YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek: Kritik eşiğe geldik
Çiçek: Kritik eşiğe geldik
29 Aralık 2012 19:32
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Yeni anayasa çalışmalarında kritik eşiğe geldik, bu eşiği atlamamız lazım" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM TV'de Meclis gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çiçek, yeni anayasa çalışmasında kritik bir eşiğe gelindiğini ve bu eşiği atlamaları gerektiğini belirterek, ''Sayın genel başkanlardan randevu isteyişimin nedeni, süreci noktalamak yerine, virgül koyup yoğun çabayla, tempoyla, daha verimli çalışma yöntemiyle işi olabildiğince makul sürede  noktalamak istiyoruz. Şu ana kadar verilen destek benim için memnuniyet vericidir'' dedi.

Siyaset umut işi değil

Yeni anayasa yapılamamasının doğuracağı sonuçları düşünmek bile istemediğini ifade eden Çiçek, ''Arap Baharı'nı yaşayan ülkeler bile anayasalarını yapmaya başladı. 1876'dan beri parlamento tecrübesi olan bir ülkenin kendi anayasasını yapamamanın eksikliğini hiçbirimiz duymamalıyız. Biz bunu muhakkak yapmak durumundayız. Aksi takdirde Türkiye için hoş bir görüntü olmaz'' diye konuştu.

Adnan Menderes hakkındaki başvuru

Eski başbakanlardan Adnan Menderes hakkındaki başvuruya da değinen Çiçek, başvurunun iadeiitibarla ilgili olmadığını kaydetti.

Çiçek, Menderes ve arkadaşlarının iadeiitibarlarının mezarlarının taşınmasıyla ilgili yasada düzenlendiğini anımsattı. Yassıada'nın özel bir mahkeme olduğuna dikkati çeken Çiçek, ''Başvuruda, 'Verilen karar kanunsuz, hukuksuz, temelsiz. Bunları yok sayın' deniliyor'' dedi. Çiçek, başvuruyla ilgili mütalaaların hazırlandığını ve başvurunun Dilekçe Komisyonu'nda incelendiğini söyledi.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler