YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cindoruk'a rağmen evet diyecekler
Cindoruk'a rağmen evet diyecekler
13 Ağustos 2010 19:31
DP'li 2 belediye başkanı referandumda 'evet' oyu kullanacaklarını açıkladı.

Çorum'un Demokrat Parti'li Dodurga ve Ortaköy belediye başkanları, referandumda "evet" oyu kullanacaklarını açıkladı.  

Dodurga Belediye Başkanı Bekir Kılıç ve Ortaköy Belediye Başkanı Ali Ergin, düzenledikleri basın toplantısında 12 Eylül'de yapılacak olan referandumda "evet" oyu kullanacaklarını açıkladılar.

Dodurga Belediye Başkanı Bekir Kılıç, bugüne kadar sağ duyulu siyasetin her zaman yanında olduğunu belirterek, ülkenin gelişmesi, özgürleşmesi ve demokratikleşmesi için atılan her adımı desteklediğini açıkladı. Merhum Adnan Menderes ve Turgut Özal ile devam eden Türkiye'nin demokrasi yolculuğunun zaman zaman kazaya uğradığını dile getiren Kılıç, "Ülkenin demokratikleşmesini istemeyen adam yerine koymayan birileri hep farklı tezgahlarla toplumumuzda derin acılara sebep olmuşlardır. Tüm bu sıkıntıların arkasındaki karanlık perde bugün ortadan kalkmıştır. Bu anayasa değişikliği kimin özgürlükçü, kimin baskıcı olduğunu ortaya koymuştur" dedi.  

Ülkede özgürlükler ve demokrasi mücadelesi veren DP'nin bugün "hayır" grubunda yer alarak yanlışa düştüğünü ifade eden Kılıç, "Tarihsel misyonumuza ters olan bu tavır Sayın Cindoruk'un partimizi ne hale getirdiğinin göstergesidir. Merhum Adnan Menderes'i asanlarla aynı çizgide siyaset yapmam mümkün değildir. Genel seçimde kendi partisine oy vermeyenler, terör elebaşı ile aynı değirmene su taşıyanlar büyük gaflet içindedir. Bugün demokrasinin ve özgürlüğün, hakkın ve hukukun gerçek temsilcisinin Recep Tayyip Erdoğan olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Anayasa değişikliğine 'evet' demek ve ülkemin aydınlık yolculuğuna katkı vermek üzere siyasi yolculuğumda bir kavşak noktasına gelmiş bulunmaktayım. Ülkemizin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde büyük emekler vermiş demokrasi şehidi Adnan Menderes ve Turgut Özal siz rahat uyuyunuz. Bu demokrasi mücadelesinde bir yanlış yapıp kemiklerinizi sızlatmayacağız. Darbecilerin ekmeğine yağ sürmeyeceğiz. Ülkemiz ve milletimiz için gür sesimizle 'evet' diye haykıracağız" diye konuştu.  

Ortaköy Belediye Başkanı Ali Ergin ise, 12 Eylül darbesinin bir ürünü olan 1982 anayasasının hak ve özgürlükleri kısıtladığını, bürokraside ve yüksek yargıda belirli zümreye imtiyaz sağladığını belirterek, ayrıca 1982 Anayasası'nda darbecilerin korunması gibi mantık dışı bir maddeye yer verildiğini söyledi. Ergin, "Demokrat Parti'li bir belediye başkanı partimin neye ve niçin hayır dediğini anlamış değilim. Demokrat Parti'nin kendi misyonunu inkar ederek Cumhuriyet Halk Partisi'nin peşine takılmasını ise içime sindiremiyorum. Baskıcı, darbeci olmak CHP'ye yakışabilir ama bizim sağ duyulu kitlemize asla yakışmamaktadır. Seçimlerde hayır demek, demokrat olarak aslımızı inkar etmektir" dedi. İHA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler