YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çok şükür anaların yüreği yanmıyor"
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreciyle ilgili, "Biz de silahları susturabilmek için çok çaba sarf ettik siyasetçiler olarak. Çok şükür başardık, insanlar ölmüyor anaların yüreği yanmıyor" dedi.
"Çok şükür anaların yüreği yanmıyor"
09 Haziran 2013 / 09:17 Güncelleme: 09 Haziran 2013 / 09:19

Demirtaş, Tunceli'deki programlarının ardından geldiği Elazığ'da BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'a annesinin vefatından dolayı taziye dileklerini iletti. Taziyeden sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Demirtaş, siyasetin yoğun trafiği içerisinde hiç kimsenin ailesiyle ilgilenemediğini, memleketlerine gidip gelemediklerini kaydetti. Bir gazetecinin "İmralı'dan geldiniz barış süreciyle ilgili neler söyleyeceksiniz" sorusu üzerine Demirtaş, sürecin bu aşamadan sonra hükümetin alacağı tutuma bağlı olarak işleyeceğini söyledi.

Silahların, demokratik siyasetin konuşulabilmesi, insanların sokaklarda, meydanlarda, alanlarda fikirlerini özgürce anlatması için sustuğunu ifade eden Demirtaş, "Biz de silahları susturabilmek için çok çaba sarf ettik siyasetçiler olarak. Çok şükür başardık, insanlar ölmüyor, anaların yüreği yanmıyor. Önemli bir başarı. Geldiğimiz nokta küçümsenecek bir nokta değil" diye konuştu. Hükümetin demokratikleşme konusunda neler yapacağını net bir projeyle ortaya koyması gerektiğini savunan Demirtaş, şunları söyledi: "Parlamentoda neler yapacak, hangi yasalar değişecek, siyasetçilerin önünü nasıl açacak bunları somut bir şekilde kamuoyuna göstermeli ki barış süreci kalıcı bir demokratikleşmeye dönüşebilsin. Bundan sonra hükümetin yaptıklarını, yapacaklarını dikkatlice izliyoruz ama şimdi Türkiye'nin batısına baktığımızda hükümet müzakere sürecini, sonuçlarını oraya yansıtabilmiş değil. İnsanlar halen sokakta gazlanıyor, coplanıyor, dayak yiyor. Bu şüphesiz ki demokratikleşme arayışlarına aykırı bir durumdur.

Biz istiyoruz ki Türkiye'nin her yerinde insanlar kendi diliyle, kimliğiyle, inancıyla özgürce yaşayabilsin, düşüncelerini korkmadan açıklayabilsin. Devlet korkusu olmasın, mahkeme baskısı olmasın. Fikirler özgürce tartışıldıkça bir arada yaşamak daha kolay olur. Hükümete düşen de bunun önünü açmaktır. " Aynı gazetecinin "İmralı'dan sonra kamuoyu ile paylaşabileceğiniz bir gelişme var mı " sorusu üzerine Demirtaş, "Önümüzdeki günlerde belki daha kapsamlı değerlendirmelerimiz olur ama dediğim gibi şu aşamada top hükümette, görev hükümettedir. Hükümet üzerine düşen sorumlulukları yerine getirirse çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerleyecektir süreç buna inanıyorum" diye cevap verdi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler