YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çıkan olaylar, dışarıdan alınan talimatların bir sonucudur.."
"Çıkan olaylar, dışarıdan alınan talimatların bir sonucudur.."
27 Ekim 2014 00:47
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Çıkan olaylar, dışarıdan alınan talimatların bir sonucudur. Çok net bir şekilde söylüyorum, 2023'te Türkiye'nin geleceği olan hedeften rahatsız olanlar Türkiye'de maşalarını ve taşeronlarını kullandıkları senaryolardır"

Bakan Müezzinoğlu, partisinin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, şu anda büyüklü küçüklü 216 devlet hastanesi inşaatının sürdüğünü, 32 bin yatak kapasitesi olan 216 hastane yaptıklarını söyledi.

Gezi Parkı, 17 Aralık ve son olayların ülke insanı kullanılarak ülkenin kalkınmasından rahatsızlık duyan yabancıların tuzağı olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Çıkan olaylar, dışarıdan alınan talimatların bir sonucudur. Çok net bir şekilde söylüyorum, 2023'te Türkiye'nin geleceği olan hedeften rahatsız olanlar Türkiye'de maşalarını ve taşeronlarını kullandıkları senaryolardır. Ama başaramayacaklar. Bunları sağduyu, vicdan ve samimiyetle aşacağız" diye konuştu.

IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) saldırıları bahane edilerek, kaos çıkarılmaya çalışıldığına dikkati çeken Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Kobani, bunun bir bahanesi. Kendi ayıplıklarını, zafiyetlerini ve korkaklıklarının kılıfını uydurabilmek, gerekçesini bulabilmek için ağlayacak hallerini ihanetle telafi edecek bir tarzı benimsediler. Ama millet okuyor fotoğrafı. Biz, hiç mazluma ve mağdura haksızlık yapılmasından yana değiliz. Millete zulüm eden nerede olursa olsun, insana zulüm edenlerin yanında olamayız ve onlar bizim gözümüzde teröristtir. IŞİD de PKK da olsa teröristtir. Dolayısıyla insan katleden, insanın hak ve hukukuna zulmeden ve Yüksekova'da sivil 3 askeri şehit eden teröristtir. İnsanlık suçu işlemiştir. Bedelini en ağır şekilde ödemelidir ve ödeyecektir. Bizim komşuluk ve kardeşlik ilişkimizi, hedefe giden yolu da bozmasına müsaade etmeyeceğiz."

Türkiye'ye son 3,5 yılda 1,5 milyon insan geldiğini ifade eden Müezzinoğlu, Suriye ve Irak'tan bir gecede 20 bin insanın geldiğini bildirdi.

Gelenlerin tedavi, aş, barınma ve güvenliklerinin sağlandığını dile getiren Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Diğer taraftan 'Yezidilerle ilgilenmiyorsunuz' dediler. HDP'li belediyeler de zannediyorlar ki çok kolay, 'Yezidilere biz bakacağız' dediler. 3 gün sonra 'Hükümet Yezidilere bakmıyor' dediler. Kardeşim, hani siz bakacaktınız? Lafla peynir gemisi yürümez. Arkadaşlar, bunu üstlenmek yürek ister. Zorda, darda olanı var, 3 öğün yemeği var. Bunu, büyük milletler ve devletler yapar. Büyük devlet de büyük millet de biziz. İnşallah salı günü İtalya'da Avrupa Birliği ülkelerinin sağlık bakanlarıyla toplantıda bunları çok açık ve net söyleyeceğim. Türkiye'nin mültecilere harcadığı para 4 milyar 500 milyon dolar. Dünyanın verdiği yardım 200 milyon dolar. Vermeseler daha iyi olacaktı."

Bakan Müezzinoğlu, bölge farkı gözetmeksizin insana hizmet eden anlayışın mensupları olduklarını aktararak, "Yoksa biz yarın hesap veremeyiz, bugün millete sandıkta hesap veriyoruz. Ama esas bir hesabımızı da yarın huzuru mahşerde vereceğiz. O nedenle biz vicdanımızın esiri olmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Müezzinoğlu'nun konuşmasından sonra toplantı basına kapalı devam etti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler