YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cindoruk 16 Mayıs'ta hangi partiden aday olacak
16 Mayıs'ta yapılacak Demokrat Parti olağanüstü kongresinde başkan adayı olacak
Cindoruk 16 Mayıs'ta hangi partiden aday olacak
05 Mayıs 2009 / 18:08 Güncelleme: 05 Mayıs 2009 / 00:00

Hüsamettin Cindoruk, Demokrat Parti’nin 16 Mayıs’ta yapılacak olağanüstü kongresinde DP Genel başkanlığına aday oluyor.


Eski Doğru Yol Partisi ve Demokrat Türkiye Partisi Genel Başkanlarından Hüsamettin Cindoruk'un, yarın düzenleyeceği basın toplantısı ile Demokrat Partinin (DP) olağanüstü kongresinde genel başkan adaylığını açıklaması bekleniyor.


Cindoruk, Demokrat Parti Genel Merkezi'nde yarın bir basın toplantısı düzenleyecek. Cindoruk'un, 16 Mayıs Cumartesi günü yapılacak olağanüstü kongrede aday olacağını duyurması bekleniyor.HÜSAMETTİN CİNDORUK KİMDİR?


Siyasi hayatına Demokrat Parti gençlik kollarında başlayan Cindoruk 1958 yılında "ispat hakkı" tartışmaları sırasında DP’den ayrılarak Hürriyet Partisi kurucuları arasında yer aldı. 27 Mayıs Darbesinden sonra 1960 yılında İstanbul Barosu yönetim kurulunun yasaklamasına rağmen Yassıada duruşmalarında Burhan Apaydın ve Orhan Apaydın ile birlikte Adnan Menderes ve DP yöneticilerini savunan Cindoruk 1960’dan sonra siyasi hayatını Adalet Partisi, Demokrat Parti, Büyük Türkiye Partisi ve DYP’de il başkanlığı, kuruculuk, Genel İdare Kurulu üyeliği görevleri ile sürdürdü. 14 Mayıs 1985 tarihinde Büyük Kongre’de DYP Genel Başkanlığı’na seçilen Cindoruk bu görevini siyasi yasağı sona eren Süleyman Demirel’e bıraktıktan sonra Kasım 1991-1 Ekim 1005 tarihleri arasında TBMM Başkanlığı görevini yürüttü.


17 Nisan 1993 günü Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatı üzerine 17 Nisan 1993 - 16 Mayıs 1993 tarihleri arasında vekaleten T.C. Cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi. Demirel cumhurbaşkanı seçilince boşalan DYP Genel başkanlığı için aday oldu ancak seçilemedi. 28 Şubat sürecinde ‘postmodern darbe’yi savunan ve bir grup arkadaşıyla DYP’den ayrılarak Demokrat Türkiye Partisi’ni kuran Cindoruk, 28 Şubat’ın ardından kurulan Mesut Yılmaz başbakanlığındaki koalisyona katıldı ancak kendisi görev almadı. 1999 seçimlerinde partisi meclis dışında kalan Cindoruk DTP Genel Başkanlığı’ndan istifa etti.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler