YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çok daha büyük adımlar atacağız"
"Çok daha büyük adımlar atacağız"
03 Aralık 2014 11:39
Davutoğlu; "Hedefimiz engellilerin sosyal dışlanmışlık duygusundan kurtulduğu bir Türkiye'dir" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, engellileri ötekileştiren, toplumun dışına iten, eve hapseden ilkel anlayışı reddedip, onlar için pozitif ayrımcılık ilkesini hayata geçirdiklerini belirterek, "Hedefimiz engellilerin sosyal dışlanmışlık duygusundan kurtulduğu bir Türkiye'dir" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, toplumun asli unsuru engellilerin ihtiyaç ve taleplerini karşılamanın, sosyal devlet ilkesine bağlı hareket eden hükümetlerinin öncelikleri arasında bulunduğunu bildirdi.

Engellileri ötekileştiren, toplumun dışına iten, eve hapseden ilkel anlayışı reddederek, onlar için pozitif ayrımcılık ilkesini hayata geçirdiklerini vurgulayan Davutoğlu, bu ilkeyi anayasayla güvence altına alarak bu alanda bir zihniyet ve hukuk devrimi gerçekleştirdiklerine işaret etti.

"Kamuda engelli istihdamını 5 katına çıkardık"

Engellilerin sosyal ve ekonomik hayatlarını daha kolay sürdürebilmeleri amacıyla, başta barınma, eğitim ve sağlık olmak üzere ulaşım ve iletişim alanında yenilikleri hayata geçirdiklerini belirten Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bu konuda öncelik verdiğimiz hususlar arasında yer alan, ihtiyacı olan tüm engelli çocukların özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz yararlanmalarının önünü açtık. 'Engelliler Destek Projesi' ile engellilerimizin kendi projelerini hayata geçirmelerini sağladık. İlave olarak hükümetlerimiz döneminde bugüne değin binden fazla engelli öğretmenimiz bakanlık bünyesinde istihdam edildi. Bununla beraber kamuda engelli istihdamını 5 katına çıkardık.

Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik imkanı sağlayarak, engelli çalıştıran işverenlere prim teşviki sağladık. Refah içinde bir ömür geçirmeleri adına engelli vatandaşlarımıza kolay emeklilik yolunu açmakla birlikte arzu eden emeklilerimize maaşlarının evinde ödenmesi kolaylığını sağladık."

"Çok daha büyük adımlar atacağız"

"Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için şehirlerin fiziki çevrelerini engellilere uygun hale getirmek amacıyla çeşitli projeler yürüttüklerini bildiren Davutoğlu, bütün belediyelerden şehirlerin dokusunu engellileri gözeterek şekillendirmelerini istedi.

Başbakan Davutoğlu, kamu hizmet binaları ile kültürel ve sosyal tesislerin engelli kullanımına uygun projelendirilmesini sağlayacaklarını da belirtti.

"Hedefimiz engellilerin sosyal dışlanmışlık duygusundan kurtulduğu bir Türkiye'dir" ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde, sivil toplum kuruluşlarımızla el ele vererek, engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak çok daha büyük adımlar atacağız. Toplumumuzun en hassas meselelerinden biri olan engelli vatandaşlarımızla ilgili meselelerdeki duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle, Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızı, ailelerini sevgi ve kardeşlik duygularıyla kucaklıyorum."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler