YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cindoruk'lu DP'nin Süleyman Demirel PLANI!
AK Parti'ye karşıt isimler DP'ye davet edilecek
Cindoruk'lu DP'nin Süleyman Demirel PLANI!
21 Mayıs 2009 / 12:02 Güncelleme: 21 Mayıs 2009 / 00:00

Hüsamettin Cindoruk'un genel başkanlığa seçilmesi, beraberinde tartışmaları da getirdi. Her gün yeni bir iddiayla çalkalanan DP'de sular bir türlü  durulmuyor. En son iddia, Ergenekon'dan tutuklu Mehmet Haberal'ın davada 'suçsuz' bulunduğu kanıtlandıktan sonra DP'nin başına geçeceğiydi. Kulislerdeki  şimdiki iddia ise  9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in DP genel başkan adayları arasında isminin geçmesi...


DP ve Anavatan kulislerinden gelen bilgilere göre, Hüsamettin Cindoruk’un DP Genel Başkanlığına seçilmesi için uzun süredir ilk kez aktif politikaya müdahalede bulunan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, politikayla ilgisini bununla sınırlamayacak.


Cindoruk’un DP Genel Başkanı seçilir seçilmez Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun’a bir ziyarette bulunması ve samimi sözleri, Demirel-Cindoruk ikilisinin planlarının ilk adımını oluşturdu.


DP kulislerinden edinilen bilgilere göre, Hüsamettin Cindoruk, Anavatan Partisi ile DP’yi DP çatısı altında birleştirecek. Birleşme gerçekleşip, yasal prosedür tamamlandıktan sonra, birleşik partinin genel merkezi, Anavatan Partisi’nin, Turgut Özal zamanında yapılmış genel merkez binasına taşınacak.


İki partinin merkezde ve taşrada teşkilatlarının birleştirilmesinin ardından da, yapılacak olağanüstü bir kongre ile 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DP’nin Genel Başkanlığı’na aday olacak.


Hüsamettin Cindoruk’un, daha önce de DYP’de yaptığı gibi, huşu ile kendisini buyur etmesiyle, büyük bir ittifakla DP Genel Başkanlığına seçilecek olan Süleyman Demirel, AK Parti karşısında güçlü bir merkez sağın birleştirici lideri olarak aktif siyasete geri dönmüş olacak.


Süleyman Demirel’li bir DP, ak saçlı ve tecrübeli politikacıların merkez sağ politikada birleşmesi için çekim merkezi haline getirilecek.


Başta Ergenekon davasından tutuklu bulunan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal olmak üzere, AK Parti’nin hışmına uğradığını düşünen, AK Parti’ye karşıt olan önemli isimler de DP’ye davet edilecek.


Yeni merkez parti, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in kötü günler için ayırdığı bir miktar nakit, Anavatan Partisi’nin tüm illere yayılmış muazzam taşınmaz mallarından oluşan Özal’ın mirası, DP’ye DYP’den kalan bir miktar taşınmaz ile maddi sıkıntı da çekmeden kolayca seçmene ulaşabilecek.


Doğan Grubu başta olmak üzere, Süleyman Demirel’in eski hatırlı dostlarının sahibi olduğu medya kuruluşları da bu oluşuma destek olunca, DP’de odaklanan merkez sağ oluşum, güçlü bir hamleyle yeniden siyaset sahnesinin başrolünü alacak.


Evet, kulislerde konuşulan senaryo bu. Diğer aşamalar çeşitli etkenlere bağlı olsa da, Süleyman Demirel’in aktif siyasete döneceği konusu oldukça net bir bilgi. Cumbaba’nın hesaplarının ne kadarının tutacağını ise her zamanki gibi zaman gösterecek. 


Cafesiyaset

21.05.2009


"Amaçları Ergenekon'a lojistik destek sağlamak"


Detay


SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler