YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cindoruk: Bir hayır gelmez
DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk anayasa değişikliğinden bir hayır gelmeyeceğini, bu değişikliğin sadece hükümeti şımartacağını söyledi.
Cindoruk: Bir hayır gelmez
16 Temmuz 2010 / 16:32 Güncelleme: 16 Temmuz 2010 / 16:39

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, arkadaşlarıyla görüşüp referandumda DP'nin tavrının ne olacağını kararlaştıracaklarını belirterek, ''Bu Anayasa değişikliğinden hayır gelmez'' dedi.

DP Genel İdare Kurulu (GİK), parti genel merkezinde Cindoruk başkanlığında toplandı. Toplantının açılışında konuşan Cindoruk, son günlerde terörle ilgili bir görüşme trafiği yaşandığını hatırlattı.

Terörün Türkiye'nin gündeminde 26 senedir yer aldığını belirten Cindoruk, ''Bugün, terör Hükümet ile kavga ediyor, terör mücadele ediyor, terör saldırıyor. Şu ana kadar hükümet bunları karşılayacak, göğüsleyecek bir girişimde bulunmuyor'' dedi.

Profesyonel ordu fikrinin terörle mücadele yıllarından bu yana hep gündemde olduğunu, yeni bir fikir olmadığını dile getiren Cindoruk, koruculuk sisteminin, özel harekat timlerinin, uzman çavuşluk biriminin bir çeşit profesyonellik olduğunu savundu.

DP olarak, terörle mücadele hakkındaki geçmiş deneyimleri ve elde edilen sonuçları paylaşmaya hazır olduklarını belirten Cindoruk, ''Terörle mücadele konusunda Hükümetin aldığı tedbirler, paylaşılabilir tedbirler oldukça desteğimiz sürecektir. Bu desteğimizi sürdürürken de bir proje hazırlığı içindeyiz. Terörle mücadelenin sadece askeri kesimle profesyonel ordu ile biteceğini sanmıyoruz'' diye konuştu.

''BU ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ, İKTİDARI ŞIMARTIR'

 Anayasa değişikliklerinin ''nitelikli çoğunluk'' ile yapılması gerektiğini ifade eden Cindoruk, uzlaşmanın referandum aşamasında değil, teklifin hazırlanması aşamasında aranması gerektiğini savundu.

Kendilerini, Anayasa teklifinin referanduma sunulması aşamasında, DP olarak bir tavır ortaya koymak zorunda hissettiklerini anlatan Cindoruk, ''Ortada hukuksal bir Anayasa değişikliği değil siyasal bir Anayasa değişikliği olduğu açıktır'' dedi.

Türkiye'deki bütün referandumlarda oy kullandığını, 1987 yılında yapılan referandumun da hazırlayıcısı olduğunu anlatan Cindoruk, şunları kaydetti:

''Anayasa değişikliklerinin nasıl yapılacağına dair geniş bilgim ve tecrübem var. Onlara dayanarak söylüyorum: bu Anayasa değişikliği demokratik değildir, bu Anayasa değişikliğinden hayır gelmez. Bu Anayasa değişikliği ancak ve ancak iktidarı şımartır ve iktidarlar bu şımarma sonucunda daha büyük yanlışlar yaparlar ve Cumhuriyet için bir tehlike oluştururlar. Bizim hem kendimiz, hem halkımız, hem de bu iktidarın yanlıştan dönmesi için sorumluluğumuz ve görevimiz vardır. Bu görevlerimizi ve sorumluluğumuzu dikkatle yerine getirmemiz gerek.''

Cindoruk, arkadaşlarıyla oturup, konuşup Anayasa referandumunda DP'nin tavrının ne olacağına dair bir karara varacaklarını söyledi.
AA

KELİN İLACI OLSA KENDİ BAŞINA SÜRERMİŞ !
 // BATUHAN
Köhnemiş demode ve deforme olmuş hatta kokuşmuş vatandaşı yemiş bitirmiş görüş ve düşüncelere Ak Partinin ve vatandaşlarımızın asla ihtiyacı yoktur değerli olan görüş ve düşünceleri kendileriyle kalmaya devam etsin zira faydalı olsa idi halk zamanında taktir ederdi....
16 Temmuz 2010 18:45
ergenekona kim bakacak?
 // ibrahim çelikoğlu
Cindoruk böyle şeylerle kafasını yormasın.("Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.")Millet işine baksın,Cindoruk ta Ergenekon'a baksın....
16 Temmuz 2010 17:03
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler