YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'yi kızdıracak açıklama
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in açıklamaları CHP'yi kızdıracak.
CHP'yi kızdıracak açıklama
20 Mayıs 2012 / 17:14 Güncelleme: 20 Mayıs 2012 / 17:16

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, ''Türkiye'de 2002 ile 2012 yılları arasında çok büyük fark var. Vicdan sahibi herkes farklılığı çok rahatlıkla görür'' dedi.

AK Parti Muş İl Başkanlığı'nın 4. Olağan Kongresi'nin düzenlendiği Hayal Düğün Salonu'nda partililere hitap eden Bakan Şahin, Türk milletinin her yerde vatanına bağlı, hayatı paylaşmadan yana bir kültüre sahip olduğunu söyledi.

Bakan Şahin, şöyle konuştu:

''Türk milleti 21. yüzyılda bu anlayışını çok daha farklı bir şekilde ortaya koydu. Türkiye'de 2002 ile 2012 yılları arasında çok büyük fark yaşandı. Vicdan sahibi herkes farklılığı çok rahatlıkla görür. Görmek istemeyen olabilir. Ama bunlar bazen görmek istemedikleri yolun üzerinde yürürler, uçağa binerler, bazen fark edemeyebilirler, barajı görürler kendilerini rüyada zannedeler. Bazı yanılgılar olabilir. Ne olursa olsun, önemli olan büyük milletimizin ne gördüğüdür. Sizler gerçekleri görüyorsunuz, çocuklar, kadınlar, dağdaki çoban gerçekleri görüyor. Sağlık hizmetlerini görmek için hasta olmaya gerek yok. Gözünü kapatanlar sadece dünyayı kendileri için karartırlar. Muş insanının gözü açık, gönlü açık, her şeyin farkında ve o farkındalıkla yola devam ediyor.''

Türkiye'nin, birliği, kardeşliği yakalamış bir ülke olduğunu belirten Bakan Şahin, AK Parti bayrağının Türkiye'ye hizmet bayrağı olduğunu ifade etti.

Şahin, şunları kaydetti:

''Bakın burada bir Türk Bayrağı var. Bu bayrak hizmet bekleyen, saygı ilgi bekleyen bir bayrak. Ona, onun gölgesinde hizmet edecek başka bayraklara ihtiyaç var. İşte bu bayrağın yanında Türkiye'ye hizmet bayrağı vardır. Mavi renk olan var, beyaz renk olan var, sarı renk olan var ve hepsinin ortasında 7 tane hizmet ışığı var. O yedinin anlamı yediveren gülü değil, yedi bölgedir. AK Parti'nin bayrağı, Türkiye'ye hizmet bayrağıdır. Türkiye'ye hizmet adresidir, Türkiye sevdasıdır. Herkes bunun farkında. Muş'ta da, Trabzon'da da, Hakkari'de de herkes bunun farkında. Onun için 12 Haziran 2011 yılında yüzde 50 insanımız 'Bu hizmet bayrağının altındayım' dedi. Çünkü o bu hizmet bayrağı al bayrağa hizmet ediyor, onun için herkes o hizmet bayrağına tercihini yapıyor. Durmak yok, hizmet bayrağının altında yola devam. Her şey Türkiye için, her şey insan için. Ayrı yok, gayrı yok.''


-''Türkiye'nin her tarafında vatandaşlarımız aynı''


Geçtiğimiz yıl Hakkari'nin Çukurca kırsalında öldürülen ve Muş'taki taziyesinde Türk Bayrağı asılan PKK'lı Sezer Aslan'ın ailesini örnek gösteren Bakan Şahin, şöyle konuştu:

''Güvenlik güçlerimiz kandırılmış, kaçırılmış fakir halk çocuklarından oluşan terör militanlarını sağ yakalamak için gayret göstermektedirler. Muş'umuzda geçmiş tarihte yaşadınız. Bazen öyle oluyor ki silah, namlu doğrulmuş, elde patlıyor. Yapılacak başka bir şey kalmadığı durumlarda, güvenlik güçleri karşı ateş etmekten başka bir çözüm bulamıyor. 19 Ekim 2011 tarihinde Kazan Vadisi'nde meydana gelen hain saldırıda 24 Mehmetçiğimiz şehit düştü. Devam eden arazi tarama çalışmalarda yine terör örgütü militanlarıyla karşılaşıldı. Hayatını kaybeden, etkisizleştirilen, terör örgütünün kandırmış olduğu fakir halk çocuklarından birisi Muş'un Korkut ilçesindendi. Adı Sezer Aslan'dı. Okumak için Hakkari Anadolu Öğretmen Lisesi'ne gitmişti. Babası, onu okuması için Hakkari'ye göndermişti. Ama ne yazık ki kandırılan fakir halk çocuklarının üzerinden yürütülen bu hain tezgahta Sezer Aslan da yerini almıştı. Ya korkutulmuştu ya da kandırılmıştı. Ben isteyerek gittiğini asla düşünmüyorum. Zira, Kazan Vadisi'nde etkisizleştirilen terör örgütü mensubu Aslan, Muş'un evladıydı. Babası Mehmet Aslan, amcası Halil Aslan cenazeyi defnederken köy mezarlığına bu al bayrağı astılar, taziyelerini al bayrak altında kabul ettiler ve 'Biz çocuğumuzu okumaya gönderdik' dediler. 'Korkut'ta, Muş'ta, İçboğaz Köyü'nde terör örgütüne yer yoktur' dediler. Bu konuşmayı köy muhtarı Mahmut Arat da yaptı. O terör örgütünün şehirli militanları, diplomalı militanları, o köye gitmek istediler, onlar da cevaplarını aldılar. Köylüler onlara 'edi bese' (artık yeter) dediler. Bizim diğer insanlarımız bu İçboğaz köyündeki vatandaşlarımızdan farklı mı  Türkiye'nin her tarafında vatandaşlarımız aynı.''

PKK'lıların yaş ortalamasının 35 olduğunu belirten Bakan Şahin, Türkiye'de ise yaş ortalamasının kadınlarda 76, erkeklerde 74 olduğunu söyledi.

Şahin, ''Mecliste sormuştum ve buradan da tekrar soruyorum. Ey terör örgütü ve onun sempatizanları, 25 kuruşluk bir dikili ağacın var mı  Kandan, gözyaşından, ölümden, ırzına geçilen kadından, bombayla öldürülen kadın militandan, acıdan başka neyin var. Dağdaki militanların ortalama yaş ömrü 35'tir. 36'ya giremiyorlar. Türkiye'de ortalama yaş kadınlar için 76, erkekler için 74'tür. Kadınların ortalama yaşı Türkiye'de 76, kandırılmış kızlarımızın dağdaki ortalama yaşı hiçbir zaman 36'yı geçmiyor'' diye konuştu.


-''Bizim gençlik kolumuz, ana muhalefetten fazla''


AK Parti'nin üye sayısını anlatan Bakan Şahin, gençlik kollarındaki üye sayısının ana muhalefetin üye sayısından fazla olduğunu belirtti.

Bakan Şahin, şöyle konuştu:

''AK Parti rengine cinsiyetine bakmadan, yüce Allah'ın yarattığı insan için hizmete başlayan bir harekettir. 6,5 milyon kayıtlı üye, 22,5 milyon seçmene sahip bir hizmet partisiyiz. Ana muhalefet partisi henüz daha 1 milyon üye sayısını aşma başarısını gösteremedi. Bizim gençlik kolumuz, ana muhalefetten daha fazla üyeye sahip. Kadın kollarımız iki kat daha fazla üyeye sahip. Onun için değerlendirme yaparken 6 defa düşünmeleri lazım. Düşünmeden konuşuyorlar ama bir şey olmuyor. Bazen acemilikleri, yetersizlikleri ortaya çıkıyor. Onu da aziz milletimiz fark ediyor. Biz de, keşke bu ülkede AK Parti gibi bir başka güçlü parti olsa, daha iyi çalışsak diyoruz. Fakat yok. Kapasiteleri, yetersizlikleri ortada. Muhalefet proje üretememe gibi bir eksikliği yaşıyor. Sadece umudunu AK Parti'ye bağlamış. AK Parti aldı başını gidiyor. Milletle beraber dünyaya meydan okuyor, Türkiye'yi kalkındırıyor, Türkiye'nin dünyadaki imajını yükseltiyor. Ana muhalefet 'şu AK Parti ara sıra bir yanlış yapsa da biz de o yanlışlardan bir şey kapsak' diyor. AK Parti'nin yanlışlarına kendini bağlamış bir muhalefetle Türkiye'nin siyasetini yürütmeye gayret ediyoruz.''

Bakan Şahin kongrede yaptığı konuşmanın ardından, İl Jandarma Komutanlığı'na geçti. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler