YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'yi dünyaya şikayet edecek
CHP'yi dünyaya şikayet edecek
12 Nisan 2010 13:00
AK Parti Ankara vekili Haluk Özdalga, ''CHP'nin Yıkıcı Siyasetinin Bir Fotoğrafı'' adını verdiği bir çalışma hazırladı. Özdalga, hazırladığı çalışmanın Türkçe ve İngilizce metinlerini gazetecilere dağıttı.

AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, CHP'nin ''demokratik açılım'', ''yargı ve Anayasa reformu'' ile ''Ergenekon süreci, Balyoz ve Kafes eylem planlarına'' ilişkin tutumu nedeniyle CHP'yi dünyaya şikayet edeceğini söyledi.

Özdalga, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ''CHP'nin, Türkiye'deki demokrasiyi vesayet altında tutan sacayağının siyasi bacağını oluşturduğunu'' iddia etti.

CHP'nin, ''askerlerin siyasete karışmasına son vermeye dönük her adıma direndiğini'' savunan Özdalga, ''Anayasal düzeni değiştirmeye dönük yasadışı eylemlere karışanların yargı önünde hesap vermesine karşı çıkmakta ve onların avukatlığını yapmaktadır'' dedi.

Özdalga, bu partinin, yüksek yargının askeri rejim anayasasından kaynaklanan imtiyazlarının değiştirilmesine sert bir şekilde muhalefet ettiğini savunarak, şunları söyledi:

''Demokratik açılım adı altında yürütülen reformları her türlü kara çalmaya başvurarak engellemeye çalışmaktadır. Bilindiği gibi AK Parti'yi dönük kapatma davası 2008 Temmuz ayında bir oy farkla reddedildi ve siyasi reformlara dönük çalışmalar tekrar hız kazandı. 2003 Temmuz ayından günümüze kadar siyasi gündemi büyük ölçüde belirleyen üç konu vardır. Bunlar sırayla Ergenekon, Balyoz, Kafes gibi hukuki süreçlerdir. İkincisi yargı ve anayasa reformlarıdır. Üçüncüsü de demokratik açılım adı altında AK Parti'nin başlattığı girişimlerdir.''

Milletvekili olarak bir çalışma hazırladığını, çalışmada 3 ana konudaki CHP'nin izlediği ''yıkıcı muhalefet'' ile özellikle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan yapılan alıntılara yer verdiğini anlatan Özdalga,''CHP'nin Yıkıcı Siyasetinin Bir Fotoğrafı'' adını verdiği çalışmanın İngilizce ve Türkçe metinlerini gazetecilere dağıttı.

AK Parti'li Özdalga, ''Hazırlanan bu ayrıntılı çalışma, sadece Avrupa'daki değil, Japonya'dan Brezilya'ya, Avustralya'dan Meksika'ya kadar dünyanın bütün demokratlarına dünden itibaren dağıtılmaya başlamıştır'' dedi. Özdalga, 2 yıl önce de buna benzer bir çalışma yaptığını, bunu Avrupa'da dağıttığını ifade ederek, ''Bu çalışma daha kapsamlı, bütün dünyanın sosyal demokratlarına, demokratlarına dağıtılacaktır'' diye konuştu.

Bilimsel çalışma olmamasına rağmen metinde dipnotların bulunduğunu anlatan Özdalga, ''bu dipnotları, CHP'nin daha önce söylediklerini inkar ettiği'' için koyduğunu savundu. Özdalga, ''İnkar alışkanlığı nedeniyle bu çalışmayı ayrıntılı, özellikle CHP Genel Başkanı ile ilgili kısımları ayrıntılı dipnotlarıyla destekledim'' ifadesini kullandı.

''MİLLETVEKİLİ OLARAK YAPTIM''

Gazetecilerin konuya ilişkin sorularını da yanıtlayan Özdalga, çalışmayı parti olarak değil, milletvekili sıfatıyla hazırladığını söyledi.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığını da yürüten Özdalga, ''AK Parti destekliyor mu?'' şeklindeki soruya ise ''Partinin desteklemesi veya desteklememesi söz konusu değil, ben yapıyorum milletvekili olarak'' karşılığını verdi.

Daha önceki çalışmasına yüksek talep geldiğini ve yenilenmesinin istendiğini öne süren Özdalga, çalışmaya kendi yorumlarını katmadığını, Baykal ve CHP'nin yıkıcı olarak nitelendirdiği politikaları kendi dillerinden anlattığını söyledi.

Gazetecilere 66 milimetre çapında kağıttan bir daire gösteren Özdalga, ''Lav silahı gibi tahrip edici bir silah vardır. Ergenekon çetelerinin gömülü cephaneliğinde bulunmuş. Çok öldürücü bir silah, çapı bu kadar. Bu silahla tank mermileri bile delinebilir. Katillerin cinayetleri için tercih ettikleri bir silahtır. Sayın Baykal bunu boru olarak nitelendirdi. Çalışmada anlattığım olaylardan biri budur'' diye konuştu.

Çalışmayı CHP'ye göndermediğini, elbette CHP'nin bunları görüp, duyacağını ifade eden Özdalga, kendisinin muhatabının Türkiye ve dünya kamuoyu olduğunu söyledi. Özdalga, ''Bu çalışmalar, CHP demokrasi çizgisine gelene kadar devam edecek'' dedi.

''CHP'yi dünyaya mı şikayet ediyorsunuz'' sorusuna ise Özdalga, ''Evet, geçen sene Avrupa'ya şikayet etmiştim, şimdi de dünyaya şikayet ediyorum'' yanıtını verdi.
AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler