YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çözüm süreci AB'de yankı buldu
Çözüm süreci AB'de yankı buldu
29 Mayıs 2013 08:30
Bir dizi temasta bulunmak üzere Brüksel’e gelen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, silahların susmuş olmasının AB’de önemli yankı yaptığını kaydetti.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ile görüşmelerde bulunmak üzere akşam saatlerinde Brüksel’e geldi.

Demirtaş, ilk görüşmesini Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile yaptı. Çıkışta Komiser Füle ile görüşmenin son derece olumlu geçtiğini ifade eden Demirtaş, ‘‘Özellikle son görüşmemizden bu yana devam eden demokratik çözüm ve barış sürecine dair karşılıklı görüş alış verişi yaptık. Gidişattan son derece memnunlar. Silahların susmuş olması ve demokratik siyasal çözümün aranıyor olması Avrupa’da da önemli yankı ve destek buluyor. Bu sürecin AB-Türkiye ilişkilerini de pozitif etkilediğini ve uzun süredir kaybolan heyecanın yeniden canlandığı buradan da hissediliyor.’’ şeklinde konuştu.

‘Partimizin AB nezdindeki saygınlığı artıyor’

Yeni anayasa çalışmaları konusunda partisinin görüşlerini Füle ile paylaştıklarını kaydeden BDP Lideri, Füle’nin sürecin başından bu yana çok önemli destek sunduğunu ifade etti. Kendilerinden AB’nin bir talebinin olup olmadığının sorulması üzerine Demirtaş, ‘‘Hayır, daha çok karşılıklı süreç değerlendirmesi ve bilgilendirme oldu diyebiliriz. Partimizin AB kurumları nezdinde etkinliğinin ve saygınlığının da çok daha artmış olduğunu bu toplantılarda gözlemliyoruz. Partimize karşı büyük bir güven var.’’ dedi.

‘Yeni Anayasa yapımında BDP kesinlikle içinde olacaktır’

Kendilerinin özellikle Türkiye’nin önünün açılması ve Türkiye’de demokratikleşmenin cesaretlendirilmesi hususlarında AB’nin önemli rol oynayabileceğini ifade ettiklerini kaydeden Demirtaş, yeni anayasa konusunun da görüşmede ele alındığını ifade ederek, ‘‘Yeni anayasa hususunda net bir tutuma sahibiz. Türkiye yeni bir anayasa yapacaksa BDP kesinlikle bunun içinde olacaktır, öncüsü olacaktır. Yeni bir anayasa her bir yurttaşın hakkı ve beklentisi. AB de Türkiye ile ilişkilerinin ilerlemesi açısından yeni anayasayı önemsiyor.’’ şeklinde konuştu.

Demirtaş ayrıca Brüksel ziyaretlerinin çok önceden planlandığını ve dördüncü İmralı görüşmeleri ile bir ilişkisinin olmadığını vurguladı.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler