YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'yi bu fotoğrafla vurdu
Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP'li vekillerin Beşşar Esed ile hatıra fotoğrafı çektirmesine sert tepki gösterdi, 'Bu fotoğrafla CHP tarihine kara bir leke daha kazınmıştır.' dedi.
CHP'yi bu fotoğrafla vurdu
20 Kasım 2012 / 15:07 Güncelleme: 20 Kasım 2012 / 15:18

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'li bazı milletvekillerinin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile hatıra fotoğrafı çektirmesinin ''utanç vesikası'' olduğunu belirterek, ''Bu fotoğrafla CHP tarihine kara bir leke daha kazınmıştır'' dedi.

Partisinin TBMM Grup toplantısında konuşan Erdoğan, Gazeteci Cüneyt Ünal'ın Suriye'den Türkiye'ye getirilmesine değindi. Kendilerinin Mısır'da temaslarda bulunurken, Gazze ve Filistin konusunda istişareleri yaparken, Suriye'de kanlı rejimin 3 aydır hukuksuz şekilde eline tuttuğu Ünal'ın teslim edildiğini büyük bir memnuniyetle öğrendiklerini belirten Erdoğan, ancak diğer gazeteci Bashar Kaddumi'nin ise hala Suriye'de bulunduğunu ve akıbetinin belli olmadığını hatırlattı.

Erdoğan, ''Buradan Gazeteci kardeşimiz Cüneyt Ünal'a ailesine ve arkadaşlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Şunu da söylüyorum, birkaç kez telefonla aradım. Ulaşamadığım için kendisine bu dileklerimi iletemedim. Buradan bunu da iletmiş oluyorum. Çünkü bunu da speküle ederler. Kimlerin speküle edeceğini de siz biliyorsunuz. Henüz serbest bırakılmamış olan gazeteci Kaddumi'nin de bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını, ailesiyle kucaklaşmasını temenni ediyor. Bu yöndeki girişimimizi de uluslararası camiada kararlı bir şekilde sürdürüyoruz'' dedi.

CHP heyetinin bu konudaki girişiminin farklı şekillerde değerlendirilebileceğine işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Biz insani her türlü girişimi, katkıyı memnuniyetle karşılarız. Bu işin bir boyutudur. Ancak esir gazeteci daha Türkiye'ye ulaşmadan CHP heyetinin Şam'da Beşşar Esat ile çektirdikleri hatıra fotoğrafının Türkiye'ye ulaşmış olması son derece manidardır. Aynı şekilde bu hadisenin ardından CHP'nin yandaş medyasında bir kez daha Esed'i göklere çıkaran Esed'i öven, kurdu adeta kuzu gibi gösteren yayınların yapılması da aynı derecede manidardır. Bu olayın Esed'in piar çalışmasına dönüştürülmesi kanlı Esed rejimine yönelik imaj operasyonuna çevrilmesi adeta bir siyasi şov haline getirilmesi, üzüntü vericidir. Aziz milletim çok iyi biliyor ama ben burada bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum. CHP'nin tarihi boyunca her zaman eli kanlı zalim diktatörler nezdinde mutlaka bir itibarı olmuştur. CHP, Hitler'e övgüler dizen, Hitler'in doğum gününü kutlamaya heyet gönderen bir partidir. CHP, Mussolini'yi öven, bizzat İnönü eliyle Türkiye'den faşist İtalya'ya selam götüren bir partidir. CHP, Hitler'in savaşı kaybetmesinin ardından yönünü Stalin'e çeviren, Stalin'e yaranmak için Türkiye'ye sığınan, altını çiziyorum, burası çok önemli, 150 kadar Azeri kardeşimizi kurşuna dizileceklerini bile bile Stalin'in askerlerine Boraltan Köprüsü'nde teslim eden bir partidir.''


-''Adresi şaşırdılar''-


CHP'nin, şimdiki Genel Başkanı döneminde, ''Gazze abluka altındayken, Gazze bombalar altındayken, İsrail'e selam gönderen, İsrail'e yaranmaya çalışan bir parti olduğunu'' ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İşte aynı CHP bugün de 21. yüzyılın kanlı diktatörüyle kendi halkının oluk oluk kanını akıtan Beşşar Esed ile hatıra çektirmekten kaçınmamıştır. Aylar önce CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na İsrail'e gidip arkasına Gazze'yi alıp orada bir hatıra fotoğrafı çektirmesini tavsiye etmiştim, hatırlarsanız. Adresi şaşırdılar. Gittiler Şam'da eli kanlı bir diktatörün sağına soluna dizilip hatıra fotoğrafı çektirdiler. Bu fotoğraf bir utanç vesikasıdır. Bu fotoğrafla CHP tarihine kara bir leke daha kazınmıştır. Bakın diktatör Esed'in elinden kurtulan gazeteci 3 ay boyunca maruz kaldığı insanlık dışı muameleyi anlatıyor. Öyle mi  3 ay hücrede kaldığını, 3 ay kimseyle konuşamadığını, 3 ay patates ve ekmekle beslendiğini söylüyor. Gazeteciye bunu yaşatan sanki farklı biriymiş gibi CHP heyeti hiç utanmadan, sıkılmadan işkenceci başıyla hatıra fotoğrafı çektiriyor. Yetmiyor bir de bu işkenceci başına övgüler diziyor, göklere çıkartıyor. Suriye'nin eli kanlı diktatörü Beşşar Esed, CHP'yi adeta parmağında oynatarak, CHP'yi kullanarak Türkiye kamuoyuna mesajlar gönderebiliyor.

Daha bir kaç hafta önce CHP'nin bir grup başkanvekili, Meclis kürsüsünde aslanlar gibi kükreyerek 'Esed'in canı cehenneme' diyordu. Birkaç daha sonra kendi milletvekilleri gittiler, 'canı cehenneme' dedikleri o diktatörle hatıra fotoğrafı çektirdiler. O zaman beraber gidecekler demek. Herhalde beraber gidecekler.'' aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler