tehditler var, zaten basına da yansıdı. Bir dönem devlet tehdit ediyordu bugün örgüt. Haraç topluyor, şantiyeleri ateşe veriyor, yol kesiyor... Bunlar örgütün tek tipçi mantığının göstergesi. Ortada silah varken yapılan şey siyaset değildir. Böyle olduğu müddetçe “demokratik siyaset” lafını ağızlarına almaya hakları yok. Baskıyla alınacak oy helal değildir. Temsil hakkı da gücü de vermez hiçbir partiye. Asıl büyük tehdit yarattıkları korku atmosferi. 30 yıldır yaşananların yarattığı etki bir yana şu son 6-8 Ekim olaylarında yaşananlar çok ciddi bir travma yarattı toplumda. Korku atmosferi oluşturdu. Bunu kırabilmek için bizim daha fazla görünür olmamız lazım. Korkunun üzerine gitmemiz lazım. Biz ne kadar görünür olursak insanlar PKK’nın baskısını o kadar az hissedecek.

Belediye ideolojik davranıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde 78 milyon liranın kayıp olduğu iddialarıyla ilgili sorumuza Cevdet Yılmaz şu cevabı veriyor: “Kesinlikle belediyelerin gelirleri çok daha iyi denetlenmeli. Halka hizmet edilsin diye para gönderiyoruz, halktan vergiler hizmet için kesiliyor. HDP ise oy verene hizmet ediyor, vermeye hizmet etmiyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ideolojik bir belediyedir. Hizmeti ön planda tutan bir yaklaşımları yok. Gelen paralar harcanmıyor, böyle bir şey olabilir mi? İş yapan belediyenin bankada parası olmaz bilakis borcu olur. Halk hizmet bekliyor, onlar parayı kasada bekletiyor.”

AK Parti varsa çözüm var

“AK Parti Türkiye’nin istikrarını temsil eden partidir. Bu seçimlerde bir kez daha gördük ki  CHP, MHP, HDP, Paralel Yapı’ya karşı AK Parti tek başına mücadele ediyor. AK Parti 7 düvele karşı mücadele ediyor. AK Parti’ye karşı olanlar çözüm sürecine de karşılar. Çözüm süreci Türkiye’nin en önemli meselesi. Bu sayede ülkeye huzur geldi. Çözüm süreci koalisyon hükümetlerinin ya da zayıf iktidarların göğüsleyebileceği bir iş değil. AK Parti de kendine güvenmese bu yola çıkamazdı. Ekonomide küresel kriz var, güçlü bir hükümet olmadan bu krizi yönetebilmek zor olurdu. Bu seçim AK Parti’nin kaderi ile Türkiye’nin kaderinin örtüşeceği bir seçim olacak.”

Çözüm süreci refah projesi

“Farklı kesimlerin sıkıntıları, eleştirileri zaman zaman olabilir ancak hükümet olarak çözüm sürecindeki kararlılığımızı her fırsata vurguluyoruz. Seçim beyannamemizde bunu ayrı bir bölüm olarak koyduk. Çözüm sürecindeki kararlılığımızı orda da vurguladık. Kim çözüm sürecinden saparsa, yan çizerse veya bu süreci zayıflatma yönünde hareket ederse halkımızdan en güzel cevabı alacaktır. Çözüm süreci tüm Ortadoğu’yu dönüştürecek bir süreçtir. Siyasi boyutunun yanı sıra kalkınma ve refah projesidir. Bölgenin 30 yıldır adeta nadasa bırakılmış bir potansiyeli var. Onun önünü açtığınızda hızlı bir kalkınma yaşanacaktır. Doğuya yatırım AK Parti döneminde ilk kez laf olmaktan çıkıp gerçek haline geldi. Batıda duble yollar 4 kat artarken, Doğu ve Güneydoğu’da 5 kat arttı, 10 kat artı. Eğitim, sağlık, üniversite yatırımları yapıldı. Şehir alt yapılarına ciddi yatırımlar yapıldı. Sadece Diyarbakır’a 12 yılda 24 milyar lira kamu yatırımı yapıldı. Ve bu yatırımlar devam ediyor.”

Kalkınma Bakanı ve Diyarbakır 1. sıra milletvekili adayı Cevdet Yılmaz ile STK’larla yaptığı toplantı ve esnaf ziyareti arasındaki kısa molasında bir araya geldik. Yılmaz’a seçim çalışmalarını ve seçmen üzerindeki PKK baskısını sorduk. Bakan Yılmaz Türkiye’de sadece siyasi araçları kullanarak seçim çalışması yürüten tek partinin AK Parti olduğunu, CHP, MHP, HDP ve Paralel Yapı’yla tek başına mücadele ettiklerini, dahası bunlarla uluslararası bazı unsurların bile seçimde AK Parti karşıtı bir rol üstlendiğini ifade etti. Yılmaz, “AK Parti yedi düvele karşı mücadele ediyor” dedi. İşte Cevdet Yılmaz’ın açıklamaları:

Kurdele kesmek isteyen sabote etmez

“Havalimanı açılışıyla ilgili Selahattin Demirtaş keşke birlikte kesseydik kurdeleyi diyor. Yapılmasını üç yıl geciktirdikleri havalimanı için mi söylüyor bunu? Keza aynı durum Silvan Barajı için de geçerli. Onu da istemiyorlar. Onu açtığımız zaman da aynı şeyi mi söyleyecekler. Silvan Barajı bölgenin çılgın projesidir fakat sabote edilmek istendi. Atatürk Barajı’ndan sonra en büyük sulama projesidir. Yüz binlerce kişiye istihdam demek bu. İnsanlarımız işsiz, yoksul demiyor muyuz? Bir taraftan böyle projelere saldıracaksın, diğer taraftan niye işsizlik var, niye yoksulluk var diyeceksin. Bu samimiyetsizliktir.”

Diyarbakır'a özel seçim beyannamesi

“Bir ilk gerçekleştirdik ve Diyarbakır için ayrı bir seçim beyannamesi hazırladık. Diyarbakır’a özel ama tabii ki bölgemizin bütün illerinde uygulanabilir bir içeriğe sahip. Beyannameyi AK Parti’nin temel seçim beyannamesini esas alarak hazırladık. Diyarbakır halkından alacağımız destekle seçimlerden sonra bu referans belgeyle siyaset yapacağız. Seçimlerden sonra inşallah burada yazan her şeyin sorumlu kuruluşunu, takvimini ve çerçevesini daha da detaylandıracağız. Üç önceliğimiz var. Birincisi çözüm sürecine yerelden destek. İkincisi,Diyarbakır’ın manevi, tarihi ve kültürel dinamikleri. Üçüncüsü ise istihdam.”

 

STAR

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler