YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çıldır için CHP Genel Merkezi önünde tören düzenle
Çıldır için CHP Genel Merkezi önünde tören düzenle
Çıldır için CHP Genel Merkezi önünde tören düzenle
06 Haziran 2008 / 18:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP'nin Şanlıurfa'daki etkinlikleri öncesinde konvoyda meydana gelen kazada hayatını kaybeden Gençlik Kolları Genel Sekreteri Ersin Çıldır toprağa verildi.


Şanlıurfa'da havaalanından kent merkezine giderken parti otobüsünün üzerinde bulunduğu sırada köprüye çarparak hayatını kaybeden Çıldır için CHP Genel Merkezi önünde tören düzenlendi.


Törene, Çıldır'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Sekreter Önder Sav, genel merkez yöneticileri, milletvekilleri, partililer ve gençlik kolları üyeleri katıldı.


Çıldır'ın altı oklu CHP bayrağına sarılı tabutunun önüne kazanın hemen öncesinde otobüsün üzerinde çekilmiş olan fotoğrafı konuldu.


CHP Gençlik Kolları Başkanı Fatih Pala, törende yaptığı konuşmada Ersin Çıldır'ın 1979 yılında Kars'ta dünyaya geldiğini ve 2000 yılından bu yana gençlik kollarında değişik kademelerde görev yaptığını söyledi.


Pala, ''Ersin kardeşimin bizden bekledikleri, beraber yapmayı düşündüğümüz şeyler vardı. Onları yarım bırakmayacağız. Nur içinde yatsın, huzurla uyusun'' dedi.


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da konuşması öncesinde törene katılanları Çıldır için saygı duruşuna davet etti.


''Genç bir yaşam dramatik bir şekilde sona erdi'' diyen Baykal, Ersin Çıldır'ın kısa yaşamını partisine ve ülkesine adadığını söyledi. Konuşması sırasında duygulandığı gözlenen Baykal, şunları söyledi:


''Daha 30 yıl bile olmayan yaşamının her günü, ülkesi, halkı için adanmıştı. Evlenmedi, bir yuva kurmadı, bol kazançlı bir iş peşinde koşmadı. Ülkesinin insanlarının yüzünün gülmesi için üzerine düştüğüne inandığı görevi, yaşamını ortaya koyarak gerçekleştirmeye çalıştı. Bir Anadolu gencini, Doğu Anadolu gencini, yaşamının her anını ülkesine, halkına, onların mutluluğuna adamış bir genç insanı uğurluyoruz.''


Baykal, Ersin Çıldır'ın yaşamı boyunca ülkesinin insanlarının başı dik, şerefli, onurlu yaşaması için, insanın en yüksek değer olduğunu herkesin anlamasını sağlamak için büyük bir mücadele verdiğini ifade ederek, ''Mücadelesinin en olumlu sonuçlarını görmeyi çok hak etmişti. Ama mücadelesinin bu noktasında kendisini uğurlamak durumundayız. Uğurlamaya gelen insanların çoğu onu tanımazlar bile ama o içimizden birisiydi'' dedi.


Ersin Çıldır'ın artık hayatını verdiği partisinin kimliğinin bir parçası olduğunu vurgulayan Baykal, ''O, partisinin ilkeleri için mücadele ederken canını vermiş bir parti şehidi olarak CHP evreninin, dünyasının, manevi kimliğinin ayrılmaz bir parçasıdır'' diye konuştu.


Ersin Çıldır'ın ideallerini gerçekleştirmeyi en önemli görev olarak gördüğünü kaydeden Baykal, O'nu kaybetmenin acısını yüreklerinde hissettiklerini söyledi.


Baykal, ''Daha nice Ersin Çıldır'lar bu mücadeleyi sürdüreceklerdir. Gençlerimiz Ersin Çıldır'ın davasına layık olmak için mücadelelerini daha bir inançla sürdüreceklerdir. Acımızı yüreğimize gömeceğiz, mücadelemizi kararlılıkla, inançla sürdüreceğiz'' dedi.


Baykal, Ersin Çıldır'ın ''parti, dava şehidi'' olduğunu yineleyerek, ''Üstelik bir kavganın, çatışmanın sonucunda değil, partisinin ilkelerinin başarısı için mücadele verirken canını kaybetmiştir. Kendimizi Ersin Çıldır'a karşı sorumlu hissediyoruz. Hep beraber onun davasını başarıya götürmek için çalışacağız'' diyerek konuşmasını tamamladı.


Çıldır'ın cenazesi alkışlar eşliğinde ve karanfiller atılarak CHP Genel Merkezi'nden uğurlandı.


Karşıyaka Mezarlığı içinde bulunan camide ikindi namazının ardından kılınan cenaze namazına, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP yöneticilerinin yanı sıra DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve bazı parti yöneticileri de katıldı.


Çıldır daha sonra Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler