YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek'ten AB'ye 'Kırmızı ışıklı' sitem
Çiçek'ten AB'ye 'Kırmızı ışıklı' sitem
16 Mayıs 2013 11:11
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile görüşmesinde, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde önüne çıkarılan engelleri birkez daha hatırlatarak, tepkisini dile getirdi.

Brüksel temasları çerçevesinde Schulz ile bir araya gelen Çiçek, görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Çiçek, "Bugünkü görüşmelerimiz Türkiye-AB ilişkileri konularıyla ilgilidir. Ankara Anlaşması'nın üzerinden 50 sene geçmiş oluyor. Konuştuğumuz konuların önemli bir kısmının 50 yıllık geçmişi var. Biz bu 50 yıl içerisinde AB üyeliği noktasında söyleyeceklerimizi söyledik. Aslında konuşulacak çok fazla teferruata, zamana gerek yok. Bizim taleplerimiz belli, AB'nin bize bakışı belli" dedi.

"AB'den net tavır bekliyoruz"

"Biz Avrupa Birliği'nden daha net tavır bekliyoruz. Kendisine de ifade ettim, biraz karikatürize bir durum olarak, Türkiye-AB ilişkileri kırmızı ışıkta biz mazot yakıyoruz, benzin yakıyoruz, motor çalışıyor, araba çalışıyor ama mesafe alamıyoruz. Türkiye'nin artık mesafe alması lazım. Bizden seneler sonra müracat eden ülkeler bize göre kriterleri bile tam olarak yerine getirmediği halde AB'nin üyesidir. Türkiye'nin bir 50 yıl daha bekletilmesi doğru değildir" şeklinde konuştu.

"KKTC'nin Avrupa Parlamentosu'nda temsil edilmesi gerekiyor"

Çiçek konuşmasına şöyle devam etti:

"Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Avrupa Parlamentosu'nda temsil edilmesi gerekiyor. Çünkü Avrupa Konseyi'nde temsil ediliyor. İki Avrupa kurumunda iki farklı bir tutum çok adil de değil, hoş da değil. Vize konusu bizim çok önem verdiğimiz bir konudur. Çünkü Gümrük Birliği'ne tam üye, AB ile müzakere yapıyor, bu statüde olmayan başka ülkelere tanınan kolaylığın sudan bahanelerle önümüze çıkarılması ve engellenmesi bu da çok hakkaniyete uygun bir durum değil. Dolayısıyla kısa süre içerisinde geçmişte bu konular çok uzun konuşulduğu için bir defa daha kayıtlara geçmesi açısından bunları burada konuşmuş olduk."

Schulz: "Çok canlı ve verimli bir görüşme oldu"

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise, "İlk karşılaşmamız, görüşmemiz değil. Artık kaçıncı görüşme bilmiyorum bile. Ama çok canlı, çok verimli bir görüşme oldu. Karşılıklı nezaket ve açıklık çerçevesinde görüşlerimizi paylaştık. Sayın Çiçek, Türk devletinin Avrupa'ya tam üyeliği konusundaki görüşlerini gayet açık bir şekilde bize anlattı. İlk başvurunun 50'nci yılının olduğunu bize hatırlattı. Bu 50 yılda tabi çok değişiklikler yaşandı. Sanıyorum AB ile Türkiye arasındaik süreçlerin sonuna da gelinmiş değil. Bu temel konuların yanı sıra iki başka konuya da değindik, bunlar AB'nin Türkiye'ye yönelik vize politikası ve Avrupa Parlamentosu'nda Kıbrıs'ın Kuzey bölümündekilerin temsili konusu. Ayrıca TBMM ile Avrupa Parlamentosu ile ilişkilerin nasıl yapılandırılacağı konusunu görüştük" ifadelerini kullandı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler