YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek: 1982 Anayasası dengesi bozuk bir anayasadır
Cemil Çiçek yeni anayasanın acilen gerekliliğini savunarak, "Yürürlükte olan anayasa, Cumhurbaşkanını halk seçtikten sonra kavgaya teşne bir anayasadır. Baba oğulu getirseniz dahi sıkıntılar çıkar. Bu anayasa dengesi bozuk bir anayasa" şeklinde konuştu
Çiçek: 1982 Anayasası dengesi bozuk bir anayasadır
27 Nisan 2016 / 08:40 Güncelleme: 27 Nisan 2016 / 09:09

Kanal A'da yayınlanan Fatin Dağıstanlı'nın sunduğu 'Türkiye'nin Seçimi' programına katılan 24. Dönem TBMM Başkanı ve AK Parti Milletvekili Cemil Çiçek gündeme dair Türkiye siyaseti ve son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Siyasi hesap yapanlar üniversite öğrencilerini kullanıyor

Çiçek, günümüzde siyasi hesaplar yapanlar üniversite öğrencilerinin hedef alıp kullandıklarını dile getirerek, "Türkiye 12 Mart, 12 Eylül, Soğuk Savaş ve birçok zor dönemden geçti. O dönemde Türkiye'nin o görüntüsünden memnun olmayan herkes, 'bu ülke düzlüğe nasıl çıkar, Türkiye beklenen felaketleri nasıl önler' gibi arayış içine girmiştir. 

Günümüzde ise Türkiye üzerinden hesap yapanların hedef kitlesi üniversite öğrencileridir. İnsanların farklı düşünceleri olabilir ama katiyen bu farklılıklar kavgaya dönüşmemelidir. Çok istismar eden gruplar çıktı. Türkiye bu anlamda, yasadışı unsur ve örgütlerin cirit attığı bir ülke. Gençlerin idealizm, iyi niyet ve vatanseverliğini kullanmak istiyorlar. Çok dikkat edilmelidir" şeklinde konuştu.

"İdeolojik körlük siyasetçinin en büyük zaafıdır"

Çiçek, siyasette ideolojik bakışın olmaması gerektiğini, "Olaylara ideolojik bakmak siyasette asla itibar edilmemesi gereken bir husus. Eğer siyaset adamı olarak ideolojik gözlük ile bakmaya çalışırsanız gerçekleri ıskalarsanız, aranıza sis perdesi girer ve ön yargılı olursunuz. 

Gerçeği tüm ayrıntılarıyla göremediğiniz için yanlış kararlar verebilirsiniz. Bu yüzden ideolojik körlük siyasetçinin en büyük zaafı olur. Siyasetçinin olabildiğince gerçekçi olması lazım" sözleriyle ifade etti. 

"Siyasette kalite günümüzün en büyük problemi"

Çelik, günümüzün en büyük problemi olarak siyasette kaliteyi göstererek, "Siyasette kalite, günümüzün en büyük problemi. Gerçekleri kabul ederek siyaset yapmak doğrudur. Gerçeği göz ardı ederseniz, tercihi yanlış yapar, fırsatları kaçırırsınız ya da ülkeyi başka sıkıntılara sokarsınız. Bir ideolojiye bağlı olarak olayları yorumlamanın sonucu kutuplaşmaya, kamplaşmaya neden olur ve siyaset için hiç iyi durumlar ortaya çıkmaz" dedi.

Mevcut anayasayla baba oğulu getirseniz dahi sıkıntılar yaşanır

Yürürlükte olan anayasanın büyük eksikleri olduğunu ve derhal değişmesi gerektiğini vurgulayan Çiçek, "Yürürlükte olan anayasa, Cumhurbaşkanını halk seçtikten sonra kavgaya teşne bir anayasadır. Baba oğulu getirseniz dahi sıkıntılar çıkar. Bu anayasa dengesi bozuk bir anayasa. 
Süratle Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayacak sağlıklı bir yeni anayasa gerekiyor. 

Ortalığı karıştırmak isteyenler bugünlerde cumhurbaşkanı ve başbakan arasında görüş ayrılığı mı var? Acaba bunun üzerinden fitne çıkarabilir miyiz? gibi düşüncelere kapılıyorlar. 
Ak Parti Türkiye siyaseti açısından önemli bir parti. Ama baba mirası taşır gibi bu partiyi, ne kazanan ne de kazandıran harcasın. Herkes dikkat etmelidir" şeklinde konuştu.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Allah sana sağlık versin bakanım
 // muammer bekaroğlu
Sayın Çiçek 1988 li yıllarda Türki-iş ile kamu sözleşmelerin sonundaki toplantı beraberdik,ogün neysen bugünde osun sayın başkanım seni kanal A proğramında nefes almadan 2 saat izledim ve allah seningibi,Cum,gibi d.oğlu gibi ve daha birçoklarını başımızdan eksik etmesin,size uzun ömürler versin,akşam bir devlet adamı izledim siz herzaman buülkeye yazımsınız,allah sizin gibileri korusun...
27 Nisan 2016 Çarşamba 14:13
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler