YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'yi konuşurken dikkat edin!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a yüklendi. Tekin, “Başarısızlıklarını örtmek için CHP’yi kalkan olarak kullanmak istiyorlar” dedi.
CHP'yi konuşurken dikkat edin!
01 Ekim 2010 / 15:12 Güncelleme: 01 Ekim 2010 / 15:13

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın “Toplumsal sorunların kaynağında CHP var” sözlerine ilk tepki CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’den geldi.

Tekin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın sözlerinin “niyet beyanı” olarak yorumlanması gerektiğini söyledi. Atalay’ın sorunların kaynağı olarak CHP’yi göstermesinin “başarısızlıkları”nı örtme gayreti olduğunu belirten Tekin, “Partimiz en son 33 yıl önce iktidar oldu. O günden bu yana Türkiye’yi ağırlıklı olarak Atalay zihniyetindeki isimler yönetti” dedi.

AKP’nin son sekiz yıldır tek başına iktidar olduğunu da hatırlatan Tekin, “Atalay’ın dediği doğruysa, sorunlar geçmişten bugüne gelmişse, demek ki; AKP hiçbir şey yapmamış, tek bir sorun bile çözememiş” ifadesini kullandı.

‘AKP GERÇEKLERİ SAKLAMA PEŞİNDE’

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın CHP üzerinden Cumhuriyet değerleriyle hesaplaşmaya çalıştığını da belirten Gürsel Tekin şöyle konuştu: “Sayın Atalay, CHP’nin uyguladığı politikaların toplumsal sorunların temeli olduğunu iddia ediyor. Ancak bu iddiasını temellendiremiyor. Çünkü; söyledikleri gerçek değil. Bu yüzden, boş sözlerle kendi başarısızlıklarını örtmeye çalışıyor. CHP hangi toplumsal sorunun kaynağıdır? Tek bir örnek verebilir mi? Türkiye, CHP iktidarında mı daha huzurluydu, yoksa AKP iktidarında mı?”

‘AYRIŞTIRMAK DEMOKRASİ DEĞİLDİR’

Hükümet ve Atalay’ın “toplumu ayrıştırma ve bölme”yi “demokrasi” olarak yansıtmaya çalıştığını da belirten CHP’li Tekin, “Bunların örneklerini her gün görüyoruz. Ayrıştırmak demokrasi değildir. Ayrıştırmak toplumu güçsüz düşürmek ve iktidar karşısında örgütsüzleştirmektir” dedi.

Hükümet temsilcilerinin CHP’ye hiçbir koşulda demokrasi dersi veremeyeceğini de belirten Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Adı yolsuzluk, yoksulluk ve yağmayla anılan bir partinin temsilcileri, CHP hakkında konuşurken daha dikkatli olmalıdır. Cumhuriyet’in değerleriyle açıktan hesaplaşamayanların, bizim üzerimizden Cumhuriyet’e saldırmasına izin vermeyiz.”

VALİLERİN CESARET KAYNAĞI

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın sözlerinin bir süredir CHP’ye yönelik siyasi değerlendirmelerde bulunan valilerin “ilham kaynağı”nı açığa çıkardığını da belirten Tekin, “Demek ki; valilerin o ipe sapa gelmez sözde siyasi analizlerinin kaynağı İçişleri Bakanlığı’ymış. Atalay hepsini veciz düşünceleriyle etkiliyormuş. Pervasızlıklarının ve cesaretlerinin kaynağı da Atalay’mış” yorumunu yaptı. AKP’nin valileri il başkanları gibi kullandığını da belirten Tekin, “Valiler, ideolojik gıdalarını Atalay’dan, cesareti ise Başbakan Erdoğan’dan alıyorlarmış. Dünkü sözler bunu da ortaya koydu” dedi.

'BOŞ HAYALLER PEŞİNDELER'

Hükümetin “CHP’siz bir Türkiye’’ düşlediğini de söyleyen Gürsel Tekin, “Amaçları tek partili bir düzen kurmak. CHP’ye tahammül edemiyorlar. CHP’yi önlerindeki tek engel olarak görüyorlar” ifadesini kullandı. Bir süredir devam eden “askerlikteki düzenlemeler’’ konusuna da değinen Tekin, AKP’nin uzun süredir toplumu “tek tip” haline getirmeye çalışmasına rağmen, ‘’askerlik” konusunda aynı çizgiyi sürdürmediğini kaydetti. AKP’nin iktidar olduğu günden bu yana, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “personel alımı”ndaki işleyişin bozulduğunu belirten Tekin, “Tek tip işadamı, tek tip medya, tek tip toplum istiyorlar, ancak tek tip askerlik istemiyorlar” dedi.

‘ASKERLİK EN KISA SÜREYE İNDİRİLMELİ’

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in “askerlik düzenlemesi” hakkında konuşurken, “eşitliğe aykırı bir düşünce ortaya koyduğu”nu da belirten CHP’li Tekin, “AKP hayatın hiçbir alanında eşitliğe inanmıyor. Okuyanla okumayan bir olur mu?” diyor. Eğer birileri okuyamıyorsa, bu bireylerin değil, hükümetlerin sorunudur. Sayın Çelik bunu bilmiyor olamaz” sözlerini sarf etti.

Askerlik hizmeti süresince yurttaşlar arasında “okumuş – okumamış” ayrımı yapmanın doğru olmadığını da belirten Tekin, “Askerlik hizmetinin herkes için kısa, makul ve kabul edilebilir bir süreye indirilmesi ve tek tip hale getirilmesi toplumsal kaynaşmayı hızlandırır” yorumunu yaptı. CHP’li Tekin, “En kısa süreye indirilmiş tek tip askerlik, gençlerin sosyal yaşama çabuk atılmasını ve sosyal yaşamdaki başarılarının artmasını da sağlar” dedi. (Vatan)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler